top of page

Antrenman Yapanlar İçin Masajın Önemi Nedir?


Antrenman-Yapanlar-İçin-Masajın-Önemi-Nedir-?

Hangi sporu yapıyorsanız yapın hemen hemen herkesin ortak bir amacı vardır. Bu amaçlar arasında daha güzel bir vücuda, forma ulaşmak ve sağlıklı yaşamdır. Vücudumuzu, bedenimizi dilediğimiz şekile sokarken bazı zorluklar yaşamamız mümkündür. Bu zorlukların en başında da kas ağrıları gelmektedir. Egzersiz esnasında sürekli kaslarımız çalışır ve genişlemekte olan kaslar ağrılara neden olur.


Spor öncesinde yapılan ısınma hareketlerinin bu ağrılara ve sakatlanmalara karşı olumlu etkileri gözlense de yetersiz olduğu bilinmektedir. Bu nedenden uzmanlar egzersiz yapan bireylere masaj önermektedir. Evde kendinizin de basit.e uygulayabileceği bu masaj gerçekten işe yarıyor mu? Ya da spor sonrası veya öncesi nasıl uygulanır? Sizler için sorulan, merak edilen araştırmaların sonuçlarını derledik..


Yapılan Bazı Deneyler


Bir spor salonunda uzmanlar bir gruba bitkin düşene denk egzersiz yapmasını istemiş ve bu bireyler yaklaşık 90 dakika boyunca aralıksız fitness egzersizleri yapmış, çalışmış. Grubun diğer yarısına antrenman sonrası masaj uygulanıp, yarısına da uygulanmadığında masaj uygulanan grubun ertesi gün daha az eklem ağrısı çektiği de gözlenmiştir.


Başka bir deney ise grup üçe ayrılmış ve bir gruba antrenman sonrası, bir gruba gecikmeli olarak, bir gruba da hiç masaj uygulanmadığı kaydedilmiş. Masaj uygulanan grubun kasları normale göre çok daha hızlı dinlenirken, uygulanmayan grupta eklem gerilmeleri ve kas zedelenmeleri görülmüştür. Üçüncü gruba ise sonradan masaj uygulanırken iyileşmeler gözlenerek masaj uygulamasının antrenmanda önemli olduğu vurgulanmıştır.Antrenman Sonrası Masaj


Egzersiz sonrası soğuma hareketlerinin ardından uygulanan masaj bireyin ağrılarını azaltırken kasların daha da fazla esnemesine yardımcı olurken, aynı zamanda da kan akışını da hızlandırmaktadır. Profesyonel sporcular bilir ki yoğun antrenman sonrası uzanarak dinlenmek vücuda ciddi derecede zarar vermektedir. Bu süreci kasları rahatlatarak ve tekrar hareket ederek geçirmek çok daha da sağlıklı olandır. Dinlenilerek geçirilen süreçte kasların normalleşmesi daha da uzun bir süreyi almaktadır ve bireyin ağrı çekmesinden ötürü de antrenmanları zorlaştırmaktadır.


Masaj Aletleri Kullanabilirsiniz


Sporunuzu nerede yaparsanız yapın masajı evde kendiniz çok gecikmeli olmadan da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için piyasada pek çok alet bulunmaktadır. Çoğunlukla döndürmeli ya da titreşimli olan bu aletleri dilediğiniz fiyatta ve kalitede bulmanız mümkün. Antrenman sonrası masaj uygulamasının önerilmesinin nedeni kaslarda yüksek oranda laktik asit ortaya çıkar ve bazı alanlarda, bölgelerde bu laktik asit birikir. Bu birikme sonucunda ise ağrılar meydana gelir.


Birey masaj uygulayarak bu bölgeye, alana toplanmış olan laktik asidi dağıtarak kasların zedelenmesini minimuma indirmektedir. Bunun yanı sıra kan akışını da hızlandıracağından dolayı kasların dinlenme süresini de kısaltacaktır. Bu masajı antrenman öncesinde de gerçekleştirebilirsiniz fakat uzmanlar antrenman sonrasında uygulanan masaj uygulamasının çok daha etkili olduğunu da belirtmekte, söylemektedir.


Diğer Uygulamalar


Masaj aleti dışında dilerseniz antrenman sonrasında buz banyosu da yapabilirsiniz. Soğuğun vücuda yararı bilinmektedir. İster buz külçelerini vücudunuza, bedeninize sürerek gezdirebilir, isterseniz de buz dolu bir küvette yaklaşık beş dakika boyunca kalabilirsiniz. Buz dolu küvet kullanacaksanız içinde sürekli hareket halinde olmanızı ve kan akışınızı hızlandırmanızı da tavsiye ederiz.


Soğuğun içinde kılcal damarlarınızda büzülme ortaya çıkacak ve bu ertesi gün ağrısına çok gelecektir. Eğer antrenman sonrası çok fazla zamanınız yok ise elleriniz ile baskı uygulayabilirsiniz. Bütün avuç içinizi kullanarak ve bazı alanlarda baskıyı arttırmak adına mıncıklayarak kaslarınızdaki birikmiş olan laktik asidi dağıtabilir ve hamlığı da azaltabilirsiniz. Son olarak ise tam olarak masaj uygulamasının yerine geçmese de yine benzer bir his yaratmak adına antrenmandan sonra soğuk su ile duş almanızı önerebiliriz.


Comments


bottom of page