top of page

Aktif Serbest Bırakma Teknikleri Ağrıyan Kaslarınızı Nasıl Rahatlatabilir?


Aktif Serbest Bırakma Teknikleri Ağrıyan Kaslarınızı Nasıl Rahatlatabilir

Kaslar hareket etmemizi sağlar. Egzersiz yaparak kaslarımızın gücünü arttırabiliriz, bu da daha fazla zorlamak veya daha hızlı koşmak için daha fazla güç üretmemizi sağlar. Ancak kaslarınız ne kadar güçlü olursa olsun, stres veya akut yaralanma nedeniyle gergin ve ağrılı hale gelebilirler.


Masaj terapisi, bu kas stresini hafifletmenin ve gerginliği azaltmanın yanı sıra yaralı kaslarda iyileşmeyi teşvik etmenin harika bir yoludur. Kas ağrınıza ne sebep olursa olsun, masaj terapisi yardımcı olabilir. Bu iyileşmeyi desteklemek için birçok farklı masaj terapisi tekniği vardır ve bunlardan biri Aktif Serbest Bırakma Teknikleri olarak bilinir.


Bu uygulamalı masaj terapisi tekniği, nöromüsküler dokuları yeniden eğitmeyi amaçlar. Profesyonel bir aktif serbest bırakma uzmanı, belirli miyofasyal teknikleri uygulayarak, kas dokusu bütünlüğünü ton, doku ve hareket çizgileri aracılığıyla değerlendirebilir ve doku işlevindeki belirli yapışıklıkları veya bozulmaları tespit edebilir. Bu özel uygulamalı tedavi türü, herhangi bir birey için normal işlevin geri kazanılmasında daha fazla gelişmeye izin veren herhangi bir doku yaralanmasının temel nedenine odaklanır.


Aktif Serbest Bırakma Tekniği Neyi Tedavi Eder?


Aktif serbest bırakma tekniği çok sayıda kas-iskelet yaralanmasını tedavi edebilir. Aktif serbest bırakma tedavisi, bağlardan tendonlara, kastan fasyaya ve hatta sinir sıkışmasına kadar çok çeşitli yaralanmaları kapsar.


Aktif serbest bırakma teknikleri ile yapılan masajın tedavi ettiği en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır;

  • Tenisci dirseği,

  • Plantar fasiit,

  • Karpal tünel,

  • Siyatik,

  • Kronik baş ağrıları,

  • Rotator manşet yaralanmaları.


Masaj

Aktif Serbest Bırakma Tekniklerinin Faydaları Nelerdir?


Aktif serbest bırakma tekniği, esnekliği ve hareket aralığını düzeltmeye ve sürdürmeye yardımcı olmanın yanı sıra ağrı yönetimine de yardımcı olur. Aktif serbest bırakma, bir sağlık stratejisi olarak fizyoterapi, masaj veya kayropraktik için tamamlayıcı bir terapinin parçası olarak tek başına da faydalıdır. Her aktif serbest bırakma seansı, yapışıklıkları ve yara dokusunu parçalamayı hedefleyen bir değerlendirme ve tedavinin birleşimidir.


Herhangi bir aktif serbest bırakma seansının ana faydası, meydana gelebilecek herhangi bir tıkanıklığı uygun şekilde düzeltmektir. Yaralanma, tekrarlayan zorlanma, doku hipoksisi veya yumuşak dokulardaki yapışıklıklar nedeniyle aktif serbest bırakma seansı aynı zamanda danışanın terapi sırasındaki aktif rolünden de yararlanır, bu da süreci birey için daha konforlu hale getirir. Ancak, iyileşme yolculuğunuz için aktif serbest bırakma tedavisini denemenin bir diğer faydası da zamanınızdır. Seanslar, yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak ideal olarak gün aşırı planlanır ve çoğu durumda beş veya altı seans gibi kısa bir sürede çözülebilir ancak yaralanmanın uzunluğuna ve bireyin sağlık geçmişine bağlı olarak değişiklik de gösterebilir.


Sizler de kendiniz ve sağlığınız için uygun olabilecek tedavilerden biri olan aktif serbest bırakma tekniğini deneyebilirsiniz. Profesyonel masaj terapistlerimiz sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olmak için size özel bir tedavi planı hazırlayacaklardır.

Comments


bottom of page