top of page

Baş Ağrıları İçin Masaj Terapisi


Baş Ağrıları İçin Masaj Terapisi

Masaj terapisinin nasıl yardımcı olabileceğini tam olarak anlamak için öncelikle 3 yaygın baş ağrısı türü hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bunlar; sinüs baş ağrıları, gerilim baş ağrıları ve migren olarak adlandırılır.


1. Sinüs Baş Ağrıları


Bu baş ağrıları genellikle gözlerin üstünde yer alır ancak gözlerin altına yayılabilir. Gerilim tipi baş ağrıları aynı bölgeye atıfta bulunabilir, bu nedenle ikisini birbirinden ayırmanın kolay bir yolu sadece eğilip yaklaşık 15 saniye aşağı bakmaktır. Ağrı ve basınçta bir artış hissediyorsanız, büyük olasılıkla sinüs baş ağrısından yaşadığınızı anlayabilirsiniz. Bir enfeksiyon veya basitçe iltihap olabilir. Her iki durumda da, soğuk bir kompres alın ve ağrılı bölgeye yerleştirin. Bu, iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.


Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?


Sinüs enfeksiyonunuz olmadığından emin olduğunuzda, masaj terapisi rahatsızlığın bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Masaj terapistiniz bunu boyun, baş ve yüzün tüm kaslarını gevşeterek yaparlar. Bazen gergin kaslar ağrıyı sinüs bölgesine yönlendirebilir ve hatta tıkanıklık hissine neden olabilir. Daha sonra sinüslerin kendileri, tıkanıklığı gevşetebilecek ve boşaltabilecek tekniklerle ele alınacaktır. Genellikle tedavi, şişliği azaltmak için soğuk kompres ve yüze lenfatik drenaj ile tamamlanır.


2. Gerilim Baş Ağrıları


Bu en yaygın baş ağrısı türüdür. Bazı durumlarda çok yoğun hale gelebildikleri için migren ile karıştırılabilirler. Gerilim tipi baş ağrılarına genellikle boyun ve omuz kaslarında oluşan gerilim neden olur. Gerginlikteki bu artış, kaslarda bulunan tetik noktalarını harekete geçirerek onların başa ve yüze yönelmesine neden olabilir.


Gerilim tipi baş ağrıları sırasında ağrı hissedilen en yaygın alanlar kafatasının tabanı, kulak çevresinden şakak içine ve gözlerin arkasıdır. Bunlar ağrının en sık hissedildiği bölgeler olsa bile, başın herhangi bir yerinde gerilim tipi baş ağrıları hissedilebilir. Ağrı, hafif bir rahatsızlıktan ağrıya, şiddetli nabız atan bir baş ağrısına kadar değişebilir.


Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj terapisi aslında gerilim baş ağrısını sakinleştirmenin, ortadan kaldırmanın ve önlemenin en etkili yollarından biridir. Masaj terapistiniz, baş ağrınıza hangi kasların neden olabileceğini ve katkıda bulunan başka faktörlerin olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için genellikle hızlı bir değerlendirme yapacaktır. Daha sonra omuz ve boyun kaslarının tamamına hem dolaşımı artıracak hem de kas gerginliğini azaltacak masaj teknikleri uygular.


Tetik nokta gevşetme, derin doku masajı, akupunktur ve germe gibi birçok farklı teknik kullanılabilir. Gerginliğe stres neden oluyorsa, ardından bedeni ve zihni rahatlatmak için rahatlatıcı teknikler kullanılacaktır. Kötü duruşla ilgiliyse, o zaman terapist, gerilim baş ağrınızın tekrar tekrar ortaya çıkmaması için duruş sorunlarını düzeltmeye çalışacaktır.


Evde Masaj

3. Migren


Daha önce migren baş ağrınız olduysa, bunun ne kadar korkunç olduğunu bilirsiniz. Migren ile hissedilen ağrı şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu durum günlük yaşamın normal aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğinizi büyük ölçüde etkileyebilir ve bazı durumlarda aşırı derecede zayıflatıcı olabilir.


Migren baş ağrılarına beyne giden kan akışının artması neden olur. Bu artış çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir; alerjiler, gıda hassasiyetleri, barometrik basınç, stres, hormonal dengesizlik gibi. Çoğu durumda migrenden mustarip insanlar ışığa ve sese karşı da duyarlı olduklarını ve genellikle karanlık ve sessiz bir yerde dinlenmeleri gerektiğini fark ederler.


Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj terapisi genellikle tam bir migren sırasında endike değildir, bir sonraki migreni önlemede daha faydalıdır. Bazı durumlarda migren stres ve boyun kas gerginliği ile ilişkili olabilir. Masaj terapisi, bu tetikleyicilerin her ikisini de azaltmanın çok etkili ve doğal bir yoludur.


Suboccipitals olarak adlandırılan kafatasının tabanındaki kaslar, genellikle migren baş ağrılarında bir faktördür. Bu kaslar çok gergin hale gelerek strese çok çabuk tepki verirler. Bu kaslardan birinin omuriliği kaplamasıyla doğrudan bağlantısı vardır ve bu kas grubunu birçok kan damarı ve sinir çevreler. Bu nedenle, gerçekten gerginleştiklerinde beyne giden kan akışını etkileyerek ağrıya neden olabilirler. Spesifik masaj terapisi tedavileri, bu kaslardaki gerilimi büyük ölçüde azaltabilir ve muhtemelen başka bir migrenin oluşmasını önleyebilir.


Masaj terapisinin baş ağrılarına nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Comments


bottom of page