top of page

Yaşlı Bakım Masajı Nedir ve Yaşlılara Nasıl Fayda Sağlar?


Yaşlı Bakım Masajı Nedir ve Yaşlılara Nasıl Fayda Sağlar?

Masaj, yaşlanmayla ilişkilendirdiğimiz ağrı ve sızılardan fiziksel rahatlama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığı da iyileştirir. Özel bir masaj terapisi şekli olan yaşlı bakım masajı veya geriatrik masaj, yaşlandıkça karşılaştığımız sorunları gidermek ve hafifletmek için tasarlanmıştır. Sert eklemler, sıkı kaslar, atrofi, hareket kabiliyetinde azalma, ödem vs. Tipik yaşa bağlı sorunlar şunları içerir:

  • Sert eklemler,

  • Sıkı veya zayıf kaslar,

  • Atrofi ve kırılganlık,

  • Azaltılmış hareketlilik,

  • Ödem ve lenfödem.

Bu rahatsızlıkların yaşam kalitesi üzerindeki etkileri önemsizden güçten düşürücüye kadar değişir.


Yaşlı Bakım Masajının Fiziksel Faydaları Nelerdir?


Masaj gibi bütünsel bir fizik tedavinin faydaları orta yaşa geldiğimizde bitmiyor. Hatta masaj daha da değerli hale geliyor. Bir zamanlar çevik ve güçlü olan bedenler, yaşın tuzaklarıyla mücadele etmek zorundadır. Sırt, boyun, omuzlar, dizler ve kalçalar gibi vücuttaki ana kaslar ve eklemler özellikle risk altındadır.


Yaşlı bakım masajı, dolaşımı iyileştirerek, hareketliliği ve esnekliği artırarak ve eklemleri doğal olarak yağlayarak vücudun bu bölgelerini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Değişken basınç, yumuşak vuruşlar ve hafif yoğurma kullanarak, iyileştirici bir yaşlı bakım masajı etkilerini bir gün içinde gösterebilir. Bir masaj, vücudun genel sağlığına yardımcı olan eşit parçalar anında rahatlama ve uzun süreli tedavidir.


Yaşlanma Ruh Sağlığına Ne Yapar?


Yapılan bir araştırma, yaşlıların zihinsel sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olduğunu ve yaşlıların %10-15'inin depresyon yaşadığını buldu. Bu, bir dizi katkıda bulunan faktörden kaynaklanmaktadır. Yaşlı insanlar da genellikle bir önceki noktayla bağlantılı olan yalnızlık yaşamaya eğilimlidir. Bedenlerimizin artık eskisi kadar iyi çalışmadığının farkına varmanın yanı sıra fiziksel olarak da tatmin olma durumu vardır.


Birçok yaşlı insan, kendilerine bakmak veya hareket sorunları gibi en çok ihtiyaç duyduklarında yardımı kabul etmekte zorlanır. İstenmeyen yardıma gurur karşısında verilen tepki genellikle kırgınlıktır. Korku aynı zamanda birçok yaşlı insan için büyüyen bir yük haline gelir. Yalnız kalmaktan, düşmekten, iş görmezlikten veya isteksiz olmaktan ya da bunların hepsinin bir arada olduğu bir korku. Korku içinde yaşamak başlı başına zayıflatıcı bir durumdur. Ruh sağlığı her zaman fiziksel sağlıkla aynı seviyede olmalıdır; ikisinin içsel ve genellikle birbirine bağımlı bir ilişkisi vardır.


Yaşlı Bakımı Masajının Zihinsel Faydaları Nelerdir?


Ruh sağlığı, genel sağlık tartışmalarında giderek daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu harikadır çünkü ruh sağlığı, refah ve yaşam kalitesinin büyük bir bileşenidir. Ruh sağlığı fiziksel sağlığı etkiler. Masaj terapisi, en samimi ve önemli duyumuz olan dokunmayı kullanır. Dokunma çoğu zaman başka hiçbir şeyin sağlayamadığı rahatlık sağlar. Dokunma söz konusu olduğunda hiçbir söze gerek yoktur, bu benzersiz bir iletişim şeklidir. Masaj bu yönüyle özeldir, en çok ihtiyaç duyulan yerde şefkatli bir el sağlar. Masaj, rahatlatıcı ve stres giderici olmasının yanı sıra empati, rahatlık ve anlayış yaratan bir bağlantıyı da besler. Bu bağlantı, fiziksel olarak faydalı olmanın ek avantajıyla birlikte olumlu, dört gözle beklenen bir şey sağlar.


Masaj

Yaşlı Bakım Masajı Nasıl Çalışır?

Yaşlı bakım masajı, yalnızca bu demografi içinde deneyimli eğitimli terapistler tarafından gerçekleştirilen özel bir terapidir. Eğitimli ve güvenilir terapistlerimiz, tüm ekipmanlarını kapınıza kadar getirir, böylece stres veya mücadele söz konusu olmaz.

Her masaj, hareketlilik sorunları ve sağlık koşulları dahil olmak üzere her müşterinin gereksinimlerine ve ihtiyaçlarına uyacak şekilde uyarlanır. Masaj, masada veya müşterinin yatağında, sandalyesinde veya en rahat olduğu yerde yapılır. Terapistiniz, bireysel durumlarını ve ihtiyaçlarını tam olarak kavramak için her müşteriye danışmak için zaman ayıracaktır.

תגובות


bottom of page