top of page

Yüz Masajı Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Yüz-Masajı-Uygularken-Dikkat-Edilmesi-Gereken-Noktalar

Devamlılık kazandırdığı takdirde, yüz masajı uygulamalarının olumlu etkilerini hiç şüphesiz ki kolayca fark edebilirsiniz. Öte yandan yüz, göz ve boyun çevresi çok hassas olduğundan dolayı dikkatli bir yüz masajını dikkatli bir şekilde uygulamak ve bazı detaylara dikkat etmek gerekir.


İlk olarak yüz masajı uygulamasını parmaklarınızla da rahatlıkla yapabileceğiniz gibi bir masaj aletinden de yardım alabilirsiniz. Titreşimli bir moda sahip olan masaj aletlerinin uygulayacağı baskı çok daha etkili olacağından dolayı kısa vadede olumlu etkiler getirebilir. Bunun yanı sıra hangi tekniği seçerseniz seçin cildinize olabildiğince nazik davranmanız gerektiğinin de bilincinde olmalısınız. Boyun bölgesi de yüz masajına mutlaka dahil edilmelidir.


Eğer masaj terapilerine başlama sebebiniz kırışıklık etkisini azaltmak ise yüzünüze yapmış olduğunuz uygulamaları boynunuza da dahil etmeniz yararlı olacaktır. Cilt bakımında kullandığınız bakım yağları ve kremlerini yüz masajı rutininize ekleyebilirsiniz. Özellikle de kuru bir cilde sahipseniz bu yöntem cildinizi nemlendireceği için masajı çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Son olarakta eğer cildinizde seboreik dermatit, egzama, akne ya da daha farklı cilt sorunları var ise yüz masajı bunların daha fazla yayılım göstermesine sebep olabilir.


Gün içerisinde cilt tabakasının ent üst alanında biriken yağ ve kirler, masaj esnasında gözenekleriniz aracılığı ile daha da derinlere inebilir. Hem bunu önlemek hem de bakım kremlerinin de daha etkili olması adına işe cildinizi temizleyerek başlayabilirsiniz.Yüz Masajı Nasıl Uygulanır?


Yüz masajı uygulaması için bir uzmandan yardım alabileceğiniz gibi doğru teknikler ile evde kendiniz de yapabilirsiniz. Cildinizi masaj uygulamasına hazırladıktan sonra sırayla aşağıdaki adımları uygulayarak masaj uygulamasını tamamlayabilirsiniz.


  • Parmaklarınızı yanaklarınızın üstünde konumlandırın ve dairesel hareketler ile şakaklarınıza doğru götürün

  • Parmak uçlarınızı çenenizin üstüne getirdikten sonra altınıza doğru hareket ettirip, yüzünüzün yanlarına doğru masaj uygulayın.

  • Kaşlarınızın arasında oluşmuş olan kırışıklık görünümünü azaltmak adına yüzük parmaklarınızı iki kaşınızın arasına yerleştirin. Ardından yatay hareketler ile parmaklarınızı dışarı doğru kaydırın.

  • Parmaklarınız ile kaşlarınızın tam ortasına baskı uygulayarak nazikçe alnınızın üst bölgesine doğru çekin. Sonrasında parmaklarınızı kaldırmadan şakak kısımlarınıza doğru hareket ettirmeyi sürdürün.

  • İki kaşınızın arasındaki boşluğa işaret parmağınızı koyun ve birkaç saniye kadar bastırın. Sonra da saat yönünde ve tam tersi yönüne doğru işaretler çizip bu hareketi de birkaç defa tekrarlayın

  • Sırada elmacık kemikleriniz var. İki parmağınız ile elmacık kemiklerinizin altına baskı uygulayın ve parmaklarınızı şakak kısımlarınıza doğru itin.

  • Sağ elinizin üç parmağını burnunuzun sağ bölgesine, sol elinizin üç parmağını ise burnunuzun sol tarafına doğru yakınlaştırın. Sonrasında parmaklarınızı yavaşça yanaklarınıza ve şakaklarınıza doğru ilerletin.

  • Her iki elinizdeki, işaret, baş ve orta parmaklarınız ile çenenizi tuttuktan sonra çene hattınızı parmaklarınız ile sıkıştırarak hareket ettirin. Daha sonra da aynı hareketi tam tersi yönde olacak bir şekilde tekrar edin

  • İşaret parmağı ve orta parmağınızı kulak memenizin tam altına olacak şekilde sabitleyin ve dairesel hareketler çizin

  • Boynunuzun en alt noktasından çene ve çene hattınıza doğru hayali çizgiler çizip, derinizi havaya kaydırın.

Gördüğünüz gibi yüz masajı için yalnızca hareketleri doğru uyguladığınızdan emin olmalı ve cilt dokusuna zarar verebilecek herhangi uygulamalardan kaçınmalısınız. Örneğin hareketlerin ritmi, yönü ve süresi oldukça kritiktir. Tekrar eden hatalı uygulamalar cildinize de zarar verebilir. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız yüz masajına başlamadan önce bu konuda uzman olan bir dermatoloğa görünerek cildinize en uygun serum, bakım yağı ve kremlerin hangileri olduğunu da öğrenebilirsiniz.


Comments


bottom of page