top of page

Aromaterapi Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Aromaterapi-Masaji-Nedir-?

Aromaterapi Masajı


İsveç masajının, çeşitli yağların kullanımıyla uygulanan çok eski bir masaj türüdür. Bu yağlar %100 organik ve doğal yağlardır. 3000’den fazla çeşidi bulunduğu bilinen aromatik yağların, farklı iyileştirici özelliği olduğu bilinir. Solunum veya cilt üzerinde emilme yoluyla alınır. Cildi iyileştirip yatıştıran bu yağlar, acının, istem dışı kasılan kasların , depresyonun, uykusuzluğun ve astım gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.


Aromaterapi Masajı Tarihçesi


Tarihi kökeni 6000 yıl öncesinde ilk olarak mumya yapımında kullanılan eski mısır uygarlığına dayanır. Aynı çağlarda Çin uygarlığı tarafından da Aromaterapi yağları ve bitkileri kullanılmaktaydı. Yunan medeniyetlerinde ilk olarak güzellik ve tedavi maksadıyla ortaya çıkmıştır. Roma imparatorluğu devrinde ise banyo sonrasında masaj tekniği ile birleşmiştir.


Romalılar Aromaterapi yağlarını Arap ve Hint medeniyetlerinden getirttirmişlerdir. Bitkilerin yaprak, kabuk, çiçek meyve tohum sap kök vb. gibi çeşitli yerlerinden farklı yöntemler ile elde edilmektedir. Elde edilen bu güzel kokulu yağlar uçucu özelliği taşır. Bitkisel yağlar alkol ve sabun içinde tamamen erirken su içerisinde sadece %20 oranında erirler. Aromaterapi masajı, başlıca Gül Yasemin ve lavanta bitkilerine dayanmaktadır.


Aromaterapi Masajı İçin Hangi Yağlar Kullanılır?


Aromaterapi masajında fesleğen, bergamot, karabiber, papatya, limon, okaliptüs, sardunya, lavanta, biberiye, çay ağacı, kekik yağı gibi yağlar kullanılmaktadır. Yağların faydaları ve kullanım alanları şu şekildedir;


Fesleğen Yağı: Çoğunlukla baş ağrısı ve migren rahatsızlıklarını gidermek için kullanılan fesleğen yağı yanı sıra depresyon belirtilerinde de iyi geldiği gözlemlenmiştir

.

Bergamot Yağı: Sindirim sistemi üzerinde etkisi bulunur, fakat okaliptüs yağı ile beraber kullanıldığı takdirde kaygı ve stres sorunlarında da etkili olur.


Karabiber Yağı: Kan dolaşımını düzeltmek ve kas ağrılarını azaltmak amacıyla kullanılır.


Papatya Yağı: Egzama türlerinin tedavisini desteklemek için kullanılır.


Limon Yağı: Stres ve depresyon belirtilerini azaltmak için kullanılır.


Sardunya Yağı: Stresi azaltmada ve cilt sorunlarında kullanılır.


Lavanta Yağı: En çok kullanılan yağlardan birisidir. Başta Fiziksel rahatlama olmak üzere baş ağrısı ve migren rahatsızlıklarını hafifletmek için kullanılır. Rahatlama sağladığı için uyku problemlerinin düzelmesinde de etkisi vardır.


Okaliptüs Yağı: Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisini desteklemek için kullanılır.


Biberiye Yağı: Kas sıkışmalarını iyileştirme, dolaşım ve sinir sisteminin sağlığını destekleme gibi olumlu etkileri vardır. Özellikle hafızayı da güçlendirmektedir.


Çay Ağacı Yağı: Çoğunlukla akne, yanık ve böcek ısırığı gibi sorunlarda tedavi özelliğiyle kullanılır. Aromaterapi masajında sıklıkla kullanılmaktadır.


Kekik Yağı: Yorgunluğu ve stresi azaltmakta rol oynar.


Comments


bottom of page