top of page

Artritli Bir Köpeğe Nasıl Masaj Yapılır?


Artritli Bir Köpeğe Nasıl Masaj Yapılır

Köpek artritinin en yaygın türü dejeneratif eklem hastalığı veya osteoartrit olarak bilinir. Köpek artriti tedavi edilemezken, semptomları kesinlikle yönetilebilir. Bunu yapmanın bir yolu, köpeğinizin vücudundaki ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olmak için masaj kullanmaktır.


Artritli Bir Köpeğe Nasıl Masaj Yapılır?


Köpeğinize artritik ağrıdan kurtulmalarına yardımcı olmak için verebileceğiniz iki tür masaj vardır; biri sertliği gidermek için, diğeri ise hareketlerini iyileştirmek için.

Köpeğinize daha önce hiç masaj yapmadıysanız, her zaman daha kısa seanslarla başlayabilir ve daha uzun seanslara doğru ilerleyerek, masajı yapmanıza her izin verdiğinde köpeğinizi ödüllendirebilirsiniz.


Artritli köpeğinizin sertliğini hafifletmeye yardımcı olmak için bu basit masajı yapın. Ağrıyan kasları rahatlatmak için akşamları tekrarlayın. Köpeğinizi yan yatırın ve ellerinizi vücudunun her yerinde gezdirin. Gevşemeyi teşvik etmek için köpeğinizi evcilleştirin ve okşayın. Sıkı kasları not ederek ağrılı alanları bulun. Onları bulduğunuzda, baskınızı biraz artırın.


Omuzlar ve kalçalar gibi büyük kas gruplarını, bölgeyi fazla çalıştırmadan yoğurun. Daima ağrı ve direnç belirtilerine dikkat edin. Taraf değiştirin ve bu hareketleri tekrarlayın. Köpeğinize övgü ve ödül vererek bu temel masajı bitirdiğinizden emin olun.


Köpeğinizin hareketini iyileştirmeye yardımcı olmak için günde en az bir kez bu masajı yapmaya çalışın. Gevşemeyi teşvik etmek ve deri ve kas dokularındaki dolaşımı artırmak için köpeğinizin uzanmasını sağlayın. Başparmağınız ve parmak uçlarınızla köpeğinizin yanlarına, omurgasına ve büyük kaslarına küçük daireler çizerek hafif bir baskı uygulayın. Elinizi her bir uzvun etrafına sararak ve hafif baskı uygulayarak köpeğinizin uzuvlarına masaj yapın. Herhangi bir iltihap veya şişlik fark ederseniz, o bölgeye masaj yapmaktan kaçının. Bunun yerine şişmiş dokunun etrafına soğuk kompres uygulayın.


Amacınız köpeğinizin artritik ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak olsa da, daha fazla ağrı veya yaralanmaya neden olmamak için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak, çok derin masaj yapmayın. Derin doku masajları sadece bir veteriner masaj terapisti tarafından yapılmalıdır.


İkincisi, artritik eklemlere masaj yapmayın. Odak noktanız eklem çevresindeki kas gruplarını çalıştırmak olmalıdır. Eklemleri doğrudan ovmak ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Son olarak, köpeğinizin vücut diline dikkat edin. Ağrı veya rahatsızlık belirtileri gösteriyorsa, masajı hemen durdurun.


Masaj

Masaj, köpeğinizin hareketliliğini artırmanın harika bir yolu olsa da, ağrıyı hafifletmek için deneyebileceğiniz başka evde tedavi seçenekleri de vardır. Bununla birlikte, köpeğinizi evde tedavi etmeden önce, bu yöntemlerin köpeğiniz için sahip olabileceği riskler hakkında veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun. Doğal anti-inflamatuar özelliklere sahip takviyeler, hücre onarımı için besinler sağlayarak köpeğinizin eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Köpeğinizin vücudunda ne kadar fazla ağırlık taşırsa, eklemlerinin onu desteklemek için o kadar çok çalışır. %5'ten fazla kilolu olan köpeklerde hareket kabiliyeti azalır. Köpeğinizi zayıf bir ağırlığa indirmek, eklemlerindeki stresi hafifleterek artrit tedavisi ihtiyacını azaltabilir. Köpeğiniz fazla kiloluysa, diyet ve aktivite seçenekleri hakkında veterinerinizle konuşun.


Evcil hayvan sahipleri olarak hepimiz, özellikle yaşlandıkça tüylü aile üyelerimize mutlu ve rahat bir yaşam sunmaya çalışıyoruz. Konfor düzeyini ve hareket kabiliyetini iyileştirmeye yardımcı olması için masaj kullanmayı deneyin.

Comments


bottom of page