top of page

Zeytinyağı Masajı Nasıl Yapılır?


Zeytinyağı-Masajı-Nasıl-Yapılır-?

Zeytinyağı masajı yapmak için ilk olarak zeytinyağı kaynatılan su üstünden ılık hale getirmeli, arından masaj yapılacak olan kişi sırtı yukarıda pozisyonda yatırılmalıdır. Temizlenmiş ele bir miktar zeytinyağı alınarak, sırt bölgesi avuç içi ile dairesel hareketler uygulanarak ovulmalıdır.


Bu işlem esnasında yağın ten ile en iyi şekilde teması sağlanır. Cilt yağı emerken, parmak uçları ile omuzlara doğru ve sırtın iki yanına ayrıntılı bir masaj uygulanır. Zeytinyağı masajı uygularken sırtın en alt kısmından kollar, bacaklar, eller, ayaklar, parmaklar için ayrıntılı bir masaj gerçekleştirilir.


Zeytinyağı Masajının Yararları Nelerdir?


Zeytinyağı masajı terapisinin yararları şu şekilde sıralanabilir;

Ağrıları Giderme: Gündelik iş yaşantısında bilgisayar başında oturmak zorunda kalınır. Buna bağlı olarak yanlış duruş, oturuş pozisyonlarında bel ve sırt ağrıları meydana gelir. Zeytinyağı masajı bu ağrıları ve kas, eklem ağrılarını hafifletir.


Stresi Ortadan Kaldırma: Zeytinyağı masajı bedendeki, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve yağın masaj hareketleri için en uygun zemini vücutta yaratması, masaj hareketleri ile bireyin gevşetilmesini ve stresten uzaklaşacağı bir rahatlığa ulaştırılmasını mümkün kılar.

Güneş Yanıklarını İyileştirme: Zeytinyağı içeriğinde bitki sterolleri ve vitaminler barındırır. Bu içerikler ise güneş yanıklarının acısının ve izlerinin doğal bir yöntemle hafifletilmesine imkan sağlarlar. Birebir ölçekte zeytinyağ ve su karışımıyla güneş yanığı üstüne yapılan masaj ile iyileşme hızlandırılırken, iyileşme ardından masaj ile izlerin gidermek adına işlem yapılır.Selülitleri Giderme: Zeytinyağı ve kahve telvesi karışımıyla elde edilen kür vücuttaki, bedendeki selülitli bölgeler düzenli bir şekilde uygulanarak, selülitli görünüm azaltılır. Uygulama ardından bölgenin soğuk su ile durulanması daha da etkili bir sonucu meydana getirir.


Boyun, Omuz, Bel Tutulmasını Giderme: Zeytinyağı içeriğindeki oleocanthal sayesinde boyun ve bel tutulmalarında doğal bir çözüm sunar. Bu madde aynı zamanda iltihaplara da çok iyi gelir. Omuz ve tutulmuş olan beli zeytinyağı ile ovmak bu alanın yumuşatılmasına ve tutulmaların daha da erken giderilmesine imkan sunar.


Zeytinyağı Masajı Bebeklere Uygulanabilir Mi?


Zeytinyağı masajı uygulamasının bebeklere yapılması mümkündür. Bebeklerin hassas bir ciltleri olduğundan dolayı onlara masaj uygularken doğal, bitkisel ürünler tercih edilir. Cilt için yararlı olan zeytinyağı ile eğer bir alerji söz konusu değil ise, hem bebeklere hem de yetişkinlere masaj uygulanır.


Zeytinyağı, lavanta ve badem yağı karışımı bebeklerin huzursuzluk çektikleri ve uyumadıkları dönemde uykuya geçişi basitleştirmek amacı ile tercih edilir. Masaj uygulamadan önce bebeğin yağlara karşı alerjisinin olup olmadığı kesinlikle öğrenilmelidir. Eğer tıbbi bir engel yok ise hafif bir şekilde ve dairesel parmak hareketleri ile şakaklara ve göğüs kısmına uykudan önce uygulanan masaj, bebeğin uyumasını daha da kolaylaştırır.


Zeytinyağı Masajının Cilde Kazandırdığı Vitaminler Nelerdir?


Zeytinyağı masajı uygulamasının cilde sunmuş olduğu vitaminler, A, C, E, ve K vitaminleridir. Pahalı kozmetik ürünlerinde, yaşlanma karşıtı olan krem ve serumlarda, özel maskelerde temel bileşen olarak kullanılan C, A, E ve K vitaminleri zeytinyağı içerisinde doğal olarak bulunur. Bütün vitaminler ise cildin yağ emmesiyle etkilerini cilde aktarırlar. Doğal zeytinyağı mucizesi sayesinde cildin elastikiyetini yükseltmek, cilde parlaklık kazandırmak, renk tonu eşitsizliği düzenli masaj terapisinde gidermek ve daha yeni bir cilt, sağlıklı bir görünümü de elde etmek mümkündür.

Comments


bottom of page