top of page

7 Yaygın Yaralanma Türü İçin Masaj Terapisi Yardımcı Olabilir


7 Yaygın Yaralanma Türü İçin Masaj Terapisi Yardımcı Olabilir

İster aktif ister hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürün, birçok farklı yaralanma türüyle karşılaşabilirsiniz. Masaj terapisi, dolaşımı iyileştirerek, yara dokusunu parçalar ve iyileşirken dokuları uzatarak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. İşte masaj terapisinin yardımcı olabileceği en yaygın yaralanma türlerinden bazıları.

  • Bel Ağrısı

Oturduğunuzda, omurga ve sırt kaslarınıza baskı uygularsınız. Bu durum süreklilik kazandığında, kamburlaşırsanız veya iyi bir duruşu koruyamazsanız bu baskı artar. İyi bir duruşu koruyarak ve vücut şeklinize göre ayarlanmış ergonomik bir sandalye kullanarak bel ağrısının başlamasını önleyebilirsiniz. Bir oturma masası veya ayakta çalışma masası da faydalı olabilir. Zaten sırt ağrısı ile mücadele ediyorsanız, durumdan nasıl kurtulabileceğiniz konusunda bir masaj terapisti ile görüşmelisiniz.

  • Tekrarlayan Zorlanma Yaralanması

Tekrarlayan zorlanma yaralanması, özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsanız, başka bir yaygın yaralanmadır. Bu, boyun, sırt, eller, kollar veya omuzların yumuşak dokuları gibi belirli vücut bölümlerinin aşırı kullanımından kaynaklanabilir. Bütün gün bilgisayar başında yazı yazıyorsanız ellerde, boyunda ve vücudun diğer kısımlarında karıncalanma, uyuşma ve gerginlik yaşayabilirsiniz. Halihazırda bu probleminiz varsa, doğru tipte masaj teknikleri konusunda yardımcı olabilecek bir masaj terapisti ile görüşebilirsiniz.

  • Yumuşak Doku Yaralanmaları

Yumuşak doku yaralanmaları, örneğin kemikten ziyade yumuşak dokuyu içeren geniş bir yaralanma kategorisidir. Kas gerilmeleri, bağ burkulmaları, tendon yaralanmaları ve miyofasiyal doku (kasların etrafındaki bağ dokusu) yaralanmaları yumuşak doku yaralanmalarına örnektir. Yumuşak doku yaralanmaları spor yapmaktan, egzersiz yapmaktan ve genel fiziksel aktiviteden kaynaklanabilir.


Yumuşak doku yaralanmanız varsa, hemen tıbbi yardım almak akıllıca olacaktır. Etkilenen bölgeyi dinlendirmeli, buz uygulamalı ve bölgeyi desteklemek için kompresyon uygulayarak şişliği azaltmalısınız. Bir masaj terapisti, hasarlı bölgeye birkaç gün masaj terapisi uygulamaktan kaçınmanızı tavsiye edebilir, ancak çevredeki bölgelere dolaylı masaj faydalı olabilir.

  • Kaslarla İlgili Boyun Ağrısı

Boyun, uyku, duruş, sürekli zorlanma veya spor yaralanması sırasında zayıf konumlandırma nedeniyle olsun, yaralanmalar için yaygın bir bölgedir. Boyun kaslarındaki ağrı, günlük yaşamınız için büyük bir sıkıntı oluşturabilir.

Bir masaj terapisti, etkilenen belirli kas gruplarını ele almak için bir dizi masaj tekniği kullanabilir. Örneğin derin doku masajı boyun ağrınızın nedenlerini tedavi etmek için kullanılabilir.

  • Kaslardan Kaynaklı Diz Ağrısı

Dizinizle ilgili bir yaralanmanız varsa, onu tedavi etmek için doğru tipte masaj terapisi kullanılabilir. Birden fazla eklem ve kasla, dizlerde ağrı ve yaralanmanın birçok potansiyel nedeni vardır. Diz yaralanmasının bir türü, diz ekleminin içinden ve çevresinden ve diz kapağı ile alttaki uyluk kemiği arasındaki ağrıya atıfta bulunan patellofemoral ağrıdır. Bir masaj terapisti, uygun masaj terapisini uygulamadan önce etkilenen kas ve eklem bölgelerini değerlendirecektir.


Evde Masaj

  • Tenisçi Dirseği Yaralanması

Tenisçi dirseği, bileğin art arda geriye doğru bükülmesi ve böylece bölgedeki kasların ve tendonların aşırı kullanılmasından kaynaklanır. Buz uygulamak ve bölgeyi sıkıştırmanın yanı sıra dirseği kaldırmak, iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.


Tenisçi dirseğine sahip kişiler masaj terapisi, ağrı yönetimi ve fizyoterapi karışımından yararlanabilirler. Bu tedavi seçeneklerinin bir kombinasyonu, daha hızlı iyileşmeyi, ağrı yönetimini ve hareket aralığında iyileşmeyi destekleyecektir.

  • Rotator Manşet Yırtılması

Rotator manşet, kollarınızın omuzda dönmesini sağlayan dört kastan biridir. Bu yaygın omuz yaralanması, tendonları gerdiğinizde veya sıkıştırdığınızda ve yumuşak dokuya zarar verdiğinizde ortaya çıkar.


Rotator manşet yırtıkları yaşayan kişiler genellikle fizyoterapi tedavisi görürken, masaj terapisi de faydalı olabilir. İyileştirici masaj, iyileşme aşamasında dolaşımı iyileştirerek ve yara dokusunu parçalayarak daha hızlı bir iyileşme sürecini destekler. Bir masaj terapisti ayrıca kaslarınızın tam boyda iyileşmesine yardımcı olabilir, böylece yaralanma iyileştiğinde kas liflerinde kısalma olmaz.


Commenti


bottom of page