top of page

Yaygın Masaj Hareketleri ve Faydaları

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Yaygın Masaj Hareketleri ve Faydaları

Farklı masaj teknikleri, kullanılan basınç miktarına ve bunları yaparken vücudun kullanılan kısmına göre belirlenir. Terapist olarak bilinen sertifikalı ve lisanslı kişiler bunları gerçekleştirir. Çoğu durumda hareketler el, avuç içi, parmaklar ve dirsek kullanılarak yapılır. Bu makale, yaygın masaj hareketlerini ve faydalarını incelemektedir.

  • Miyofasyal Gevşeme

Fasya, bağ dokuları, sinirler ve kemikleri birbirine bağlayan kasların birleşimidir. Normal vücut işleyişi için fasyanın düzleştirilmiş ve esnek olması gerekir. Bununla birlikte, fasya yaralanmalar, yanlış kullanım, aşırı kullanım ve kullanılmama nedeniyle sıklıkla yanlış hizalanır. Bu yanlış hizalama meydana geldiğinde, hasta, kas yapışması olarak bilinen bir durum olan çok sayıda zayıflatıcı ağrı yaşar. Bir masaj terapisti fasyayı manipüle ettiğinde, doğru hizaya geri dönmek için gevşer ve yumuşar ve hasta, miyofasyal gevşeme olarak kabul edilen şeyi hisseder.

  • Yoğurma

Bu teknik, vücudun farklı kısımlarını manipüle etmek için elin kullanılmasını gerektirir. Bu teknikte kullanılan ana parçalar avuç içi ve başparmak içerir. Cilde yakın olan bağ dokusuna odaklanır. Odak alanlarına hafif bir baskı uygulanarak gerçekleştirilir. Yoğurma, bir İsveç masajı sırasında masaj terapistlerinin güvendiği teknik türüdür. 60 ila 90 dakika arasında sürer ve hasta düz bir masada yüzüstü yatarken yarı çıplak veya beyaz bir bezle örtülü olarak yapılır.

  • Uzunlamasına Kayma

Uzunlamasına kayma, masaj terapisti tarafından vücut dokularının yönünü takip ederek gerçekleştirilen bir masaj tekniğidir. Bu teknik, normal kan ve sıvı akışını geri yükleyerek kas iltihabını ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Bunun nedeni, gerilmiş ve şişmiş kasın normal kan ve lenf sıvısı akışını etkilemesidir, dolayısıyla şişme meydana gelir ve bunu zayıflatıcı ağrı izler.

  • Tetikleme Noktası

Vücudunuzun bazı kısımlarında gerginlik ve katılık meydana geldiğinde, bunlar sadece belirli bölgelerde ağrıya neden olmaz, aynı zamanda vücudun geri kalanını da etkiler. Vücudun diğer kısımlarını etkileyen bu tür kısımları, bir miktar enerji taşıdıkları için tetik noktaları olarak bilinir. Bu nedenle, bir masaj terapisti ağrı yaşayan belirli bölgelere hafif bir baskı uyguladığında, teknik tetik nokta terapisi olarak bilinir. Terapist nazik ve geniş vuruşlar kullanır, ardından daha derin ve daha güçlü bir baskı uygular. Bu teknik esas olarak yaralanmaları, kronik ağrıları veya belirli fiziksel durumları olan kişiler için kullanılır.


Masaj

  • Ritmik Sıkıştırma

Bu teknik, yaralı kaslara ritmik hareketlerle hafif ve birkaç vuruş uygulamayı içerir. Daha çok sporda derin doku masajı için ısınma amaçlı kullanılır. Bu nedenle spor masajı olarak bilinir.

  • Sıcak ve Soğuk Taşlar

Adından da anlaşılacağı gibi, bu teknik, vücudu manipüle etmek için ısıtılmış ve soğuk taşların kullanılmasına dayanır. Sıcak ve soğuk taşlar vücut üzerinde yuvarlanır ve sürtünmeyi azaltmak için bazı uçucu yağlar kullanılır. Sıcak taşların sıcaklığı gerginliği giderirken, uçucu yağlar cildi nemlendirir ve yumuşatır. Bu, kanın ve lenfatik sıvının düzgün akışının yeniden sağlandığı iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Uçucu yağlar bazı iyileştirici özelliklere sahip olduğundan, hasta ağrı ve kas gerginliğinden çok fazla rahatlama yaşar. Çok nadir de olsa soğuk taşlar kas iltihabını azaltmak için de kullanılır.


Bir masaj terapisti, çok çeşitli sağlık yararları elde etmenize yardımcı olmak için vücudunuzun farklı bölümlerini farklı şekillerde manipüle edebilir. Yaygın masaj hareketleri arasında yoğurma, miyofasyal gevşetme, uzunlamasına kayma, tetik noktası ve ritmik sıkıştırma yer alabilir.


Kommentare


bottom of page