top of page

Ayurveda Masajı İle Şifaya Kavuşun


Ayurveda-Masajı-İle-Şifaya-Kavuşun

Ayurveda Nedir? Faydaları Nelerdir?


Hindistan’da tıpta uygun olarak kullanılan, uygulanılan tedavi yöntemleri arasında Ayurveda masajı da yer almaktadır. Ayurveda masajı ile sadece beden kasları ve eklemleri üzerinde uygulanan bir masaj çeşidi değildir. Ayurveda masajı ile aynı zamanda bireyin bedenini esansal yağlar ile ovalayarak rahatlamak amacı ile kullanılan bir masaj çeşididir. Bu yağlar rastgele olarak seçilen yağlar değildir. Bunları seçerken hangi yağın kullanılacağına klinik araştırmalar sonucunda karar verilir. Ayurveda masajını uygularken ilk önce bu masajın bireye ne amaç ile uygulanacağı saptanır. Çeşitli sebepler ile uygulanan bu masajın gerekçelerinden birkaçını şöyle sıralayabiliriz;

  • Vücuttan toksinleri atmak adına

  • Bazı hastalıkların, rahatsızlıkların tedavisi için

  • Profil aksi amacı ile yapılan masaj

  • Kozmetik amacı ile yapılan masaj


Ayurveda Masaj Çeşitleri Nelerdir?


Ayurveda masajı yolu ile cilde tedavi amaçlı kimyasal maddelerde cilt yolu ile nüfus edilmiş olunur. Seçilmiş yağlar kullanılarak yapılan birkaç Ayurveda masaj çeşidi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;


Abhyanga Türü


Bu masaj altı farklı şekilde uygulanmaktadır. Kişi bu masajı yaptırırken bu masaj adına tasarlanmış olan özel bir masaya uzatılır ve iki kişi aracılığı ile yaklaşık olarak bir saat bu masajın teknikleri uygulanır. Bu masajın etkisi masajı yapan bireyin uyguladığı basınca ve seçilen özel esansların kalitesi ile orantılıdır.

Pisti Çilli Türü


Bireyin tüm bedenine masaj yapıldıktan sonra, birey masaj alanına uzanır ve iki kişi birden masaj yaptıran bireye iki saat boyunca masaj yapar. Masajı uygularken bu masaja özel sıcak yağlar da kullanılır. Bu masaj çeşidini çoğunlukla eklemlerinde problem yaşayan kişilere uygularlar.


Svedana Türü


Bu masaj çeşidi uzman bir masaj terapisti aracılığı ile uygulanır ve ortalama olarak 40 dakika süren bir masajdır. Bu masaj sonunda kişideki kan dolaşımı düzenlenir, hücreler daha açık hale gelir ve terleme artar. Bu masaj özellikle arterit, larenjit ve farenjit hastalıklarının, rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanır.


Punda Sveda Türü


Bu masaj diğer masaj türlerine nazaran biraz daha farklı bir uygulama şekline sahiptir. Bu masajı uygularken şifalı bitkiler ve kaynatılmış pirinç kullanılmaktadır. Masaj seansı dört kişi aracılığı ile yapılır ve bu dört kişi iki saat boyunca bireye seans uygular. Seans sonunda bireyin bedeni ısınmış olur ve özellikle osteohondroz hastalığının, rahatsızlığının tedavisinde yardımcı bir tedavi şeklidir.


Opmerkingen


bottom of page