top of page

Akupunktur İle Baş Ağrısı Tedavisi


Akupunktur-İle-Baş-Ağrısı-Tedavisi

Hepimizin bildiği gibi baş ağrısı bizlerin en sık karşılaştığı sorunlardan birisidir. Akupunktur, baş ağrısı da dahil olmak üzere pek çok ağrı durumunun tedavisi adına uzun zamandır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur baş ağrısı tedavisi, özellikle de migren ve gerilim tipi baş ağrıları başta olmak üzere birincil baş ağrıları için kullanılmaktadır. Geleneksel Çin Tıbbı baş ağrıları için iki tanısal çerçeveye sahip. Baş ağrıları herşeyden önce sübjektif bir olaydır ve bazı baş ağrıları akut ya da kronik hastalıkların bir belirtisi olabilir. Baş ağrısı eğer bir hastalığın, rahatsızlığın belirtisi ise akupunktur tedavisine başlamadan önce sebebinin ortadan kaldırılması ve dolayısı ile tıbbi tedavi görülmesi şarttır.

Akupunktur Hangi Tür Baş Ağrılarında Uygulanmalıdır?


Her çeşit migren ve diğer damarsal baş ağrılarında

Gerilim (kas kasıntısı) baş ağrılarında

Sinüzit (akut ya da kronik) antibiyotik eklenebilir veya eklenmez

Boyun kireçlenmelerine bağlı olan baş ağrılarında


Baş Ağrısı Nedir? Neden Oluşur?


Baş ağrısı, bireylerin yaşamış olduğu en yaygın semptomlardan birisidir. Aslında, en azından ara sıra bir baş ağrısına sahip olmamak oldukça sıra dışıdır. Neden bazı bireylerin baş ağrısını yaşamadıkları halen bilinmemektedir. Muhtemelen beyindeki mesajları bir sinir hücresinden diğerine ileten kimyasal ileticilerin katılımıyla bağlantılıdır. Beyin, ağrı dürtüleri adına bir kontrol mekanizmasına sahiptir ve buna dahil olan verici maddeler de duyguların bir parçası olur. Genel bir kural olarak, mutlu olan bireyler, üzgün bireylerden daha az baş ağrısına sahiptir ama bu tabii ki tam bir yanıt değildir.Baş ağrıları çoğunlukla zararsızdır fakat kökeni hakkında da endişe yaratabilir. Çok nadiren baş ağrısı, beyin tümörü ya da inme gibi ciddi bir hastalığın da göstergesidir. Bu sebepten pek çok birey doktorlarından tavsiye alır ve bazı durumlarda uzman nörolaglara yönlendirilirler. Baş ağrısının üretiminden sorumlu mekanizmaların belirlenmesine yönelik olarak çok sayıda araştırma yapılmıştır. Beyin kendisinin acıya karşı duyarsız olmasına rağmen, kaplama membranları ve daha büyük kan damarları, acı deneyimini iletebilen sinir lifleri aracılığı ile zengin bir şekilde beslenir. Baş ve üst boyundaki diğer yapıların çoğu, örneğin, kulaklar, gözler, burun sinüsleri, kas, deri, eklemler ve atardamalar da mükemmel seviyede hassastır.


Bu, bu yapıların herhangi birisindeki bozuklukların bir baş ağrısı biçimi olarak deneyimlenebileceği anlamını taşır. Ağrı, bu yapıların mekanik, kimyasal ya da inflamatuar mekanizmalar ile tahriş edilmesiyle üretilir ve ağrıya duyarlı olan sinir lifleri beyine bir acı mesajı gönderir. Beyin her zaman ağrı mesajının nereden kaynaklı olduğunu söylemez, bu sebepten bir baş ağrısının kesin sebebini saptamak bazen zor olabilir. Baş ağrısı teşhisi baş ağrısının en sık görülen biçimleri ile altta yatan bir hastalığı, rahatsızlığı gösterebilenler arasında ayrım yapmayı içerir. Baş ağrısı tipleri çeşitli şekillerde sınıflandırabilir. Bunlar;

  • Dondurma baş ağrısı

  • Çin restoranı sendromu

  • Oruç baş ağrısı

  • Ribaund baş ağrısı

  • Egzersiz baş ağrıları

  • Öksürük baş ağrısı

  • Dağ hastalıkları baş ağrısı

  • Sıcak köpek baş ağrısı (gıda rekaisyonu)

Tekrarlayan baş ağrıları;

Gerilim tipi baş ağrısı

Migren ve küme baş ağrısı


Sinir baş ağrıları;

Atipik yüz ağrısı

Gödeki ağrı

Sinüzit

Dişlerin sebep olduğu bağ ağrısı

Trigeminal nevralji

Shingle sonrası nevralji

Glossopharyngeal nevralji


Sinir baş ağrıları başı, yüzü ya da boyunu besleyen sinirlerin direkt tahrişi veya sıkışmasıyla üretilir.


Akupunktur Baş Ağrısı Tedavisine Göre Baş Ağrılarının Sebepleri


Baş ağrıları Geleneksel Çin Tıbbına göre 2 ye ayrılır;

Endojen faktörler

Exojen faktörler


Baş Ağrılarının Endojen Faktörleri;

Karaciğer yang’ın hiper aktivitesi

Böbrek Qi (enerji) eksikliği

Nem baş ağrısı


Baş Ağrılarının Exojen Faktörleri;

Rüzgar ve soğuk tipi

Rüzgar ve sıcak tipi

Rüzgar ve nem tipi


Comentários


bottom of page