top of page

Masaj Çeşitleri Arasından Hangisini Seçerdiniz?


Masaj-Çeşitler- Arasından-Hangisini-Seçerdiniz-?

Uzman terapistler tarafından uygulanan güzel bir masaj ile tüm yılın yorgunluğunu kolayca atabilir ve stresten, gerginlikten arınarak kendinizi bulutların üstünde hissedebilirsiniz. Peki ama masaj türleri arasından hangisini seçerdiniz? Dünyadaki birçok ülkenin kendi kültürlerine uygun farklı farklı masaj çeşitleri var. İşte bu konuda size yardımcı olmak adına masaj türleri hakkındaki bilgileri sizler için derledik...


Klasik Masaj


İsveç masajı olarak da bilinen klasik masajı tercih ettiğinizde, günlük yorgunluğunuzdan ve sizi rahatsız eden sorunlardan kurtulabilir, gevşeyip, rahatlayarak kendini daha da mutlu hissedebilirsiniz. Çoğunlukla hoş kokulu yağlar ile uygulanan bu masaj esnasında eğer geri planda huzur verici bir müzik de bulunuyorsa, kendinizi tekrardan doğmuş gibi hissederek bu masaja bağımlı olabilirsiniz.


Thai Masajı


Uzak Doğu’nun geleneksel tıp yöntemi içerisinde yer alan bu masaj türünde, vücudunuza uzman eller aracılığı ile baskı, gerdirme, çekme gibi hareketler uygulanır. En az bir buçuk saat kadar yarı sert bir zeminde gerçekleşen thai masaj uygulamasındaki bazı sert manipülasyonlar sizi zorlayabilir. Ama sonunda kendinizi harika hissettiğiniz zaman buna değdiğini siz de farkedeceksiniz. Bazen dört saati bulabilen bu masaj çeşidinde altmış farklı hareket olması, vücudunuzun hiç çalıştırmadığınız noktalarında dahi rahatlama hissi sunar. 2500 yıllık bir geçmişi olan thai masajıyla şifalanarak hayat kalitenizi arttırabilirsiniz.


Aromaterapi Masajı


Adından da anlaşılacağı üzere aromaterapi masajı, aromatik yağlar ve bitkisel özler ile uygulanan bu masaj hem diğer masaj çeşitlerine nazaran daha hafiftir, hem de dinlendirici ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Vücudunuz aromatik yağları kolayca emer ve terapistin hafif masajı ile kendinizi tüy gibi hafiflemiş de hissedersiniz. Yalnızca tatildeyken değil, gündelik yaşantınızdaki streslerden, gerginlikten kurtulmak ya da kendinizi şımartmak için bile aromaterapi masaj uygulamasını tercih edebilirsiniz. Bu masaj çeşidi de çoğunlukla 1 saat kadar sürer.Shiatsu Masajı


Uzak Doğu’nun en ilgi çeken ülkelerinden biri olan Japonya, Shiatsu masajının ana vatanıdır. Bu masaj çoğunlukla tedavi amacı ile uygulanır. Terapistin parmakları, vücudunuzun belli noktalarına basınç uygular ve bu sayede dokularınızda olan ağrılardan kurtulursunuz.


Sıcak Taş Masajı


İş yaşantınızda, trafikte veya özel hayattaki yaşanan problemlerin getirdiği negatif etkilerden kurtulmak mı istiyorsunuz? Sıcak taş masajı yaptırarak tüm negatif enerjileri üstünüzden atabilirsiniz. Bu masaj türünde sıcak veya soğuk taşlar kullanılır. Bu taşlar dikkatle seçilmiş şifalı volkanik taşlardır.


Refleksoloji


Refleksoloji aslında bir tür denge masajıdır ve ayağa uygulanır. Yani bu masajı yaptırarak kendinizi hem fiziksel, hem de duygusal olarak dengede hissedersiniz. Uzak Doğu geleneğinde bu masaj tedavi amacı ile kullanılır. Çünkü refleksoloji, ayaktaki özel noktaların vücudun türlü organlarını nasıl temsil ettiği felsefesine dayanmaktadır.


Spor Masajı


Bir spor masajının, hem profesyonel sporculara, hem de günlük olarak egzersiz yapan herhangi bir bireye sağlayabileceği pek çok faydası vardır. Bunların dışındaki spor masajı vücudu okuyarak hassas olan dokunun ya da zayıf kasların olduğu noktaları görebilir ve bu kısımları güçlendirerek hasar görmesini önler. Hatta bazı bireyler, yarışmalara katılan sporcuların da sınırlarının genişlediğine inanıyorlar.


Spor masajı aslında ağır egzersizler ile kendini zorlayan bireyler için geliştirilmiş olsa bile, herkes bu terapiyi gündelik hayatında alabilir. Eğer bütün gün küçük çocukların etrafında koşturuyorsanız ya da fiziksel olarak sizi zorlayan bir işiniz var ise, düzenli bir spor masajı size oldukça fayda sağlayabilir. Spor masajı, sakatlık yaşayan bireylere bir rehabilitasyon programı olarak da verilebiliyor.

Comments


bottom of page