top of page

Yumuşak Doku Gevşetme Tekniği Nedir?


Yumuşak Doku Gevşetme Tekniği Nedir?

Kaslarımızın esnekliğini kaybetmesinin veya gerginleşmesinin birçok nedeni vardır, ister bir antrenman rejimine bağlı olsun, ister sadece doğal yaşlanma sürecine bağlı olsun. Yaşlanma, dokularımızın ve omurgamızın su tutmasını kaybetmesine, eklemlerimizde artan sertliğe ve kas tendonları boyunca elastikiyet kaybına neden olarak hareket etmeyi zorlaştırabilir.


Nedeni ne olursa olsun, yumuşak doku gevşetme tekniği tedavisi, profesyoneller tarafından kaslara, bağlara ve tendonlara normal esnekliği geri kazandırmak ve vücuttaki yumuşak dokuları gererek ve yöneterek bu gerginliğin bir kısmını serbest bırakmak için kullanılan bir masaj ve terapi tekniğidir.


Yumuşak Doku Gevşetme Masajı Sırasında Ne Olur?


Sürece yardımcı olmak için, yumuşak doku gevşetme tekniği genellikle kası gevşetmeye yardımcı olmak için daha hafif bir teknikten sonra gerçekleştirilir ve ardından gevşemeye yardımcı olmak için sonunda daha yumuşak bir teknik takip edilir.


Çoğu masaj vücudun dokularını yoğurmayı ve manipüle etmeyi içerirken, yumuşak doku gevşetme seansı sırasında dokular hareket ettirilmeden ve uzatılmadan önce belirli pozisyonlarda tutulur. Bunun nedeni, terapistinizin dokuyu daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmesine ve herhangi bir sıkılığı, hareket kısıtlamasını ve tedaviden fayda görebilecek kilit alanları belirlemesine yardımcı olan önemli dokuları belirlemesine olanak sağlamasıdır.


Kas, bağ veya tendona manuel basınç ekleyerek, terapistiniz kası germeden önce kısaltır, esnekliği artırabilecek ve gerginliği azaltabilecek kas liflerini çözecek ve değiştirecektir. Bununla birlikte, tedavi seanstan sonra bitmek zorunda değildir. Masaj yaptıran kişiler, yumuşak doku tedavisi aldıktan sonra evde ve günlük yaşamlarında bazı şeyleri yaparak esnekliklerine ve iyileşmelerine yardımcı olmaya devam edebilirler. Yumuşak doku gevşetme sonrası evde yapabileceğiniz bazı egzersizler;

  • Köpük Yuvarlama

Köpük yuvarlarken, uzun, daha rahat bir hareketle başlamalı ve kademeli olarak belirli bir odak alanını hedeflemeye başlamalısınız. Gergin bölge üzerinde agresif bir şekilde çalışırsanız, dokuyu alevlendirerek daha fazla ağrıya veya yaralanmaya neden olabilirsiniz. Terapi seanslarının yanı sıra etkili bir köpük yuvarlama seansı, bölgeyi gevşetmeye ve yumuşak doku fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  • Aşamalı Antrenmanlar

Doku yaralanması genellikle vücudunuzun hazır olmadığı bir antrenman nedeniyle bölgeye çok fazla baskı veya ağırlık koymanın sonucudur. Bu, çok uzun süre koşmak veya çok fazla ağırlık kaldırmak şeklinde olabilir. Egzersiz yaparak kendinize meydan okumak harika olsa da, yavaş yavaş ağırlık, hız ve dayanıklılık geliştirerek o anlara kadar antrenman yapmanız önemlidir. Tüm bunlar, yalnızca yumuşak doku yaralanmasından sonra iyileşmekle kalmayacak, aynı zamanda daha fazla ağrı veya rahatsızlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

  • Germe

Hem aktif bir an olan dinamik gerdirmeyi hem de kası bir seferde 30 saniye uzatan statik germeyi günlük rutininize dahil etmek, tedaviden sonra iyileşmeye devam etmenin harika bir yoludur.


Masöz

Yumuşak Doku Gevşetme Tekniğinin Faydaları


Yumuşak doku gevşetme tedavisi, gerginliği ve ağrıyı gidermek için harikadır ve özellikle kas gerginliğini, kısıtlı eklemleri, kötü duruş, denge sorunlarını ve aşağıdakileri içeren diğer sorunları hedeflemek için kullanılabilir:

  • Tendinit,

  • Medial epikondilit (golfçü dirseği),

  • Lateral epikondilit (tenisçi dirseği),

  • Solunum sorunları,

  • Baş ağrısı ve migren,

  • Artrit,

  • Karpa tünel sendromu.

Comentarios


bottom of page