top of page

Miyofasyal Kupa Nedir ve Nasıl Çalışır?


Miyofasyal Kupa Nedir ve Nasıl Çalışır?

Miyofasyal kupa tekniğinden bahsetmeden önce, fasyanızın ne olduğunu bilmek önemlidir. Vücudun fasyası, vücudunuzun her bir kasını, kemiklerini, organlarını ve damarlarını yerinde tutan ve çevreleyen ince bir doku tabakasıdır.


Doku kaplamanın tanımlanmış bir başlangıcı veya sonu yoktur ve tüm vücudunuzu kaplar. Sağlıklı olduğunda doku esnek ve yumuşaktır. Günlük aşınma ve yıpranma, fiziksel travma ve dehidrasyon sonucu doku sıkı ve kısıtlayıcı hale gelir. Dokuların birbiri üzerinde kolayca kayması gerekir.


Miyofasyal Kupa Nedir?


Fasyadaki gerilimi azaltmak için bireyler miyofasyal kupa tedavileri ararlar. Bu teknikte, eğitimli bir profesyonel cilt boyunca küçük kaplar yerleştirir. Daha sonra emme oluşturmak ve cildin üst tabakasını ve fasyayı yükseltmek için bir pompa veya ateş kullanırlar. Alttaki doku daha sonra çözülmek ve rahatlamak için daha fazla alana sahip olacaktır.


Miyofasyal kupa sadece alttaki dokudaki gerilimi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda gergin ve hasarlı bölgelere kan akışını da artırır. Kanınız, iyileşme sürecine yardımcı olan tonlarca besinle doludur. Miyofasyal kupa tedavisi alırken büyük olasılıkla hareket hissedeceksiniz. Terapist kapları cildinizde kaydırabilir veya kapları yerinde tutarken vücudunuzu hareket ettirebilir. Bu hareket, dokunun daha büyük bir alanının ele alınmasını sağlar.


Miyofasyal Kupanın Faydaları


Miyofasyal kupanın birçok faydası vardır. Özelleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için iyi eğitimli bir teknisyen bulun ve tedaviden önce tüm gergin bölgeleri gösterdiğinizden emin olun. Kupanın faydalarının anında olmadığını unutmayın. Birçok kişi, önemli sonuçları fark etmeden önce birkaç seansa katılır ve genellikle masaj terapisinin yanı kupa terapisi kullanırlar.

  • Kas Gerginliğinden Kurtulma

Derin, hiç bitmeyen kas gerginliğiniz mi var? Bu gerginlik bir yaralanma, ameliyat veya aşırı stres nedeniyle gelişmiş olabilir. Sebep ne olursa olsun, rahatlamaya hazırlanın. Miyofasyal kupa, karışık, yapışkan dokuları ayırarak kas gerginliğinden kurtulmayı sağlar. Ayrıca yeniden yapılanma sürecini hızlandırmak için hasarlı dokulara kan getirir. Vücudunuzun dokusunun bir kısmına hitap etmenin vücudunuzun diğer kısımlarını nasıl rahatlatacağına şaşıracaksınız.

  • Daha Fazla Hareketlilik

Karışık dokular vücudun tüm hareket alanını kısıtlar. Gergin miyofasyal doku, vücudun eklemlerinin gerektiği kadar serbestçe hareket etmesine izin vermez ve sıklıkla eklemleri yerinden çıkarır.


Diz protezi gibi eklemlerinizi etkileyen herhangi bir yaralanma veya ameliyat geçirdiyseniz, bu miyofasyal kupa terapisi size yardımcı olacaktır. Güvenli olması için bir kupa tedavisi planlamadan önce doktorunuzla konuşun. Terapist ile görüştükten sonra, hangi eklemlerde ağrı olduğunu ve ameliyat olup olmadığınızı söyleyin. Tedaviyi gerçekleştirmeden önce geçmiş ameliyatların farkında olmaları gerekir.

  • Daha İyi Kan ve Lenf Akışı

Artan kan akışı, vücuttaki dokuların iyileşmesinin hayati bir parçasıdır. Bardakların emilmesi, hasarlı dokulara çok ihtiyaç duyulan kanı getirir. Bu kan akışı ayrıca daha hızlı iyileşmeye izin vermek için toksinleri vücuttan etkili bir şekilde uzaklaştıracaktır.

Vücudunuz sadece daha iyi kan akışı deneyimlemekle kalmayacak, aynı zamanda daha iyi lenf akışı olacaktır. Lenf, vücuttaki toksinleri kana taşıyan bir taşıma sistemidir. Kan bu toksinleri alır ve karaciğer ve böbrek yoluyla atar.


Evde Masaj

Kupa terapisi ciltte büyük kırmızı emme izleri bırakabilir. Bu, birçok insanın tekniğin çok acı verici olduğuna inanmasına neden olur. Terapi sırasında keskin ağrılar yaşamamalısınız ancak gergin dokulardan dolayı biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ayrıca, tedavinizden sonra izler fark edeceksiniz, ancak bu, sonraki birkaç hafta boyunca ortadan kalkacaktır.


Kupa terapisi yaptırmak için güvenilir ve profesyonel bir terapist bulmak önemlidir. Kupanın olası tüm yan etkilerini ana hatlarıyla anlatacaklar ve tedavi sırasında herhangi bir ağrı yaşayıp yaşamadığınızı onlara rahatlıkla söyleyebileceksiniz.

Bu şifa tekniği ile kas gerginliğini azaltın, dokuları çözün ve kan akışını artırın. Birkaç seanstan sonra, daha az vücut ağrısı ve daha fazla hareketlilik ve hareket aralığı fark edeceksiniz.


コメント


bottom of page