top of page

Ayurveda Nedir?


Ayurveda Nedir

Ayurveda Nedir?


Asya felsefesinde ortaya çıkmış ve geçmişi yüzyıllar öncesine uzanan ayurveda, kelime anlamı olarak yaşam bilimi anlamına gelir. Bu felsefe doğrultusunda uygulanan ayurveda masajı ise, bedenin her noktasının bir diğer nokta ile bağlantılı olduğunu kabul eder ve bu bağlantıları güçlendirmeyi, zihinsel ve bedensel rahatlamayı amaçlar.


Ayurveda masajı ılık bitkisel yağlarla uygulanır. Ayurveda masajının amacı, iç dengeyi düzenlemektir. Masaj; hem rahatlatmak hem de zihin, beden ve ruh arasındaki dengeyi sağlamak için uygulanır. Binlerce yıl önce imparatorluklarda Ayurvedik masaj, sadece kral, kraliçe ve savaş öncesi askerlere, gücünün artırılması için yapılırdı. Ayurveda masajında kullanılan bazı yağlar belli ölçüde karıştırılarak uygulanır. Ayurveda masajı, kullanılan bu ılık yağlar sayesinde ağrıları ve tutulmaları giderir. Lenf sistemindeki dolaşımı harekete geçirir ve güçlendirir. Yaşam enerjisinin artması için bedeni temizler. Ayurveda masajında kullanılan yağlar, besleyicidir ve vücudu toksinlerden arınma etkisine sahiptir.

Hindistan’da tıpta yaygın olarak kullanılan Ayurveda masajı bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayurveda yalnızca vücudumuza, kaslara ve eklemlere uygulanan bir masaj değildir. Ayurveda masajı aynı zamanda ruh ve zihni rahatlatmak amacıyla uygulanan bir masaj türüdür. Bu masajda kullanılan yağlara klinik araştırmalar sonucunda karar verilmiştir. Ayuvera masajını uygulamadan önce masajın kişiye ne amaçla uygulanacağı belirlenir.


Masöz


Kan akışının hızlandıran ve lenfatik sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan bu masajda aromatik yağların kullanılması aynı zamanda cildi besler ve arındırır. Rahatlatıcı özelliği ile uyku düzeninizi sağlar, enerjik ve mutlu hissetmenize yardımcı olur. Ayaklarda bulunan belirli noktalara yapılan bu masaj migren, böbrek ağrısı gibi durumlarda da etkilidir. Ayurvedik masajın sonunda rahatlatıcı ılık bir duş alınması önerilir. Böylece deri yolu ile atılan toksinlerden kurtulmuş oluruz. Masaj ve duş sonunda ılık bitki çayları tüketilmesi tavsiye edilir.


Ayurveda Masaj Çeşitleri


Aromatik yağlar kullanılarak yapılan birkaç Ayurveda masaj türü vardır bunlardan bazıları;


  • Abhyanga masaj türü altı farklı şekilde uygulanabilir. Masajı yaptıracak olan kişi masaj için üretilmiş özel bir masaya uzanır ve iki kişi tarafından yaklaşık bir saat masaj teknikleri uygulanır. Bu masajın etkisi profesyonel masaj terapistinin uyguladığı basınca ve kullanılan aromatik yağlara göre değişiklik gösterebilir.


  • Svedana masaj türü uzman bir masaj terapisti tarafından yapılır ve ortalama 40 dakika sürmektedir. Bu masajın sonucunda masajı yaptıran kişideki kan akışı düzenlenir, terleme artar ve hücreler açılır, böylece vücuttaki toksin atılımı hızlandırılmış olur. Bu masaj özellikle larenjit, arterit ve farenjit hastalıklarının tedavisinde yapılır.


  • Punda Sveda masaj türü diğer masaj türlerine göre daha farklı bir uygulama şekline sahiptir. Bu masaj yapılırken şifalı bitkiler ve kaynatılmış pirinç kullanılır. Masaj seansı dört kişi tarafından gerçekleştirilir ve iki saat boyunca masajı uygulanır. Masaj seansı tamamlandığında beden ısınmış olur. Özellikle osteohondroz hastalığında yardımcı ve etkili bir tedavi şeklidir.

Kommentare


bottom of page