top of page

Adet ve Menopoz için Aromaterapi Masajı


Adet ve Menopoz için Aromaterapi Masajı

Kadın danışanlar için menstrüasyon veya menopoza girmek hem zihinsel hem de fiziksel olarak zorlu bir dönem olabilir. Artan bilimsel araştırmalar, aromaterapi ve masaj gibi farklı tamamlayıcı ve alternatif tıp yaklaşımlarının, oldukça şiddetli olabilen, iş, okul ve genel yaşam kalitesini bozan her iki durumun semptomlarıyla başa çıkmak için nasıl yararlı olabileceğini araştırmaktadır.


Premenstrüel sendrom, adet döngüsünün bir parçası olarak ortaya çıkan hormonlardaki bir değişiklikten kaynaklanır. PMS semptomları genellikle iki kategoriye ayrılır: duygusal ve fiziksel olarak danışanları çeşitli şekillerde etkileyebilir. Terapistlerin bilmesi gereken fiziksel belirtiler arasında mide krampları, artan kas ağrısı, ellerde veya ayaklarda şişme ve ağrıyan eklemler yer alır. Duygusal belirtiler arasında sinirlilik, artan depresyon veya kaygı duyguları, ani ağlama, ruh hali değişimleri ve artan gerginlik sayılabilir.


Uçucu yağların ek terapötik destek sağlayabileceği yer burasıdır. Aromaterapi içinde, uçucu yağlar fiziksel, zihinsel, duygusal veya ruhsal ihtiyaçlara fayda sağlayabilecek benzersiz özelliklere sahiptir. Geleneksel olarak, hem fiziksel ağrı üzerindeki etkileri hem de duyguları stabilize etme ve hastaların hormonal dengesizliklerle başa çıkmasına yardımcı olma yetenekleri açısından etkili olduğu belirtilen birkaç uçucu yağ vardır.


Menstrüasyon için Uçucu Yağlar


Uçucu yağlar herhangi bir masaj terapisti için önemli bir araçtır, ancak özellikle tekrarlayan duygusal ve fiziksel semptomlarla uğraşan kadın müşteriler için terapötik olabilir. Adaçayı esansiyel yağı, adet ağrısı çeken kadınlar için aromaterapi de sıklıkla kullanılır.


Bir araştırmada, tedavi grubundaki hastalara adaçayı, sardunya, zencefil, mercanköşk ve tarçın esansiyel yağlarının kullanıldığı aromaterapi masajı uygulanmıştır. Ağrı başlangıçta ve 24 saat sonra ölçüldü. Bulgular, aromatik masajın ağrıyı azaltmada kontrol ağrı kesicisine göre daha etkili olduğunu göstermektedir Adaçayı esansiyel yağının aromasının da sakinleştirici olduğu kabul edilir ve bu kokuyu solumanın kortizol seviyelerini ve kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.


Mercanköşk esansiyel yağı, geleneksel olarak ağrı giderici ve kas gevşetici etkileri için kullanılmıştır. Aromaterapi çalışmaları, özellikle ağrılı adet krampları olan kadınlar için doğal bir ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.


Sayısal veriler ve kendi kendine raporlama verileri, aromatik karışımın ağrı süresinde önemli bir azalmaya neden olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, aromaterapi masajının, birincil dismenorenin süresini ve rahatsızlığını ve hastaların günlük yaşamları üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı. 5 Lavanta, gül ve sardunya esansiyel yağları, geleneksel olarak gevşemeyi desteklemek, hormonları dengelemek ve adet ağrısını yatıştırmak için kullanılan ek esansiyel yağlardır.


Menopoz Nedir?


Menopoz, bir kadının adet döngüsünün sonunu ve çocuk sahibi olma yeteneğini bittiğini gösteren bir zamandır. Vücutta menopoz, östrojen ve progesteron üretiminin azalmasıyla tetiklenir. Menopoz, geleneksel olarak 40 yaş üstü kadınların başına gelir ve genellikle dört yıla kadar sürebilen bir geçiş aşaması olan perimenopozdan önce gelir. Menopoz, çeşitli koşullar veya kanser tedavileri sebebiyle daha erken gelebilir.


Masaj

Aromaterapi Masajı ve Menopoz


Hormon seviyeleri dalgalanırken, bunun sonucunda çeşitli fizyolojik ve psikolojik değişiklikler meydana gelir. Menopoz belirtileri arasında uyku sorunları, düzensiz adet kanamaları, kramplar, sıcak basması, gece terlemeleri, ruh hali değişimleri, hormonal değişiklikler, artan üzüntü, endişe veya depresyon duyguları yer alır. Perimenopoz veya menopoza giren kadınlar, yıllarca duygusal veya fiziksel semptomlar yaşayabilir.


Deneyimli bir masaj terapisti her zaman dikkatli olmalı ve mide, pelvis veya alt sırt bölgelerinde artan direnç veya hassasiyet içerebilecek görsel ipuçlarına dikkat etmelidir. PMS veya menopozdan geçen müşteriler de artan dinlenme ve rahatlamadan yararlanır. Müşterilerinizin uykusuzluk problemleri de yaşadığını biliyorsanız, masaj deneyiminden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için derin nefes alma ve diğer gevşeme tekniklerini teşvik etmek için bilinçli bir çaba göstermeye çalışın.


Comments


bottom of page