top of page

Ayak Bileği Kırıkları İçin Masaj Terapisi


Ayak Bileği Kırıkları İçin Masaj Terapisi

Bu yazıda, masaj terapisi ile bimalleolar ayak bileği kırığının nasıl iyileştirilebileceğini inceleyeceğiz. Ayak bileği ekleminin işlevini, masaj terapisinin kırık yaşayan kişinin iyileşmesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz modalitelerin türünü ve iyileşme zamanlamasının önemini gözden geçireceğiz.


Ayak bileği eklemini oluşturan üç kemik vardır. Kaval kemiği olarak da bilinen; alt bacağın fibula, daha küçük yan kemiği; ve kalker ile kaval kemiği ve fibula arasında oturan küçük bir kemik olan talus.

Talus, üstte kaval kemiği ve fibula ile ve altta kireçli ile eklem yapar. Her ikisi de önden diğer tarsallarla eklem yapar. İlginç bir şekilde, talusa hiçbir kas eklenmez, bu nedenle onu çevreleyen yapılar aracılığıyla dolaylı olarak hareket eder. Medial malleol tibianın iç kısmıdır, posterior malleol tibianın arka kısmıdır ve lateral malleol fibulanın sonudur. Bimalleolar kırık kelimesindeki bi kelimesi iki anlamına gelir ve bimalleolar kırık, ayak bileğinin üç parçasından veya malleolden ikisinin kırıldığı anlamına gelir.

Çok çeşitli yaralanmalar olduğu için, insanlar ayak bileği kırıklarından da çok çeşitli şekillerde iyileşeceklerdir. Kırık kemiklerin iyileşmesi en az altı hafta sürer, ancak ilgili bağ ve tendonların iyileşmesi daha uzun sürebilir. Çoğu durumda, altı hafta boyunca ağırlık taşımaya izin verilmez. Altı hafta sonra, ayak bileği iyileşme süreci devam ederken çıkarılabilir bir korse kullanılır. Bazı ciddi hasar alan durumlarda 11-13 hafta arasındaki süre boyunca korsede kalmak zorunda kalınabilir.


Ameliyattan kaynaklanan problemler ve yan etkiler ile en sık rehabilitasyon aşamasında karşılaşılır. Ayak bileği ekleminin sertliği veya tekrarlayan instabilite olası komplikasyonlardan biridir. Bir masaj terapisti olarak hem sertliği hem de dengesizliği azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Bunu yaparken üç ana hedef vardır; Eklemin hareketliliğini geri kazandırmalısınız, kısıtlanmış yumuşak dokunun esnekliğini arttırmalısınız ve kas, eklem bağ reseptörlerinin uyaranlarından kaynaklanan bilinçsiz hareket ve uzamsal yönelim algısı olan parçalar arasındaki ilişkileri düzenlemeniz gerekir.


Masaj

Çoğu insan kırıklardan sonra üç ila dört ay içerisinde spor aktiviteleri hariç, normal günlük aktivitelerine geri dönüş sağlayabilirler. Spor için bu süre boyunca diğer kas zincirin diğerlerinden fazla zayıflamasıdır, bu nedenle bunların da değerlendirilmesi ve rehabilite edilmesi gerekir. Bazı araştırmalar, insanların ayak bileği kırıklarından sonra iki yıla kadar iyileşebileceğini göstermiştir. Fizik terapi ve doktor tarafından öngörülen iyileşme için tahmini süre, ameliyattan itibaren altı ila sekiz ay olacaktır.

Bir masaj terapistinin uygulayacağı terapiye göre kişisel eğitim sertifikasını alması ve bir hastasının iyileşme sürecinde nasıl bir yol izleyeceğini bilmesi çok önemlidir. Yaptıracağınız bir masaj terapisi seansında yarım saatlik bir tedavi, hastanın gücünü, esnekliğini, hareketliliğini geri kazanmasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ancak bunu yaparken mutlaka hastanın sağlık geçmişini incelemeniz ve ihtiyaç duyduğunuz durumlarda doktoruyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Herhangi uygulanacak yanlış bir masaj terapisinde hastanın iyileşme sürecini uzatabilirsiniz.


Comments


bottom of page