top of page

Araba Kazalarından Sonra Masaj Terapisinin Uygulanması


Araba Kazalarından Sonra Masaj Terapisinin Uygulanması

Araba kazaları çeşitli fiziksel sorunlara neden olabilir ve birçok kişi ağrılarından kurtulmak için kayropraktik veya masaj terapisi yaptırabilir. Günümüz tıp uzmanları, masaj terapisinin sağlık, zindelik ve yaralanmaların iyileşmesini kolaylaştırma potansiyelinin giderek daha fazla farkındadır ve araştırmalar bu faydaları desteklemektedir. Bir araba kazası geçirdikten sonra bir masaj terapisi uygulamak için bazı nedenler;

  • Masaj Terapisi Boyun Ağrısını Hafifletebilir

İnsanlar genellikle araba kazalarında kafalarını çarparlar ve bu yaralanmalarla ilişkili semptomlar da kazadan sonra uzun zaman sürebilir. Washington Üniversitesinde bir araştırmacı, sarsıntı sonrası semptomlar yaşayan kişiler üzerinde çalıştı. Her biri 45 dakikalık sadece iki seans masajdan sonra daha az ağrı hissi, baş ağrısı ve daha az ilaca ihtiyaç duyuldu.


Araştırmacı, masaj terapisinin boyundaki en üst eklemde omurların yanlış hizalanmasını düzenlediği sonucuna vardı. Masaj dengeyi, duruşu ve hareket kabiliyetlerini iyileştirdi. Masaj terapisinden sonra kişiler daha net bir şekilde odaklanabildi ve düzenli fiziksel aktivitelere katılabildiler.


Boyun zedelenmesi olan 70 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada masaj terapisinin, standart bakımdan çok daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olduğunu buldular. Masajın özellikle kısa vadede boyun ağrısı için güvenli bir tedavi olduğu kabul edildi. 10 hafta boyunca haftada bir masaj terapisi alan kişiler, bu tedavilerin bitiminden sonra en az dört hafta boyunca ağrılarının azaldığını bildirdiler.

  • Masaj Terapisi Stres, Kaygı ve Travma Sonrası Stres Bozukluğuna Yardımcı Olabilir

Uzmanlar, 45 dakikalık masaj alan yoğun bakımdaki bir grup hastayı inceledi. Çalışma katılımcıları, masajı aldıktan sonra üç saate kadar kan basıncı, solunum ve nabız hızında iyileşmeler gösterdi. Araştırmacılar, yoğun bakım ünitelerinin hastaların fiziksel ve psikolojik sağlığını iyileştirmek için masaj terapisi kullanmasını önerdi.

  • Omurilik Yaralanmaları İçin Masaj Terapisi

İnsanlar otomobil veya motosiklet kazalarında genellikle omurgalarını incitir. Bir araştırmada üç gün üst üste masaj terapisi aldıktan sonra hastaların daha hızlı yürüyebildiği ve büyük adımlar atılabildiği gözlemlendi. Çalışma, masaj terapisinin kas-iskelet ve nörolojik sistemleri olumlu yönde etkileme potansiyelini vurgulayarak, omurilik yaralanması olanlar için bir tedavi yöntemi olarak masajın önemini belirtmişlerdir.

  • Diz Yaralanmaları İçin Masaj Terapisi

Araba kazalarından sonra baş, boyun ve omurga kadar sık ​​olmasa da insanlar genellikle dizlerini de incitebilirler. İstatistikler, araba kazası yaşayanların ön çapraz bağlarını sıklıkla yaraladığını göstermektedir. Masaj terapisinin, çok çeşitli diz problemleri olan insanlar için ağrı kesici olduğu görülmüştür. Diz yaralanmaları ve ameliyatlarından iyileşen insanlar için etkili bir tamamlayıcı tedavi olarak masaj terapisi önerilir.

  • Duygusal Travma için Masaj Terapisi

Bir araba kazası geçirdiğinizde, herhangi bir fiziksel yaralanma yaşamasanız bile duygusal olarak travma yaşayabilirsiniz. Masaj terapisi, özellikle bir araba kazasından sonraki birkaç saat içinde, insanların duygusal dengelerini geri kazanmalarına yardımcı olabilir. Araştırmacılar, masaj terapisinin, duygusal olarak hastaların benlik duygularını iyileştirmelerine yardımcı olduğunu belirlediler.


Evde Masaj

Bir Araba Kazasından Sonra Masaj Terapisi Almalı Mısınız?


Araba kazalarından sonra herhangi bir tıbbi bakıma masaj eklemeden önce doktorunuza danışmanız önemli olsa da, aslında masaj terapisi ağrı kesici kullanılmadan ilaçsız bir seçenek sunar. Doktorunuzdan, özel tıbbi durumlarınız için bu konuda eğitim almış bir masaj terapisti önermesini isteyebilirsiniz.


Masaj terapisi, insanların fiziksel işlevini geri kazanmalarına, daha az acıyla yaşamalarına ve travmatik bir olaydan sonra duygusal ve fiziksel rahatlama bulmalarına yardımcı olabilir.

Comments


bottom of page