top of page

Alexander Tekniği Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Alexander Tekniği Nedir ve Nasıl Uygulanır

Yaşadığımız yoğun hayatın kaçınılmaz bir sonucu olan stresin, duruş bozuklukları veya kas ağrıları gibi daha çok fiziksel problemlerle bağlantılı olduğu bilinmektedir. Kötü duruş, mevcut yaşam tarzlarımızın en belirgin ve sorunlu sonuçlarından biridir. Masa başında çok fazla zaman geçirmek vücudumuzu yorgun, rahatsız ve genel olarak sağlıksız pozisyonlarda bırakır. Ne yazık ki, bu yetersiz duruş, sırt ağrısından çok daha fazla soruna yol açabilir.


Duruşumuzu değiştirmek için aktif olarak çalışmak, zamanımız ve vücudumuzun sorunları bilinçaltında düzeltememesiyle, vücudumuz geliştirmekte olduğumuz kötü alışkanlıklara giderek daha fazla alışmaktadır ve onları düzeltmek giderek daha zor hale gelmektedir.


Alexander Tekniği Nedir?


Alexander tekniği asgari çaba ve zorlanma sağlamak için, kişinin bilinç ve duruş alışkanlıklarını yeniden eğitim yoluyla çalışmasını sağlayan bir sistemdir.

Bu tekniğin amacı, esasen vücudunuz ve hareketleriniz konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olmaktır. Bu yöntem sayesinde, hareket kolaylığınızı, denge ve koordinasyonunuzu ve genel olarak konforunuzu artıracak alışkanlıklarınızdaki değişiklikler sağlanabilir.


Alexander tekniği aracılığıyla, kendi zararlı alışkanlıklarınızı nasıl tanıyacağınızı, ne yaptığınızı nasıl durduracağınızı ve aktif olarak nasıl düşüneceğinizi ve bunları nasıl düzelteceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu yöntem, vücudunuzu nasıl kullandığınıza odaklanmanıza ve hem aktif hem de bilinçaltında daha olumlu ve faydalı alışkanlıklar edinmenize yardımcı olur.


Alışkanlıklarınızın daha fazla farkına vararak ve gerektiğinde iyileştirmeler yapmak için aktif olarak çalışarak hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Kötü duruşun vücudumuza yüklediği baskı, ara sıra bir kas ağrısından daha derine inen sorunlara neden olur. Kötü duruş, zayıf dolaşım, artan hastalık riski (diyabet gibi), mide ve bağırsak sorunları (kabızlık gibi), kilo alımı, depresyon ve stres gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.


Özellikle duruşunuz söz konusu olduğunda, sahip olduğunuz kötü alışkanlıkların zaten farkında olabilirsiniz. Belki yürürken omuzlarınızı kamburlaştırıyorsunuz ya da bütün gün otururken sırtınızı dik tutmakta sorun yaşıyorsunuz. Elbette, ne yaptığınızı fark ettiğinizde sık sık kendinizi düzeltmeye zorlayabilirsiniz, ancak kötü duruşu düzgün bir şekilde düzeltmek bundan çok daha fazlasını gerektirir.


Alexander tekniği bunun içindir. Vücudunuzu ve onu nasıl kullandığınızın sürekli farkında olmanız için sizi eğitir. Bu yeni farkındalık duygusuyla, duruşunuzu çok fazla düşünmeden düzeltmeye başlamanız daha olasıdır, bu da sonunda günün her saatinde uygun bir duruşa sahip olmanıza yol açacaktır.


Evde Masaj

Alexander Tekniği Nasıl Uygulanır?


Alexander tekniği, kişiden kişiye değişeceğinden, bu yanıtlanması zor bir sorudur. Seanslar bire birdir ve sertifikalı terapistler tarafından uygulanır. Sorunlarınızın nerede olduğunu belirledikten sonra, hareketlerinizde size rehberlik etmek için ellerini kullanırlar. Yürürken, otururken veya ayakta dururken kendinizi nasıl tutacağınızı, kaslarınızdaki gerginliği azaltacak ve dengenizi geliştirecek şekilde göstereceklerdir.


Terapistiniz size günlük olarak uygulamanız için belirli egzersizler veya yöntemler verebilir, ancak bunlar size, vücudunuza ve yaşam tarzınıza özel olacaktır. Alexander tekniğinde temel amaç, seanslarınızda kullanılan yöntemleri uygulayarak başınız, boynunuz, omuzlarınız ve sırtınız arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve geliştirmektir. Vücudunuzun bu yeni hareketleri ve teknikleri öğrenmesi ve anlaması için sabırlı olmanız gerekir. Bunu yapabilirseniz, sonunda kendinizi bu teknikleri bilinçaltında uygularken bulacaksınız ve vücudunuz size hatırlatılmasına gerek kalmadan daha sağlıklı ve verimli bir şekilde hareket edecek bir performans gösterecektir.

Comments


bottom of page