top of page

Ağrı Tedavisinde Terapötik Masajın Faydaları


Ağrı Tedavisinde Terapötik Masajın Faydaları

Masaj terapisi genellikle bir lüks olarak düşünülür. Sadece rahatlamak ve keyifli bir deneyim yaşamak için yapılacak bir şey olarak kabul edilir. Bununla birlikte, masaj genellikle ağrı kesici, yaralanma veya ameliyat iyileşmesine yardımcı olmak için bir seçenek olarak kullanılır. Ağrı kesici için masaj kullanmanın etkili olduğuna ve bir kişinin bedensel ağrıyı hafifletmesine yardımcı olabileceğine dair birçok kanıt vardır.


Ağrıyı Gidermek İçin Masajı Anlamak


İlk olarak, masaj terapisinin kasları hedef alan bir tedavi olduğunu belirtmek önemlidir. Yaşadığınız diğer ağrı türleri, bir masajla doğrudan yardımcı olmayabilir. Kaslardaki zorluklarla ilgili bazı rahatsızlıklara masajla yardımcı olabilir, ancak çoğu tedavi belirli bir kas grubuna yöneliktir. Kaslarınızın incinmesinin birkaç nedeni vardır.


Klinik olarak masajla tedavi edilen kas ağrısı, ağırlık kaldırdıktan veya egzersiz yaptıktan sonra hissettiğiniz rahatsızlıktan farklıdır. İlk olarak, biraz fazla zorladığınız için bir kası çekmiş veya germiş olabilirsiniz. Kas ağrısının altında yatan diğer bir neden, aşırı kullanımdır. Çok fazla oturmak da ağrıya neden olabilecek dengesizliklere neden olur. Sorunu çözmek için çeşitli teknikler kullandığımızdan, bu kas gerilmelerine masaj terapisi yardımcı olabilir. Çoğumuz bir masaja ihtiyaç duyduğunda, bunun nedeni bir tür bedensel ağrıdan genel bir rahatlama arayışında olmamızdır.


Sırtınız Neden Ağrır?


Çok basit bir şey gibi görünebilir, ancak doktorlar kas düğümlerinin nedenleri veya işlevi konusunda tam olarak emin değillerdir. Bu düğümler aynı zamanda tetik noktalar olarak da bilinir. Bu tetik noktalar, tedavisi zor olan sırt ağrılarının kaynağı olabilir. Bunun nedeni, göründüğü kadar basit olan kas düğümlerinin tam olarak anlaşılmamasıdır. Bir teori, bu kasların kendilerini daraltan çok fazla kimyasalla sonuçlanmasıdır. Bu küçük tetikleyici noktalardan birini kendi elinizin altında bulabilir ve kendiniz çözmeye çalışabilirsiniz, ancak kişinin kendi başına yeterince baskı yapması zordur.


Bu kimyasal o bölgelerde birikir, kası sıkılaştırır ve olması gereken düz bir doku parçasında küçük bir dalgalanma yapar. Bu olduğunda, o bölgedeki sinir fonksiyonu ile kan daralır ve bu da genel bir rahatsızlık hissine yol açar. Doğru duruşa sahip olmadığımızda veya kendimizi uzun süre rahatsız edici pozisyonlarda tutmamız gerektiğinde bu düğümlerin ortaya çıktığını görebiliriz.


Masaj Nasıl Yardımcı Olur?


Bu düğümlerin nasıl oluştuğunu tam olarak anlasak da anlamasak da masajın onları tedavi etmenin etkili bir yolu olduğunu biliyoruz. Ağrı kesici için terapötik masaj aramak, masajdan sonra kendinizi rahatlamış ve gevşemiş hissetmenizi sağlayacaktır. Masajdan yaklaşık bir gün sonra üzerinde terapötik çalışma yapılan herhangi bir bölgede biraz ağrı veya hassasiyet hissedebilirsiniz, ancak çoğu insan tazelenmiş hissederek çıkar.


İlk olarak masaj terapisi, etkilenen bölgenizdeki kan akışını artırmak için çalışır. Belirli bir bölgeye ne kadar çok zaman harcanırsa, o bölgeye o kadar çok kan gönderilir. Kan akışının kas düğümlerindeki sorunlardan biri olduğu göz önüne alındığında, kan akışını artırmak bu bölgeleri yenilemek için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, masaj, öyle ya da böyle, sıkı bölgedeki fazla toksinleri çalıştırır.


Bazı insanlar toksinlerin aslında vücuda geri salındığını düşünür. Bunun kanıtı, kişinin bir masajdan sonra çok susamaya meyilli olmasıdır, çünkü kan akışını arttırdıktan ve fazladan atıkları dışarı attıktan sonra vücutları susuz kalır. Masajdan sonra fazladan su içmek her zaman harika bir fikirdir.


Evde Masaj

Masaj Terapisinden Ne Beklemelisiniz?

İlk masaj seansınızdan sonra tüm kas problemlerinizin çözüleceğini umabilirsiniz. Çok rahatlamış hissedecek olsanız da tüm kıvrımları tam olarak çözmek için birkaç masaj uygulaması gerekebilir. Çoğu durumda, hissettiğiniz rahatlama bir veya iki gün sonra geri gelecektir.


Acımızın kaynağını belirleyene ve davranışlarımızı vücudumuza yardım edecek şekilde ayarlayana kadar, kalıcı bir rahatlama bulamayız. Bununla birlikte, masaj terapisi kesinlikle bu sorunları tekrar tekrar çözmeye yardımcı olur, böylece tam rehabilitasyona doğru adım atabilirsiniz.


Bir masaj sadece ağrılı bölgelerinizi hedeflemez. Tam vücut masajı, vücudunuzun tüm bölgelerine hitap edecek ve onları tazelenmiş hissetmelerini sağlayacaktır. Gevşeme masajının bile dolaşımı arttırdığı ve beynin iyi hissettiren kimyasallar üretmesine neden olduğu için ağrı kesici faydaları vardır. Vücudun bir bölgesine fayda sağladığımızda, diğerleri de aynı şekilde karşılık verir. Böylece, vücutta genel bir sağlık hissi ve hedef bölgenizde gözle görülür bir rahatlama hissedeceksiniz.


Commentaires


bottom of page