top of page

Aktif Salınım Terapisi Nedir?


Aktif Salınım Terapisi

Aktif Salınım Terapisi Nedir?


Aktif serbest bırakma tekniği olarak da bilinen aktif salınım terapisi, ağrı ve hareket sorunlarına neden olan yumuşak doku kısıtlamalarını düzeltmek için çalışan bir manuel terapi tekniğidir. Bu teknik, kasları, tendonları, bağları, sinirleri ve fasyayı içeren hem akut hem de kronik durumlara uygulanabilir.


Tedavi sırasında, eğitimli bir terapist dokunuzu aktif hale gelecek şekilde konumlandırır. Örneğin, yaralı bir kası aktif salınım terapisi ile tedavi etmek için, terapist sizi kasın kısalacağı bir pozisyona sokar ve ardından gerginlik uygular. Gerilen bölgeyi yerinde tutarken uzatmanızı isteyecektir. Bu gerdirme ve hareket birleşimi birkaç farklı alana uygulanabilir.


Bu bir tür masaj gibidir, ancak masaj hareketlerinden ziyade esnetme ile yapılır. Terapist geniş vuruşlar yerine küçük, hedeflenen temas noktalarını kullanır. Bu teknik sinir sisteminizin kası germe toleransını arttırdığı için oldukça yoğun hissedilebilir.


Aktif salınım terapisi, masaj ve miyofasyal gevşetme teknikleri gibi serbest bırakma kavramına odaklanır, ancak aktif salınım terapisinin benzersiz bir yaklaşımı vardır. Her seansta terapist, hangi kasların hedef alınacağını değerlendirir ve içerdeki soruna neden olan yara dokularını bulur. Aktif salınım terapisi yara dokusu üzerindeki manuel gerilimi hasta hareketi ile birleştirerek yapar.


Aktif Salınım Terapisi Nelere İyi Gelir?


Aktif salınım terapisi akut travma; yırtılma, burkulma vb. kronik travma; bel ağrısı vb. kümülatif veya aşırı kullanım travmalar; tekrarlayan zorlanma yaralanmaları, tendon iltihaplanmaları vb. ve ameliyat sonrası vakalarda kullanılabilir. Aktif salınım terapisi aşırı çalışan kaslarla ilgili rahatsızlıkları olan kişiler için de idealdir.


Aktif salınım terapisi ile tedavi edilen yaygın hastalıklar;

 • Bel ağrısı,

 • Sinir sıkışması,

 • Topuk ağrısı,

 • Boyun ağrısı,

 • Baş ağrısı ve migren,

 • El veya kol uyuşması,

 • Tenisçi veya golfçü dirseği,

 • Alt bacak ağrısı,

 • Omuz ağrısı,

 • Donuk omuz,

 • Tendon iltihaplanması,

 • Spor yaralanmaları,

 • Ameliyat sonrası oluşan yara izleri.Evde Masaj

Bel Ağrıları İçin Aktif Salınım Terapisi


Omurganızdan kalçanıza kadar uzanan psoas kası, bütün gün oturduğunuzda kasılır ve omurganızın hizada kalmasına yardımcı olur. Bu kas, lomber omurganızdaki kaslarla birlikte, tekrarlayan hareketler veya ani bir yaralanma nedeniyle aşırı çalışabilir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Terapist bu psoas kasını manuel gerginlikle serbest bıraktığında, bel ağrısı genellikle ortadan kalkabilir.


Aktif salınım terapisi rahatlamanızı sağlar ve sizi tekrar harekete geçirir, tedavi edici bir çözümdür. Genel bel ağrısı tedavisinde kullanılabildiği gibi, sinir sıkışmasını gidermek için siyatik siniri hedef alan etkili bir siyatik tedavi yaklaşımında da kullanılabilir.


Aktif salınım terapisi, etkilenen bölgedeki ağrının azalmasını sağlar ve hareketlilikte artışı sağlar. Aktif salınım terapisi yara dokusunu parçalayarak dolaşımınızı iyileştirir ve daha kolay hareket etmenize yardımcı olur. İlk seansta hemen bir rahatlama olabilir ve tamamen fayda sağlaması genellikle üçüncü seansta tamamlanır.

Comments


bottom of page