top of page

Aston-Patterning Tekniği


Aston-Patterning Tekniği

Aston-Patterning Nedir?


Aston-Patterning tekniği, vücut ve zihin arasındaki ilişki için bir hareket eğitimi, vücut çalışması ve fitness eğitimi sistemidir. Başka bir deyişle, kişinin vücudunun doğal formunun daha fazla farkına varmasına yardımcı olmak, yaygın ağrıları gidermek ve yaralanma riskini azaltmak için vücudu doğru hareket etme ve kullanma şeklini öğretmeye yardımcı olmak için kullanılan bir dizi tekniktir.


Aston-Patterning seansları , sertifikalı bir terapistle bire bir yapılır ve 1-2 saat arasında sürebilir. Her hasta farklıdır ve bu nedenle tam olarak kaç seansa ihtiyaç duyulabileceğini tahmin etmek zordur.


Bu seanslar çeşitli teknikleri içerebilir: gerginliği gidermek için masajlar; oturma, ayakta durma veya yürüme gibi uygun duruş ve vücut hareketleri üzerine dersler ve belirli kuvvet antrenmanı egzersizleri olabilir. Fiziksel tekniklerin yanı sıra terapist, yaşam tarzı, alışkanlıklar, tipik hareket kalıpları vb. gibi hastanın yaşamının kişisel yönlerini de dikkate alacaktır. Her hasta kendi ihtiyaçlarına, yaşam tarzına ve vücuduna uygun şekilde tedavi edilir.


Aston-Patterning Nasıl Bir Fayda Sağlar?


Vücudunuzla daha uyumlu hale gelmenin size fayda sağlayabileceği birçok yol vardır ve Aston-Patterning'in yaptığı da tam olarak budur. Size ne demek istediğimiz konusunda en iyi fikri vermek için Aston-Patterning'in yaşam kalitenizi iyileştirebileceği sonuçları özetledik.

  • Tekrarlayan Yaralanmaların Sonuçlarını En Aza İndirir

Tekrarlayan gerilme yaralanması, tekrarlayan hareketler, aşırı kullanım, aşırı efor, yanlış duruş ve hatta kaslarda, sinirlerde veya tendonlarda hissedilen ağrıyı açıklamak için kullanılan bir terimdir. Bu tür yaralanmalar, sporcular veya fiziksel olarak zorlu işlerde çalışanlar arasında oldukça sık görülürken, aslında herkesi etkileyebilir.


Aston-Patterning, bu tür yaralanmalara neden olabilecek hareket türlerini daha iyi tanımanıza yardımcı olur ve bu tür yaralanmalara maruz kalma şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu tekrarlayan hareketleri ne zaman yaptığınızı anlayabilirseniz, kendinizi en az düzeyde zorlamak için bunları yapma şeklinizi değiştirebilirsiniz..

  • Yaşlanmanın Olumsuz Etkilerini Azaltır

Yaşlandıkça vücudumuzun bozulmaya başlar, duruşumuz kötüleşir, kambur veya yuvarlak sırtlar ve omuzlar ortaya çıkar. Uzuvlarımızda çok fazla güç kaybederiz ve hatta kemiklerimiz daha kırılgan hale gelir.


Aston-Patterning, size vücudunuzu dinlemeyi ve yalnızca performansını optimize edecek şekillerde kullanmayı öğreterek bu yaşlanma belirtilerinin bir kısmını azaltmaya yardımcı olur. Yaşlanmanın olumsuz yönlerinin çoğu, vücudumuzun yaşadığı sürekli gerginlik ve stres nedeniyle daha da kötüleşir.

  • Yaralanma Riskini Azaltır

Zihin ve beden arasındaki ilişkiyi güçlendirerek hareketlerimizin daha çok farkına varırız. Bu farkındalık, vücudumuzu nasıl kullandığımızı iyileştirmeye yardımcı olabilir: dengemizi, çevikliğimizi ve duruşumuzu iyileştirebilir, bu da kaslarımızdaki gerginliğin çoğunu hafifletir.


Masaj

Kaslarımız ne kadar rahat olursa, yaralanma şansı o kadar az olur. Bunun nedeni, vücudumuzu nasıl kullandığımızın daha fazla farkında olmamız ve aynı zamanda birçok yaralanmanın neden olduğu gevşemiş kasların aşırı yüklenme olasılığının daha düşük olmasıdır.

  • Dayanıklılığı Arttırır

Kas gerginliği ve stres vücudumuzu yorar. Kaslarımız gerildiğinde basit işler için bile fazla mesai yaparlar. Bu, vücudumuzun enerji depolarını hızla tüketebilir. Vücudumuzu ne kadar verimli kullanırsak, kaslarımızı o kadar az strese sokarız.

Kaslarınızı doğru şekilde kullanarak günlük işlerin neden olduğu aşırı eforu ortadan kaldırırsınız. Vücudunuzun bu kadar basit işler için çok fazla enerji harcaması gerekmiyorsa, diğer faaliyetler için de enerji ve dayanıklılığa sahip olursunuz. Vücudunuz yorgun ve aşırı çalışmak yerine tazelenmiş ve canlanmış hissedeceksiniz.

  • Hastalıkları Önler

Stresin vücut üzerinde fark edebileceğimizden çok daha fazla etkisi vardır. Sadece hissettiğimiz ağrı ve sızılarda rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli hastalıklara da yol açabilir. Kalp hastalığı, diyabet, depresyon, mide-bağırsak sorunları ve Alzheimer gibi hastalıklara stres neden olabilir veya daha da kötüleşebilir.


Bedenlerimizi doğru kullanmadığımızda, hissettiğimiz fiziksel stres zihnimize de dönüşebilir. Vücudumuzdaki yükü hafifletebilirsek, zihnimizdeki stresi de hafifletebiliriz. Bu nedenle Aston-Patterning'in ana hedeflerinden biri zihin ve beden arasındaki ilişki üzerinde çalışmaktır.


Yukarıda belirtilen sağlık sorunlarından herhangi biri veya başka herhangi bir fiziksel ve zihinsel sağlık sorununuz varsa, Aston-Patterning gibi fiziksel olarak zorlayıcı tedavi süreçlerine katılmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Comments


bottom of page