top of page

Akupresür Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Akupresür Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Akupresür Masajı Nedir?


Akupresür, geleneksel ve popüler bir masaj şeklidir. Bu tedavide vücuttaki ve bazen de yüzdeki noktalara meridyenler olarak bilinen enerjik akış çizgilerine uygun olarak basınç uygulanır. Bir terapist, bir el, dirsek veya çukurlaştırma cihazı ile basınç uygulayarak bu kanalların blokajını kaldırabilir, fiziksel ve duygusal denge duygusunu geliştirebilir.


Akupresür'ün Faydaları Nelerdir?


Akupresür, çok çeşitli endişeleri gidermek için vücudun lenfatik, dolaşım ve hormonal sistemlerini uyarır. Akupresür masajının aşağıdakileri içerebilecek birçok potansiyel faydası vardır:

  • Kaygı, stres ve gerginliğin giderilmesi,

  • Ağrı ve mide bulantısının hafifletilmesi,

  • Sindirim sorunlarını ve mide ağrılarını azaltması,

  • Gerilim baş ağrılarını en aza indirmesi,

  • Kronik ağrının yönetimi,

  • Uyku kalitesini iyileştirin ve derin rahatlama.

Akupresür'ü Kim İcat Etti?


Akupresür'ün 5.000 yıldan daha uzun bir süre önce Çin'de ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kelimenin tam anlamıyla "nefes" anlamına gelen qi (chi) teorilerine dayanır, ancak mecazi olarak her canlıda bir yaşam gücüne veya enerji akışına atıfta bulunur. Bu kuvvet, vücutta bloke olabilen enerjik çizgiler veya meridyenler boyunca hareket eder. Bu teori zaman içinde iyi bir şekilde test edilmiş ve kanıtlanmıştır, ancak Doğu felsefelerine abone olmasanız bile qi'yi kendi bedeninizde ve yaşamınızda dengeyi bulma arzusu olarak düşünebilirsiniz.


Enerjinin vücutta akma şekli nedeniyle, Refleksoloji veya Shiatsu gibi akupresür tarzı teknikleri kullanan masajlarda, ağrı veya rahatsızlığın gerçekten hissedildiği yerden başka bir bölgeye tedavi uygulanabilir.


Akupresür ve Akupunktur Arasındaki Fark Nedir?

Hem akupunktur hem de akupunktur vücuttaki akupunktur noktalarını uyarmasına rağmen, akupunktur bunu ultra ince bir iğne kullanarak yapar. Buna karşılık, akupresür non-invazivdir ve sadece amaç için tasarlanmış elleri ve parmakları kullanır. Her iki tedavi tarzı da belirli kaslara veya sinirlere kan akışını teşvik eder. Akupresür, derin doku veya spor masajı gibi yoğun hissedilebilir, ancak asla kaldırabileceğinizden daha acı verici olmamalıdır.


Masaj

Vücuttaki Ana Akupresür Noktaları Nelerdir?

Vücutta 12 ana meridyen boyunca 400'den fazla akupunktur noktası vardır. En iyi bilinenlerden bazıları şunlardır:

  • Başparmak ve işaret parmağı arasındaki etli bölgeyi ovmak baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

  • Burun köprüsünde kaşlarınızın arasındaki yumrulu noktaya yerleştirilmiş, buraya basınç uygulamak sinüs ağrısını ve tıkanıklığını giderebilir.

  • Her diz kapağının arka ortasındaki bu nokta sırt ve kalça ağrısını azaltabilir ve artritli dizleri rahatlatabilir.

Aküpresür’ü Kimler Denemeli?

Çin tıbbının birçok türü gibi, akupresür de çok çeşitli endişeleri gidermek için kullanılabilir; yaralanma iyileşmesini desteklemekten ve ağrı yönetimine yardımcı olmaktan ve ayrıca günlük yaşama bir denge ve sakinlik duygusu kazandırmak gibi.


Meridyenler üzerinde çalışarak amaç tüm vücudu yeniden dengelemektir, bu yüzden denge ve sakinlik hissini günlük hayata geri getirmek, yeniden merkezileştirmek önemlidir. Hamile kadınlar ve belirli sağlık sorunları olanlar, doktorlarıyla herhangi bir masaj tedavisinin kendileri için uygun olduğunu doğrulamalıdır.


Kommentare


bottom of page