top of page

Bali Masajının Çeşitleri


Bali-Masajının-Çeşitleri

Yorucu ve gergin bir gün geçiriyorsanız en fazla ihtiyacınız olan şey kesinlikle bir masaj seansıdır. Her kültürün kendine özgü bir masaj tekniği mutlaka vardır. Çünkü her bireyin gevşeyip rahatlamaya, üzerinde bulunan kötü enerjiyi ve gerginliği atmaya ihtiyacı vardır. İşte bu sebepten dolayı birçok masaj tekniği ortaya çıkmıştır. Bali masajı da bunlardan yalnızca bir tanesidir. Bu masajın ayrıcalığı yapılırken kullanılan özel kokulu bitkisel yağlar, uygulama biçimi ve kullanılan taşlardır. Bu masaj adını uygulandığı yerden yani Endonezya’nın Bali ismindeki küçük bir adadan almaktadır.


Bali masajı bütün vücuda uygulanır ve uygulama biçimi güçlü hareketler ile olur. Çoğunlukla masaj çeşitlerinin hepsi vücudu rahatlatmak, gevşetmek, kan dolaşımını hızlandırmak ve kaslarda oluşan kasılmaları da gevşetmek adına uygulanır. İşte Bali masajı da bu amaç ile uygulanan bir masaj çeşididir. Aynı zamanda Bali masajı daha yavaş hareketler ile de uygulanabilir. Bu yöntem ile daha yüzeysel olan kas tabaklarımızın altına ulaşılarak lenf dolaşımı faaliyete, harekete geçirilir. Bu da vücudu artık ve bakterilerden temizler.Balı masajını diğer masaj çeşitlerinden ayıran bir diğer özellik de ayak bölgelerinden başlanmasıdır. Çoğunlukla diğer masaj çeşitlerinde masaja baş bölgesinden başlanır. Bu masajda ayaktan başlanmanın en büyük sebebi insan vücudunun, bedeninin ayağındaki her nokta vücuttaki bir sinir ucuna bağlı olmasıdır. Bu sebepten ayaktan başlanarak sinir uçlarının başlangıcından masaja başlanmış olur. Bali masajının pek çok çeşidi bulunur ve uygulandığı yer bir volkanik ada olduğu için de uygularken bu bölgede bulunan özel taşlar, kurutulmuş bitkiler veya bölgeye ait olan özel fren meyveler kullanılır.


Mesela en fazla kullanılanların arasında lavanta, ananas, hindistan cevizi ve çam vardır. Kullanılan yağ türleri ise çoğunlukla boreh isimli bir yağdır. Bu yağ yaban zencelifi ve kırmızı biber karışımı ile elde edilir. Bu yağ sayesinde de vücut, beden ısısı arttırılır. Böylelikle kan dolaşımı da hızlandırılmış olur. Bali masajının en çok uygulanan iki türü vardır. Bunlardan biri egzotik Bali masajı ve lulur royaldir. Egzotik Bali masajı uygulanırken bazı özel bitki özleri kullanılır ve peeling etkisi yaratır. Lulur royal masajı ise ortalama olarak iki saat kadar sürer. Bu masajın sonunda cildi nemlendiren ve kasları da gevşeten çiçek banyosu yaptırılır.תגובות


bottom of page