top of page

Ağrı Yönetimi Rehberi


Ağrı Yönetimi Rehberi

Ağrı yönetimi, ağrının karmaşık veya basit nedenlerini ele alabilen bir süreçtir. Amaç, acıyı umutla sona erdirmek veya bir kişinin çalışabileceği veya genel olarak yaşam aktivitelerinden zevk alabileceği noktaya kadar ağrıyı hafifletmektir. Aşağıdaki bölümlerde, hastaların ağrı yönetimini seçerken neler bekleyebileceklerinin bir incelemesi bulunmaktadır.


Ağrı Yönetimi Nedir?


İnsanlar birçok nedenden ve farklı ağrı türlerinden dolayı ağrı yaşarlar. Omurilik dejenerasyonuna bağlı ağrı, sırt veya boyun ağrısında sıkışan sinir nedeniyle bacağa ağrı vurması gibi bir şey olabilir. Ağrı, romatoid artrit gibi bir hastalığa veya yaşlanmaya, yaralanmaya veya kalıtsal bir duruma bağlı olabilir.


Ağrı, akut veya kronik olabilir ve genellikle insanları rahatlama aramaya iten, ağrının devam eden şiddetidir. Akut ağrı bile tanımı gereği altı aya kadar sürebilir. Yarım yıl acı çekmek için uzun bir zamandır.


Ağrı yönetimi, yaşanan belirli ağrı türünü hedeflemek için tasarlanmış bir dizi teknik ve stratejidir. İlk odak, bir teşhis elde etmek ve ardından ağrıyı hafifletmek için mümkün olduğunca ağrının nedenini ele alan bir plan geliştirmektir.


Nihai hedef, ağrı hissini azaltmak ve yaşam kalitesini artırmaktır. Her hastanın durumu benzersizdir, bu nedenle belirli bir yaklaşım yoktur. Ağrı yönetimi kliniğindeki doktor, en iyi yaklaşımı geliştirmek için hastayla iş birliği yapacaktır.


Ağrı Yönetimi Türleri


Ağrı yönetimi yaklaşımlarının genel türleri, dört ana tedavi kategorisine ayrılır.

  • Fiziksel

Bu kategori sakroiliak eklem enjeksiyonu veya sinir stimülasyonu, fizik tedavi, masaj, biofeedback, veya mesleki terapi vb. gibi hekim tarafından yönlendirilen tedavileri içerir.

  • Davranışsal

Özellikle acı verici duygulara katkıda bulunduğuna inanılıyorsa, bazı davranışların değiştirilmesi sıklıkla önerilir. Bu kategori, düzenli egzersiz yapmayı öğrenmek, sigara içmemek, besleyici, dengeli bir diyet uygulamak, gevşeme teknikleri uygulayarak stresi yönetmek, farklı hareket etmeyi öğrenmek gibi şeyleri içerir.

  • Psikolojik

Bilişsel ağrı terapileri, farkındalığı öğrenmeyi ve uygulamayı, ağrı düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenmeyi ve zihinsel ve duygusal başa çıkma becerilerini benimsemeyi içerir.

  • İlaçlar

İlaçlar sıklıkla tavsiye edilir. Genellikle NSAID'ler veya reçeteli ağrı kesici ilaçlar gibi reçetesiz satılan anti-inflamatuarlardır.


Çoğu durumda, ağrı tedavisi planı, bilişsel-davranışçı terapi veya fizik tedavi ve ilaçlar gibi terapilerin bir karışımını içerir. Tedavi planı dört tür terapiyi de içerebilir.


Masaj

Ağrı Nedeninin Ağrı Yönetimi ile İlişkisi


Ağrı kontrolü yönetimi, ağrının tamamen ortadan kalkacağını garanti etmez. Tedavi edilemeyen ağrı nedenleri vardır, ancak bunlar yönetilebilirdir. Örneğin, fibromiyaljinin tedavisi yoktur, ancak ilişkili ağrı yönetilebilir olabilir. Bazen bir kişinin neden sırt ağrısı yaşadığına dair net bir açıklama yoktur. Aslında pek çok ağrı açıklanamaz ama yine de bir tedavi planı ile yönetilebilir.


Ağrı kontrolüne disiplinler arası yaklaşım, hastanın bütünsel olarak tedavi edilmesini sağladığı için en iyi stratejilerden biridir. Bu, bir hastanın her bir sağlık uzmanına kişisel olarak danışması gerekeceği anlamına gelmez. Bu, yalnızca ağrı yönetimi uzmanının, ağrı kontrolü için tüm seçeneklerin hastanın özel durumu bağlamında dikkate alınmasını sağladığı anlamına gelir. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

  • İlaçlar – nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, antidepresanlar, antikonvülsanlar, kas gevşeticiler, opioidler vb.,

  • Fizik tedavi veya masaj terapisi,

  • Enjeksiyonlar – epidural steroid enjeksiyonları, faset eklem enjeksiyonları, lomber sempatik blok, stellat ganglion bloğu, tetik nokta enjeksiyonları vb.,

  • Diyet – sağlıklı bir yemek planı geliştirmek için bir diyetisyene danışmak,

  • Egzersiz planı – kasları, bağları ve tendonları güçlendirmek için egzersiz,

  • Bilişsel-davranışçı terapi – ağrı sinyallerini kesmek için yeni davranışlar ve yeni düşünme yolları öğrenmek.

Acıyı nasıl yöneteceğinizi bilmek, hayattan zevk almak ile zevk almamak arasındaki fark anlamına gelebilir. İnsanların yapmaması gereken tek şey, acıyla yaşamak zorunda olduklarını varsaymaktır. Yeni teknolojiler ve ağrı sinyallerinin daha iyi anlaşılması, giderek daha etkili tedavi planlarına yol açmaktadır.


コメント


bottom of page