top of page

Akupunkturun Az Bilinen 5 Faydası


Akupunkturun Az Bilinen 5 Faydası

Akupunktur terimi, sağlık endüstrisinde oldukça kullanılmaktadır, ancak aslında ne anlama geliyor? Gelin bu eşsiz şifa tekniğini keşfedelim ve birçok sağlık uzmanının neden akupunkturu sağlık için gizli silahları olarak kullanmaya başladığını öğrenelim.

Akupunktur Nasıl Çalışır?


Akupunktur binlerce yıldır bir şifa yöntemi olarak çalışılmış ve uygulanmıştır. Çin tıbbında bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır ve şimdi Batı tıbbı da dahil olmak üzere dünya çapında kullanılmaktadır.


Akupunktur, vücudun sinir açısından zengin farklı bölgelerini ince, tek kullanımlık iğnelerle uyararak çalışır. Artan kan akışı ve vücut tarafından üretilen doğal ağrı kesiciler de dahil olmak üzere, uyarıya belirli tepkileri teşvik ederek vücutta bir denge sağlamayı amaçlar. Tüm doktorlar akupunkturun önemli sağlık yararları olduğuna inanmasa da birçok akupunktur müşterisi, semptomların ve ağrının azaldığını fark ettikten sonra birden fazla tedavi için geri gelir.


Akupunktur genellikle vücudun belirli bölgelerindeki ağrıyı azaltmak için kullanılır, ancak baş ağrıları, sindirim sorunları, alerjiler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli diğer rahatsızlıklar için de rahatlama sağlayabilir. Tedavisi zor olan olağandışı rahatsızlıkları olan birçok kişi, rahatlamak için sıklıkla akupunktura başvurur. İşte akupunkturun bilmediğiniz beş faydası.

  • Sindirim Sorunlarından Kurtulma

İrritabl bağırsak sendromu ve kronik kabızlık gibi sindirim sorunları olanlar için akupunktur çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayabilir. Akupunktur, iltihabı azaltarak, normal sindirim davranışlarını teşvik ederek ve mide salgılarını etkileyerek bağırsak üzerinde çalışır.

  • Artan Enerji

Bazı insanlar enerji artışı arayan akupunktur tedavilerine gelse de çoğu durumda bu, herhangi bir akupunktur seansının mutlu bir yan etkisidir. Artan enerji, genellikle bir tedaviden sonra artan kan akışının ve azalan stres seviyelerinin sonucudur.

Seansınızdan hemen sonra enerjinizde bir artış hissedebilseniz de dinlenip rahatladığınızdan emin olmalısınız. Harika haber şu ki, çoğu insan bu enerji artışını seans bittikten çok sonra ve sonraki birkaç gün hatta haftalar içinde hissediyor.

  • İyileştirilmiş Uyku ve Genel Gevşeme

Stresi azaltmak da daha iyi uykuya katkıda bulunabilir. Çoğu insan akupunktur tedavilerini daha rahat hissederek bırakır. Bununla birlikte, akupunkturun uykuya yardımcı olma yeteneği, tedavinin bir yan etkisinden daha fazlasıdır. Akupunktur genellikle uykusuzluk tedavisi planının bir parçası olarak kullanılır. Vücutta tipik olarak daha dinlendirici bir uykuya katkıda bulunan melatonin ve diğer biyokimyasalların üretimini uyararak çalışır.

  • Solunum Bo zukluklarından Kurtulma

Akupunktur, belirli solunum bozuklukları olan kişilerin daha kolay nefes almasına yardımcı olabilir. Genellikle alerji, boğmaca, astım, bronşit ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi rahatsızlıklar için kullanılır. Bazı yeni araştırmalar, ilaçlarla birlikte akupunkturun, KOAH'lı kişilerin nefes darlığı hissetmeden daha fazla yürümesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

  • Adet Krampları ve Döngü Düzensizliklerinden Kurtulma

Döngü düzensizlikleri olan kadınlar, akupunkturun ağrı ve krampları azaltırken adet döngülerini normalleştirmeye yardımcı olabileceğini bilmekten mutluluk duyacaktır. 2002 yılında yapılan bir çalışmada, akupunktur PMS (premenstrüel sendrom) tedavisi olarak test edilmiştir ve semptomları azaltmada oldukça etkili olduğu bulunmuştur.


Masaj

Bir Akupunktur Seansından Ne Beklemeli?


Eğitimli bir akupunktur uzmanı, tedavi öncesi değerlendirmede size yol gösterecektir. Bundan sonra, belirli ağrı noktaları veya rahatsızlıklar için rahatlama sağlamak için vücudunuzdaki belirli basınç noktalarına iğneler sokar. Tedavide iğne kullanılmasına rağmen, çoğu insan akupunktur tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissetmez, ancak tedavi sırasında veya sonrasında bazı bölgelerde hafif bir ağrı veya ağırlık olabilir.


Comentários


bottom of page