top of page

Yüzme Sırt Ağrısını Azaltmaya İyi Gelir mi?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Yüzme Sırt Ağrısını Azaltmaya İyi Gelir mi?

Yüzme sırt ağrısına yardımcı olur mu? Evet, doğru teknik kullanıldığında olabilir. Düşük etkili aerobik egzersizler, bir omurga hastalığı, sırt yaralanması, gergin sırt kası veya tendonu, uzun süre oturma veya kötü duruş nedeniyle omurga sorunları nedeniyle sırt ağrısı çeken insanlar için birçok fiziksel fayda sağlar. Herkes bir yüzme rutinini takip edebilir ve çoğu durumda bu, bir fizik tedavi programına dahil edilen bir egzersiz şeklidir.


Sırt Ağrısı İçin Yüzme Terapisi


Sırt ağrısı, omurga boyunca herhangi bir yerde veya omurgayı destekleyen kaslarda, tendonlarda veya bağlarda ortaya çıkabilir. Omurganın servikal (boyun bölgesi), torasik (orta bölge) ve lomber (alt bölge) olarak adlandırılan üç bölümü vardır. Sırt ağrısı genellikle yaralanma, hastalık ve yaşlanma nedeniyle gelişir.


Bel ağrısı, uzun süre oturan kişilerde yaygındır ve bu da omurganın sıkışmasına neden olur. Bel ağrısı ve sırtın başka yerlerindeki ağrılar için yüzmek rahatlama sağlayabilir. Yüzme iyi bir egzersizdir ve eklem stresine veya düşme riskine neden olmadan tüm vücudu kullanır. Yüzme insanlara yardımcı olur:

 • Eklem esnekliğini korur,

 • Hareketliliği korur,

 • Omurgayı destekleyen kasları ve diğer dokuları güçlendirir,

 • Çekirdek kasları güçlendirir,

 • İyileşmeyi destekleyen kan dolaşımını iyileştirir,

 • Kilo vermeye yardımcı olur.

Sırt ağrısı olan çoğu insan, sırt ağrısını önlemek veya yönetmek için yüzmeye başlayabilir. İşyerinde sırtını zorlama riski yüksek olan, sıklıkla bel ağrısı çeken veya omurga veya sırt kaslarında hafif bir yaralanma yaşayan kişiler için iyi bir egzersiz seçimidir.


Bununla birlikte, yüzme, bir hastalık nedeniyle kronik sırt ağrısı çeken kişiler için de bir terapi şekli olabilir. Yüzme, genel olarak omurgayı destekleyen kasları ve bir veya daha fazla yaralı veya hastalıklı diskin etrafındaki alanı güçlendirerek ağrıyı azaltır. Yüzme, aşağıdakilere sahip kişilere yardımcı olabilir:


Fıtıklaşmış disk – disk yastıklama omur kemiklerinin yumuşak merkezi, daha sert dış kısımdaki bir yırtık yoluyla dışarı iter; Yüzerken disk fıtığı hastaları biraz rahatlayabilir çünkü omurganın hafifçe gerilmesi ve omurganın destekleyici yapılarının güçlendirilmesi sinir kökü üzerindeki baskıyı hafifletebilir.


Dejeneratif disk hastalığı – bu durum, genellikle normal yaşlanma sürecine bağlı olarak bir veya daha fazla omurilik diskinin kuruması veya çatlamasının sonucudur; yüzme, omurgaya kan akışını artırarak ve destekleyici kasları ve diğer dokuları güçlendirerek dejeneratif disk hastalığında ağrıyı azaltabilir; kilo vermeye veya korumaya yardımcı olur.


Siyatik – büyük siyatik sinire iltihaplanma gibi bir şey tarafından uygulanan basınç, bacağın sırtında ve arkasında ağrıya neden olabilir; Siyatik ile yüzmek, siyatik siniri üzerindeki baskıyı azaltmaya, kasları güçlendirmeye ve doğal ağrı kesiciler olan endorfin salınımını artırmaya yardımcı olabilir.


Masöz

Sırt Ağrısı Olan Kişiler İçin Yüzme İpuçları


Yüzme, sırt ağrısı olan kişiler için mükemmel bir egzersiz şeklidir, ancak doğru yüzmek önemlidir. Aşağıda, en fazla faydayı elde etmek ve mevcut bir tıbbi durumu ağırlaştırmaktan kaçınmak için bazı ipuçları verilmiştir.

 • Belinizi ve kalçalarınızı bükmeden yüzün, bu nedenle büküm ve hiperekstansiyon gerektiren ön vuruştan ve kurbağalamadan kaçının.

 • Yan veya arka vuruş yapmayı öğrenin çünkü bunlar omurgayı nötr bir pozisyonda tutar ve faset eklemlerine baskı uygulayan başın ve boynun döndürülmesini veya sırtın kavislenmesini gerektirmez.

 • Egzersizde aşırıya kaçmayın.

 • Yavaş kontrollü hareketlerle yüzün.

 • Başlangıçta haftada iki kez yüzerek kademeli olarak başlayın ve zamanla yüzme günlerini artırın.

 • Yüzme turlarının faydaları arasında sırt kaslarını, bağları ve tendonları güçlendirmenin yanı sıra kardiyovasküler sistemi iyileştirme de yer aldığından zamanla dayanıklılık geliştirin.


Yüzme sırtta daha fazla ağrıya neden oluyorsa, rehberli bir havuz terapisi programı ile başlayın. Bu genellikle ılık suda kasları gevşeten hafif egzersizler yapmayı içerir. Sırt kasları güçlendikçe daha zinde bir yüzme programına geçilebilir.


Sırt ağrısını hafifletmek için yüzmek milyonlarca insan için iyi bir seçimdir. Ancak, daha fazla ağrıya neden oluyorsa, bunun doğru egzersiz olmayabileceğini bilmek önemlidir. Sırt ağrısı için başka hafif egzersizler de var. Örneğin, dejeneratif disk hastalığı egzersizleri, omurga ve bacaklardaki kasları ve eklemleri hedef alan germe ve esneklik egzersizlerini ve duruş ayarlamalarını içerir.


Sırt ağrısı devam ederse, bir doktora görünmek önemlidir. Sırt ağrısı probleminiz olduğunda doktor tavsiyesi ile masaj terapisi de yaptırmayı düşünebilirsiniz. Yüzme genellikle sırt ağrısını hafifletmek için mükemmel bir egzersizdir, ancak belirli bir durum için en iyi yaklaşım konusunda yön almak akıllıca olacaktır.


Comentários


bottom of page