top of page

Anksiyete ve Masaj


Anksiyete ve Masaj

Masaj terapisinin stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Ancak bu günlerde insanların baş etmesi gereken sadece stres değil. Depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunları, bunları yaşayan insan sayısının artması nedeniyle yaygın olarak konuşulmaktadır. Anksiyete, yaygın olarak dünyanın her yerindeki insanların yaşadığı bir zihinsel sağlık durumu olarak görülür ve kişiye göre değişir. Bazı insanların kaygı için doğal tedaviler aradığını görünce, masaj terapisi gerçekten de yardımcı olabilir mi?


Masaj ve anksiyete konusuna dalmadan önce, zihinsel sağlık durumunun arkasındaki bilimi bilmek çok önemlidir. Kaygı genellikle sistemde bir kaçma veya savaşma tepkisini teşvik eder. Bu olduğunda, beyindeki birçok alan tepki verir ve vücudu stresli bir durumla başa çıkmaya hazırlamak için hormonları salgılar. Bu reaksiyonlar ağız kuruluğuna, yüzün kızarmasına, hızlı kalp atışına ve daralmış kan damarlarına neden olabilir. Vücut çok fazla strese girdiğinden, insanlara sağlık uzmanları tarafından genellikle ilaç almaları veya kaygıyı sakinleştirici bir şeyler yapmaları tavsiye edilir.


Masaj Terapisi ve Kaygı


Çoğu insan fiziksel dokunuşu sever ve bu bizim kim olduğumuzun bir parçasıdır. Dokunmayı severiz ve isteriz, bu da dokunmanın etkilerini son derece güçlü kılıyor. Sakinleştirici olan mutlu hormonları serbest bırakacak olan bedeni ve zihni canlandırmaya yardımcı olur. Depresyon ve anksiyete ile ilgili yayınlanan bir çalışmada, 12 hafta boyunca düzenli masaj tedavisi gören katılımcıların anksiyete semptomlarında %50 azalma gördüğü bulundu.


Bir masaj, yabancılarla bile bağlantıda hissetmenizi sağlar. Endorfinlerin salınmasına yardımcı olan bir güvenlik duygusu getirir. Ayrıca, kaygı ile uğraşan insanlar uyumakta zorlanırlar. Masaj terapisi, kortizol düzeylerini ve kalp atış hızını düşürmeye yardımcı olduğu için daha iyi uykuyu teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bu sadece uyumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha derin ve daha uzun bir uyku çekmenize de yardımcı olabilir.


Evde Masaj

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin vücudunda artan miktarda kortizol olacağını ve bunun da bağışıklık sistemine zarar verebileceğini bilin. Bu nedenle, anksiyete bozukluğu olan çoğu insan sık sık hastalanma eğilimindedir. Masajlar, virüslere karşı savaşmaya yardımcı olan vücuttaki beyaz kan hücrelerini uyarabildiği için sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.


Gerçekten de terapötik bir masaj, kaygı semptomlarını tedavi etmeye ve yönetmeye yardımcı olur. Endişenizi hafifletmek ve daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olmak için doğal bir yaklaşım arıyorsanız, masajı deneyin ve sunduğu sonuçları görün. Bir masaj, endişeniz için her derde deva olmayacaktır çünkü bazı durumlarda, danışma veya konuşma terapisi gibi başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bir müdahalenin olması gerekir. Masaj, diğer terapilere ektir.


Bununla birlikte, bu terapi, endişeli hissettiğinizde size çok ihtiyaç duyduğunuz rahatlama ve diğer sağlık yararlarını sağlayacaktır. İhtiyaçlarınıza uygun mükemmel bir masaj bulun. Ayrıca, kendinizi rahat hissedeceğiniz ve vücudunuzu istediğiniz gibi çalıştırabilecek bir terapist bulduğunuzdan emin olun.


Comments


bottom of page