top of page

Yüz Masajıyla Gençleşin


Yüz-Masajıyla-Gençleşin

Yüz Masajı Nedir?


Kasları rahatlatmak, çizgi ve kırışıklık oluşumunu önlemek adına yüzün bazı noktalarına uygulanan masaj hareketleridir. Yaşamın yoğun temposunun getirmiş olduğu stres, cilt tipinin yanlış değerlendirilmesi, doğru olan temizlik uygulamalarının yapılmaması, genetik faktörler veya daha farklı sebepler cildin yaşlanmasına ve sarkmasına yol açar. Bir cilt bakımı rutini oluşturarak buna sadık kalabilmek, düzenli beslenme, düzenli uyku, yeterli derecede su tüketimi ve stresin kontrol altına alınabilmesi gibi basit ama bir o kadar da etkili önlemler ile yaşlanmanın etkileri geciktirilebilir. Bu konuda dikkate alınması gereken önlemlerden birisinin de son dönemde giderek popülaritesi artan yüz yogası ve yüz masajı uygulamaları olduğunu söylemek mümkün.


Yüz bölgesine uygulanan masaj cildi rahatlatırken, cilt dokusunda oluşmuş olan hasarları da onarmaya katkıda bulunur. Tıpkı diğer masaj çeşitleri gibi yüz masajı da hedefine yönelik olarak farklı çeşitlere ayrılabilmektedir. Masaj esnasında uygulanan hareketler sayesinde gerilmiş olan yüz kasları yavaş yavaş gevşer ve zaman geçtikçe hem daha genç hem de daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edilebilir. Gün içerisinde tablet, telefon ve telefon ekranına ya da güneşe bakarken yüz kasları, bu yöntem ile açıldığından kendinizi çok daha dinlenmiş ve rahat hissedebilirsiniz.


Yüz Masajı Çeşitleri


Diğer masaj terapilerinde de olduğu gibi yüz masajı da farklı teknik ve yöntem ile uygulanabilir


Lenfatik Drenaj Masajı: Yüzün çeşitli bölgelerinde oluşmuş olan problemleri gidermek ve lenfatik drenajı desteklemek amacı ile lenfatik akış yönünde uygulanan bir masaj çeşididir.

Yüz Refleksolojisi: Refleksoloji yüz masajı, yüzün çeşitli alanlarına, noktalarına yapılan basınç yoluyla oluşmuş olan kırışıklıkları gidermeye ve türlü cilt sorunlarını ortadan kaldırmaya yarayan bir masaj çeşididir.

Shiatsu Yüz Masajı: Japon yüz masajı olarakta tabir edilen shiatsu masajı, yüz, baş ve boyun bölgesinde oluşmuş olan kronik ağrılar, göz altı ve yüz kırışıklıklarını azaltmaya yönelik uygulanan bir masaj çeşididir.

Gua Sha Masajı: Gua Sha masajı, Gua Sha taşı veya daha farklı bir masaj aleti ile yüzdeki kan dolaşımını arttırmaya yönelik olan bir masaj tekniğidir.


Sinüs Masajı: Sinüs masajı, özellikle de kış ve bahar aylarında oluşmuş olan sinüs ağrılarını ve burun akıntılarını hafifletmek adına yüzdeki sinüslere yapılan bir masaj çeşididir.



Sizler için sıralamış olduğumuz masaj türleri, uzun vadede etkileri gözlemlenebilen ve en çok tercih edilenler arasında yer alsa da daha bir çok farklı amaca yönelik masaj türünün bulunduğunun da altını çizelim. Yüz masajını günlük rutininizin vazgeçilmez bir parçası haline getirip devamlılık kazandırırsanız çok iyi bakmanız gereken cildinize bir çok yönden yarar sağlamış olursunuz.


Yüz Masajının Yararları

  • Yaşlanmanın etkilerini uzun vadede azaltmaya yönelik yararları ile bilinen yüz masajı uygulamasının daha pek çok faydasından söz etmek mümkün. Masaj terapilerinin cildinize, vücudunuza ve ruhunuza olan katkılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Yüz masajının en temel yararı elbette cildin görünümü iyileştirmesi ve yaşlanmanın da sonuçlarını azaltmasıdır. Masaj esnasında uygulanan bakım kremlerinin çok daha etkili olduğu ve kırışıklık, sarkma gibi durumların da önüne geçtiği söylenebilir.

  • Sinüzit hastalığına sahip kişilerde oluşan burun tıkanıklığı ve akıntısı gidermeye ve baş ağrılarını da azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

  • Masajın bir diğer yararlı etkisi ise kan dolaşımını hızlandırıyor olmasıdır. Bu sayede cilt hücrelerine giden kan miktarı artıp hızlanacağı için çok daha parlak, esnek ve aydınlık bir cildin kapıları da aralanmış olur.

  • Stresli bir yaşam sürmek zamanla kırışıklıkların görünümünü arttırırken aynı zamanda da daha depresif bir ruh hali içine girilmesine sebep olur. Bu anlamda masajın cildin kırışmasını önlemesinin yanı sıra ruhu dinlendirip kendinizi daha da iyi hissettirdiğini söylemek mümkün.

  • Cildinizi masaj yolu ile uyarmak eğer çok sorunlu bir cilde sahip değilseniz akneleri azaltmaya da katkıda bulunabilir.

  • Eğer yüzünüzde hasarlı bir doku ve iyileşme sürecinde olan bir yara izi var ise ve hekiminiz herhangi bir yan etkisi olacağından da söz etmediyse yüzünüze uyguladığınız masaj iyileşme sürecinizi de hızlandırabilir.

  • Masaj terapileri, kaşıntılı ve ağrılı ciltleri iyileştirmeye yönelik de yarar sağlamaktadır.

Comments


bottom of page