top of page

Akupunkturun Tedavi Alanları Nelerdir?


Akupunkturun-Tedavi-Alanları-Nelerdir-?

Yüzyıllar öncesine dayanan bir geçmişi olduğu bilinen akupunktur tedavisi, günümüzde de yaygın olarak kullanılan hastalık tedavi yöntemleri arasında yerini alır. Hemen hemen her gün popülerliği artan bu tedavi yönteminde, ısı yalıtımı ile beraber lazer ve iğne kullanılır. Bazı hastalıklar sonucu vücutta denge bozuklukları ve bazı değerlerde değişiklik meydana gelir.


Akupunktur yöntemi ile hastalık sonucunda vücutta ortaya çıkan değişimler eski rutin düzenine geri dönmesi hedef edinilir. Bu yöntem günümüz tıp dünyasında da kabul edilmiş bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Akupunktur yöntemini uygularken uzman kişiler hastalıklar nedeniyle vücudun aksama göstermiş olduğu kısımlara iğne sokarak vücudun eski enerjisine kavuşturulması hedeflenir. Fakat batı bölgesi uzmanlarına göre tedavinin uygulanacak olan noktaları sabittir. Hatta bu noktaların kas ve sinirler, bağ dokuları olduğu düşünülür.

Vücudun Enerji Dengesini Sağlar


Akupunktur, vücutta dengenin sağlanması esasına dayalı olarak uygulanmakta olan etkili ve bilimsel bir tedavi yöntemidir. Tedavide mikroplardan arındırılmış çelik, gümüş ya da altından yapılan özel akupunktur iğneleri kullanılır. Geleneksel Çin tıbbında vücutta belli noktalardan geçen enerji kanallarının olduğu ve enerji akımındaki sorunların hastalıklara sebep olduğu düşünülür. Bu noktalara uygulanacak olan akupunktur ile bu enerji akımı düzelmekte, vücut dengesi tekrardan sağlanmakta, vücudun kendi kendisini iyileştirmesi adına harekete geçirilmekte ve böylelikle bireyin sağlığı da düzelmektedir.Birçok Rahatsızlığa İyi Gelir


Bilimsel çalışmalar sayesinde akupunkturun sinirleri uyararak, hücresel düzeyde birtakım maddelerin salgılanmasını sağlayarak etki gösterdiği de anlaşılmaktadır. Salgılanan bu maddeler birtakım vücut fonksiyonları etkiler, ağrı ve halsizlik gibi problemlerde rahatlama sunar. Örneğin salgılanan bu maddelerden endorfin gibi doğal morfin benzeri olan maddeler ağrıları hafifletirken, mutluluk hormonu denilen serotonin maddesi ise ağrıların ve psikolojik sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.


Kanser Tedavisine Yardımcı


Kanser ile ilişkili ağrıların tedavisinde de kullanılan akupunktur, kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma problemlerinde, tedaviden ve hastalığın kendisinden kaynaklanan anksiyete, halsizlik, stres ve duygu durum farklılıklarının tedavisinde yarar sağlamaktadır. Kanser ile ilişkili sıcak basmalarında, ağız kuruluğu tedavisinde, lenf ödem ve nefes darlığı tedavisinde akupunktur tedavisinin olumlu etkileri de görülmektedir.


Bir Uzman Tarafından Yapılmasına Dikkat Edin


Akupunktur işlemine başlanmadan önce, bireyin akupunkturist doktor aracılığı ile öyküsü alınır. Birey muayene edilir, gerekli laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri de yapılır. Bireyin yaşı, yaşam stili, beslenme durumu, genel durumu, uyku düzeni, hastalıkları, belirtileri, almış olduğu tedaviler, tedavilere bağlı yan etkiler gibi pek çok aktör göz önünde bulundurulur ve buna uygun olarak bir tedavi planı hazırlanır. Seansların sayısı, süresi ve uygulanacak olan yöntem belirlenir.

Akupunktur Tedavisinin Etkili Olduğu Alanlar Nelerdir?


Akupunkturun etkili olduğu pek çok alan vardır. Hemen hemen çoğu rahatsızlığın ve hastalığın tedavisinde kullanılan akupunktur tedavisinin etkili olduğu alanlardan bazıları ise şunlardır:

 • Kilo verme

 • Baş ağrıları

 • Menopozal şikayetler

 • Sigara bırakma

 • Çocuklarda sık idrar kaçırma

 • Kas eklem ve bel de oluşan ağrılar

 • Nedeni belli olmayan hipertansiyon

 • Yüz felci

 • Sınav korkusu ve uçak korkusu

 • Spastik kolon

 • Regl ağrıları

 • Doğum ağrısının azaltılması

 • Uykusuzluk

 • Panik atak, stres ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları

 • Böbrek ağrısı


Comments


bottom of page