top of page

Siyatik Ağrısını Yönetmek için Masajı Kullanma


Siyatik Ağrısını Yönetmek için Masajı Kullanma

Siyatik hastası olan herkes, ağrının bazen dayanılmaz olabileceğini bilir. Bu, siyatiğin bir kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyerek oturma, uyuma veya yürüme gibi günlük işleri zorlaştırabileceği anlamına gelir. Rahatlama bulmak zor olabilir, ancak çoğu akut siyatik ağrısı vakasında semptomların masaj gibi güvenli bakım uygulamalarına iyi yanıt verdiği kanıtlanmıştır.


Siyatik Nedir?


Siyatik, sinir ağrısının siyatik sinirinden kaynaklandığı ağrılı bir durumdur. Bu büyük sinir alt sırtta başlar ve kalçalar, kalçalar ve her bacağın arkasından aşağı doğru iner. Siyatik sinire basınç uygulandığında siyatik oluşabilir, ancak genellikle kaymış bir diskin, sıkışmış sinirin veya bir artrit formunun yan ürünüdür.


Siyatik siniri her iki bacaktan aşağı inerken, siyatik tipik olarak sadece bir tarafı etkiler. Ağrı, sinir basıncının nedenine bağlı olarak hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Sıklıkla donuk ve sürekli ağrı, zonklama, karıncalanma, uyuşukluk ve belden aşağıya, kalçanın yanından, kalçadan ve bacağın yanından aşağıya doğru yayılan güçsüzlük gibi semptomlar eşlik eder.


Siyatiğin diğer bir yaygın nedeni, aşırı veya ağır yük kaldırma egzersizleri, bacak bacak üstüne atma veya uzun süre oturma ve hatta hamilelik sonucunda ortaya çıkabilen bel gerginliğidir. Siyatik nedenleri değişkenlik gösterse de masaj gibi kişisel bakım yöntemleri kullanılarak rahatlama bulunabilir.


Evde Masaj

Masaj Siyatik İçin Nasıl Yardımcı Olabilir?


Siyatik, bel ve bacaklarda gergin kaslara neden olabileceğinden, derin doku masajı teknikleri ile rahatlama ve iyileşme sağlanabilir. Bu masaj türleri, yaygın siyatik semptomlarını şu yollarla çözmeye yardımcı olabilir:

  • Sıkı kasları gevşetmek ve gevşetmek,

  • Doğal ağrıyla mücadele eden endorfinlerin salınımını teşvik etmek,

  • İltihaplı bölgelere kan dolaşımını teşvik etmek,

  • Sinir sıkışmasını hafifletmek.

Siyatiğin bir dizi semptom olduğunu ve yalnızca masajla tedavi edilebilecek bir hastalık olmadığını anlamak önemlidir. Bununla birlikte, siyatik semptomlarının masaja iyi yanıt verdiği kanıtlanmıştır. Bel ağrısı çeken 400 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, alıcılar masaj tedavisi gördükten sonra fonksiyonda iyileşme ve daha az ağrı bildirdiler.


Masajın siyatik hastaları için başlıca yararı, gergin, ağrılı veya gergin kasları yatıştırmasıdır. Bunun nedeni, kaslar gergin olduğunda sinirlerinize ek baskı uygulamalarıdır. Bu nedenle masaj, siyatik siniri çevreleyen kasları gevşeterek siyatik semptomlarını giderebilir. İkincisi, masaj vücudun kendini iyi hissetme hormonlarını uyarır ve rahatlamaya neden olur; bu da yaşadıkları ağrı nedeniyle uyumayı zor bulan veya yeterli dinlenme ve rahatlama elde eden siyatik hastaları için faydalıdır.


Siyatik İçin Doğru Masaj Terapisti Nasıl Bulunur?


Siyatik rahatsızlığınız varsa, semptomlarınızı hafifletmek veya bazı durumlarda düzeltmek için masaj terapisini denemek isteyebilirsiniz. Masaj terapistinizle görüştüğünüzde, sizin için en iyi tedaviyi vermelerine yardımcı olmak için semptomlarınızı ve mümkünse siyatik ağrınızın nedenini söylemelisiniz. Siyatik ağrısı için masaj, ağrının şiddetine bağlı olarak birden fazla seans gerektirebilir, ancak rahatlama hemen hissedilebilir. Semptomları kötüleştirebilecek veya ilk etapta siyatik ağrısına neden olabilecek herhangi bir aktiviteden kaçınarak siyatiğinizi seanslar arasında yönetmeniz de önemlidir. Siyatik ağrısı semptomları, tedaviye yardımcı olabilecek düzenli masajla iyileştirilebilir.


Komentarze


bottom of page