top of page

Bali Masajının Tarihi ve Faydaları


Bali-Masajının-Tarihi-ve-Faydaları

Bali masajı, zihin ve beden arasındaki uyumu yeniden yakalamak adına mükemmel bir tedavi yöntemidir. Geleneksel Endonezya masajı, dünyanın dört bir yanındaki gezginlerin uğrak yeri olan Bali de gerçekleştirilmiştir. Bali, birkaç ileri görüşlü gezginin küçük bölgeden çok etkilenmeleri ve buraya cennet adası adını takmaları ile popüler oldu. Bu bölgede, kökleri animist, budist ve hindu geleneklerine dayanan antik bilgiler daima canlı tutulmuştur.


Bali Masaj Teknikleri


Bali masajı, baştan bütün vücudu kapsayan bir masaj çeşididir. Bu sebepten özellikle de bütün vücuduyla ilgilenmek isteyen bireyler için oldukça idealdir. Tedavi esnasında, tedavi görecek kişi profesyonel bir masaj koltuğuna uzanır ve masaj, bireyin tercihlerine ve vücut tipine uygun yaplar kullanılarak yapılır. Tedavi esnasında masajın uygulanmayacağı ve daha önce masaj yapılmış noktalar, vücut ısısının korunması için bir örtüyle kapatılır.


Bu teknikte, masaj terapisti vücudun, bedenin belli basınç noktalarına rahatlatıcı ve nazik bir şekilde dokunur. Terapist, tedaviye bacak bölgesinden başlar ve daha sonrasında sırta ve kollara yoğunlaşır. Son olarakta yavaşça şakaklara ve baş kısmına masaj uygular. Terapist, nazik esnetme, yoğurma, kaydırma, vurur ve baskı noktalarının bir kombinasyonunu kullanır. Bu şekilde terapide enerji ve kan akışı uyarılır.


Hangi Yağlar Kullanılmalı?


Tedavinin daha etkili olabilmesi adına Bali masajı seansında terapistler susam, jojoba, gül ve hindistan cevizi yağı gibi bitki özlerini kullanılar. Bali masajı için uygun olabilecek yağların bazıları nadir olabilir. Örneğin; frangjpani sadece Bali adasında ya da Endonezya da bulunabilir. Bu yağın Bali masajı için uygun olduğundan düşünülmesinin nedeni, Balili insanların bu yağın mutluluk verdiğine inanmalarıdır.


Bali Masajının Faydaları


Vücudu Sakinleştirir ve Rahatlatır


Bali masajının en önemli yararlarından biri, tedavi gören bireyin vücudunu sakinleştirmesi ve rahatlatmasıdır. Vücudun, sert hissedilen alanları yumuşar ve yorgun olan zihin yeniden sakinleşir. Masaj yaptırmak, vücuttaki kan sirkülasyonu için oldukça önem arz eder. Eğer uygun ve doğru bir masaj yaptırırsanız, tedavi sonrasında kendinizi daha da tazelenmiş hissedersiniz.


Zihni Sakinleştirir


Uzman masaj terapistlerinin uygulamaları sonunda zihninizdeki yorgunluk hissi de geçecektir. Özel bitki özleri ile, uygun bir ortamda, sakin bir müzik ile uygulanan terapi gerçek bir rahatlama hissi sunar. Eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız, Bali masajını deneyimlemek isteyebilirsiniz.


Dolaşımı Hızlandırır


Bali masajı, vücuttaki kan akışını hızlandırır. Özel noktalara yapılan masaj, kan damarlarını açar ve bu sayede de vücut tazelenir. Kan akışı normal düzeylerde olursa, zihin ve vücut çok daha sağlıklı olur. Bunun yanı sıra bu sayede vücutta hissedilen ağrılar azalır ve problemli noktalar daha hızlı iyileşir.

Uykuyu Düzenler


Aslında pek çok masaj tekniği, özellikle de uyku sorunu çeken bireyler için, uykuyu düzenler. Bunun nedeni büyük oranda kan dolaşımının hızlanmasıdır. Zihnin ve vücudun sakinleşmesiyle çok daha rahat ve derin bir uyku mümkün olur.


Comments


bottom of page