top of page

Ağrı Türleri ve Tedavi Seçenekleri


Ağrı Türleri ve Tedavi Seçenekleri

Ne yazık ki, yaşayabileceğiniz ağrı türleri vardır. Bazı ağrılar kolaylıkla tedavi edilebilirken bazı ağrılar tedavi edilemeyebilir. Birkaç farklı faktöre bağlı olacaktır. Ağrı sebebiyle acı çekiyorsanız, ne tür bir acı çektiğinizi bulmak ve işe yarayacak ağrı tedavisi seçeneklerini aramak isteyebilirsiniz.


Ağrı Türleri


Birçok farklı ağrı türü vardır ve bunlar şunları içerir:

  • Akut Ağrı

Akut ağrı genellikle kısa sürelidir. Genellikle birkaç dakika veya üç aya kadar sürebilir. Bazı nadir durumlarda, ağrı altı aya kadar sürebilir. Genellikle akut ağrı, geçici bir hastalık veya yumuşak doku yaralanması ile ilişkilidir. Yara iyileştiğinde veya hastalık iyileştiğinde ağrı genellikle geçer. Ancak vücuttaki ağrı sinyalleri arızalanırsa veya yaralanma gerektiği gibi iyileşmezse akut ağrı kronik ağrıya dönüşebilir. Akut ağrının bir örneği, ayak bileğinizi burkmaktır.

  • Kronik Ağrı

Kronik ağrı altı aydan fazla sürer. Gelip gidebilir veya ağrı sabit olabilir. Örneğin, aylarca veya yıllarca süren sırt ağrınız varsa, buna kronik ağrı adı verilir. Kronik ağrı, fibromiyalji, omurga koşulları ve artrit gibi sağlık durumlarından kaynaklanabilir.

  • Nöropatik Ağrı

Nöropatik ağrı, sinir sistemine ve sinirlere verilen hasardan kaynaklanır. Bu ağrının genellikle yanma veya iğne batma hissi gibi hissettirdiği söylenir. Bu tür bir ağrı, birinin soğuk veya sıcak hissi hissetmekte zorlanmasına neden olabilir. Nöropatik ağrı, kronik ağrının en yaygın türlerinden biridir. Bazı insanlar için nöropatik ağrı o kadar şiddetli olabilir ki günlük görevleri yerine getirmeyi zorlaştırır. Bazı insanlar bu tür ağrı nedeniyle hareket sorunları yaşarlar. Diğer insanlar sadece enterne ağrısına sahip olabilir. Kronik ağrıya, iyileşmeyen yaralanmalar ve diyabet gibi hastalıklar da dahil olmak üzere birçok farklı şey neden olabilir.

  • Nosiseptif Ağrı

Bu tür ağrı, vücut dokusunun zarar görmesinden kaynaklanır. Titreme, sızlama ve keskin bir ağrı olarak tanımlanır. Genellikle bir yaralanmadan kaynaklanır. Örneğin, bileğinizi bükerseniz veya dirseğinize vurursanız nosiseptif ağrı yaşarsınız. Bu, tendonları, kemikleri, cildi, kasları ve eklemleri etkileyebilir. Bu ağrı türleri hem kronik hem de akut olabilir.

  • Radiküler Ağrı

Omurilik siniri iltihaplandığında veya sıkıştığında, radiküler ağrı adı verilen özel bir ağrı tipine neden olur. Radiküler ağrı sırtta, kalçada ve bacaklarda incinir. Bacaklarda hissedilen kas güçsüzlüğü, karıncalanma ve uyuşma olabilir. Bu ağrı aynı zamanda siyatik olarak da bilinir. Ağrı genellikle sabittir ve kroniktir. Oturmak ve yürümek siyatiği daha da kötüleştirebilir.

  • Hayalet Ağrı

Hayalet ağrı, bir ampütasyon geçirdiğinizde ve kayıp uzuvda ağrı hissettiğinizde ortaya çıkar. Bazı insanlar keskin ağrı yaşarken, diğerleri hafif ağrı yaşar. Bu tür ağrılar gelip gidebilir ve ampütasyon bölgesine dokunmak veya belli bir pozisyonda olmak ile tetiklenebilir.


Evde Masaj

Ne Tür Ağrılarım Var?


Ağrınızla ne tür ağrı tedavisi yönetiminin işe yarayacağını anlamak için öncelikle ne tür bir ağrınız olduğunu bulmanız gerekir. Bazı tedavi seçenekleri tüm ağrılar için iyi çalışmayacaktır, bu nedenle tam olarak sahip olduğunuz ağrıyı bulmak ağrı yönetiminize yardımcı olacaktır.


Tedavi Seçenekleri


Ağrı söz konusu olduğunda, türü ne olursa olsun, birçok ağrı kesici seçeneği vardır.

  1. Sinir bloke edici enjeksiyonlar; Bunlar, sinirlerdeki ağrı reseptörlerini bloke ederek rahatlamanızı sağlar.

  2. Radyofrekans ablasyonu; Bu, ağrıya neden olan sinir köklerini yok etmeye yardımcı olur.

  3. Ketamin infüzyonları; Ketaminin vücuttaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu iyi bilinmektedir. Vücuttaki ağrı reseptörlerini bloke ederek çalışır.

  4. Masaj terapisi; Masaj terapisi eklemlerdeki ve kaslardaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.


Comments


bottom of page