top of page

Ayak Masajı Nedir?


Ayak Masajı

Ayak Masajı Nedir?


Vücudumuzdaki bütün organlara ve sistemlere bağlı refleks uyarı noktaları bulunur. Ayak masajı özel teknikler ile baskı, ovma ve uyarma olarak uygulanır. Ayak parmaklarından başlayarak ayak bileğine kadar refleks noktalarına baskı yapılır. Masaj süresince ayak tabanında yer alan refleks noktaları özel tekniklerle uyarılır. Bu masaj sayesinde vücutta gevşeme, rahatlama ve eksik hormonların salınımı gerçekleşir. Ayak masajı ile öncelikle masaj yaptıran kişinin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak kendini mutlu ve huzurlu hissetmesi amaçlanır.


Ayaktaki refleks noktalarında ortaya çıkan hassasiyet bir hastalığın habercisi olabilir. Vücudun kendini tedavi etmesi ve hastalıkları önlemek için ayak masaj teknikleri uygulanabilir. Vücuttaki dolaşan bazı dönemler blokajlar ortaya çıkabilir. Ayak masajında kullanılan özel ovma teknikleri ile bu blokajlar kaldırılarak vücudun kendi iyileştirme yetisini ortaya çıkarır.


Hazır işlenmiş gıdalar ve bu gıdaların içerisinde bulunan katkı maddelerinden kaynaklanan toksinler zamanla vücutta ödem oluşturur. Ayak masajı ilk etapta kan ve lenf dolaşımındaki sorunları ortadan kaldırarak vücudun doğal dengesini yeniden kazanmasını hedefler. Ayak masajının hastalıklardan koruyucu olmasından ziyade bulunan hastalıkların da tedavi sürecini hızlandırır.


Masoz


Ayak Masajının Faydaları Nelerdir?


Ayakta olduğumuz uzun ve yorucu günlerin ardından rahatlamak ve sağlığımıza kavuşmak için uygulanabilecek en etkili yöntem ayak masajı yaptırmaktır. Sinirlerdeki rahatlama ve kanalların açılması stresin azalmasını sağlar. Kan akışınız hızlanır, kendinizi daha enerjik ve rahat hissedersiniz.


Ayak masajı yaptırdıktan sonra hissedilen rahatlık, konfor ve huzur sayesinde stres, yorgunluk, migren ve baş ağrısı gibi sık rastlanan sorunların azaldığı kanıtlanmıştır. Ayak masajı aynı zamanda kadın hastalıkları, regl ve idrar kaçırma sorunlarının tedavi edilmesine de yardımcı olur. Kabızlık, hazımsızlık, sırt ağrısı, romatizma, eklem iltihapları, sinüzit, astım ve prostat gibi hastalıklarda da ayak masajının tedavi edici etkisi gözlenmiştir. Ameliyattan kaynaklanan yaraların iyileşmesini de hızlandırır. Bazı kanser türlerinin tedavisine de etki eder.


Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin beyin tarafından salgılanır. Serotonin miktarının az olması durumunda enerjide düşüş, mutsuzluk ve depresyon belirtileri görülebilir. Ayak masajında uyarılan bölgeler sayesinde serotonin salınımı hızlanır ve vücudunuz kaygı ve depresyondan arındırılır. Ayak masajı sonrasında kendinizi stresiniz azalmış, rahatlamış, huzura kavuşmuş hissedersiniz. Dolaşım sisteminde rahatlama meydana gelir ve görevini daha iyi gerçekleştirir. Vücudunuzda tümüyle bir canlanma yaşanır ve fiziksel bir rahatlığa sahip olursunuz.


Ayak masajı, hücrelerdeki yaşlanma etkilerini arttıran olumsuz durumlarda ve bazı hastalıklarda hücrenin yapısına zarar veren kimyasalların azalmasını sağlar. Yararlı antioksidanların ise sayısını çoğaltarak tedavi edici bir rol oynadığı belirlenmiştir.

Ayak masajı yaptıran kişilerde kandaki yüksek kolesterolün düştüğü ve kan dolaşımının düzeldiği görülmüştür. Ayak masajı böbreklerdeki kan akışını düzenler ve yorgunluk, uykusuzluk ve mide sorunları gibi rahatsızlıklar için alınan ilaçların yan etkilerinin azaltılmasında da başarılı sonuçlar vermiştir.


Comments


bottom of page