top of page

Baş Ağrıları ve Migren Arasındaki Farklar


Baş Ağrıları ve Migren Arasındaki Farklar

Baş ağrısı ve migren küresel bir rahatsızlıktır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, 18-65 yaş arasındaki dünyadaki yetişkinlerin yarısı ila dörtte üçü baş ağrısı yaşamaktadır. Her ikisi de ağrılıdır ve sürerken yaşam aktivitelerini engelleyebilir, ancak baş ağrısına neden olan ağrı ve kafada baskı ile baş ağrısı da dahil olmak üzere çeşitli semptomları olan bir migren arasında farklar vardır. Baş ağrısının farklı türlerine ve semptomlarına, baş ağrıları ve migren arasındaki farklara ve bunlar hakkında neler yapabileceğinize bakalım.


Baş Ağrısı Nedir?


Baş ağrısı, çoğu insanın yaşamları boyunca birçok kez yaşadığı yaygın bir durumdur. Başta ve yüzde hissedilen ağrı ve baskıdır ve hatta boyun ve omuzlarda ağrıya neden olabilir. Ağrı genellikle zonklama, bıçaklama veya donuk bir ağrı olarak tanımlanır. Hafif ağrı olabilir veya mide bulantısına ve işlev görememeye neden olacak kadar şiddetli olabilir.


Baş ve yüz, cilt, sinüsler, kan damarları ve sinirleri içeren ağrıya duyarlı birçok yapıya sahiptir. Pek çok şey geçici bir baş ağrısını kronik olarak tetikleyebilir. Kan damarlarındaki ve sinirlerdeki kimyasal aktivite, sinüs enfeksiyonu, belirli gıdalar ve stres gibi faktörleri içerir.


Farklı baş ağrısı türleri vardır. Genellikle birincil ve ikincil olan iki kategoriden birine girerler. İkincil bir baş ağrısı, enfekte sinüsler, sarsıntı ve diş problemleri gibi baştaki ağrıya duyarlı sinirleri etkileyen tıbbi bir durumun belirtisidir.


Baş Ağrısı Türleri

  • Gerilim baş ağrısı

Bu en yaygın baş ağrısı türüdür. Bu tip baş ağrısının spesifik nedenleri hala araştırılmaktadır, ancak çoğu insan bunları hayatları boyunca yaşar. Gerilim baş ağrısına bazen stres baş ağrısı denir. Boyun ve baştaki kasların bazı durumlarda gerilim tipi baş ağrısına yol açan önemli bir faktör olduğuna inanıldığı için kas kasılma baş ağrısı olarak da adlandırılır. Ağrı genellikle donuktur ve alında bir baskı hissi vardır. Başın arka ve yan taraflarında da basınç hissedilebilir.

  • Baş zonklaması

Bu tip baş ağrısı çok ağrılıdır. Küme periyotlarında veya döngüsel modellerde ortaya çıkar. Başın bir tarafında veya bir göz çevresinde yoğun ağrıya, göz çevresinde kızarıklık ve şişmeye neden olur. Ağrı başın, yüzün ve boynun diğer bölgelerine yayılabilir.

  • Migren baş ağrısı

Bu tip baş ağrısı şiddetli ağrıya neden olur. Ağrı genellikle başın bir tarafında oluşur ve zonklama hissi eşlik eder. Genellikle ses ve ışığa karşı aşırı hassasiyete neden olurlar. Migren bir baş ağrısıdır, ancak daha büyük bir sorunun yalnızca bir belirtisidir. Migren nörolojik bir hastalık olarak kabul edilir. Migren Araştırma Vakfı, migrenin şiddetli bir baş ağrısından çok daha fazlası olduğunu, çünkü yetersiz nörolojik semptomlara yol açtığını açıklıyor.

  • Şiddetli zonklama ağrısı,

  • Bir aura gibi görsel rahatsızlıklar,

  • Mide bulantısı ve kusma,

  • Baş dönmesi,

  • Işığa, dokunmaya ve kokuya karşı aşırı hassasiyet,

  • Yüzde veya ekstremitelerde karıncalanma veya uyuşma.

Daha az bilinen ise nörolojik semptomların baş ağrısı olmadan da ortaya çıkabilmesidir. Migrenlerin yüzde 15-20'sinde nörolojik semptomlar baş ağrısından önce gelişir.


Masaj

Baş Ağrıları ve Migren Arasındaki Farklar


Bazı semptomların benzerlikleri, migren mi yoksa küme mi yoksa gerilim tipi baş ağrısı mı yaşadığınızı belirlemeyi zorlaştırabilir. Örneğin bir küme baş ağrısı, migren gibi ağrılı ve zayıflatıcı olabilir.


Baş ağrılarının yeri bir ipucudur. Bu nedenle baş ağrısı türleri ve baş ağrılarının yeri aynı anda tartışılmaktadır. Baştaki ağrının yeri ayırt edici bir faktördür. Örneğin, gerilim tipi baş ağrısı ile migren arasındaki fark, baş ağrısı ağrısının nerede hissedildiğini içerir. Gerilim tipi baş ağrısı, genellikle başın arkasından başlayarak başın her iki tarafına yayılır.


Migren zonklayıcı ağrı başın bir tarafında olabilir, ancak migrenlerin yaklaşık üçte biri başın her iki tarafını da etkiler. Gözün arkasında veya başın arkasında veya önünde bir migren gelişebilir. Bununla birlikte, migrene genellikle aura ve ışığa ve kokuya karşı aşırı hassasiyet gibi nörolojik semptomlar eşlik eder. Birçok hasta, ağrıyı kötüleştirdiği için konuşamaz veya yürüyemez.


Gerilim tipi baş ağrısı, başın etrafına sıkı bir lastik bant yerleştirilmiş gibi hissedilebilir. Ağrı, bir migrenin şiddetli ağrısının aksine, genellikle hafif ila orta şiddettedir. Aura gibi sorunlar yaşamazsınız, ışık ve sese karşı herhangi bir hassasiyet hafif düzeydedir. Gerilim tipi baş ağrısı, öğün atlamak, bilgisayar başında kambur oturmak ve hatta uyurken diş gıcırdatmak gibi günlük aktiviteler tarafından tetiklenebilir.


Küme baş ağrıları, ışığa ve sese duyarlılık ve bir aura da dahil olmak üzere migren ile aynı semptomların çoğuna sahiptir. Hatta mide bulandırıcı hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, küme baş ağrısı genellikle 30-90 dakikadan fazla sürmez. Migren bir veya birkaç gün sürer.


Migren hastaları gürültüden, ışıktan ve kokulardan kaçınırlar ve genellikle gözleri kapalı, karanlık ve sessiz bir odaya çekilirler. Gerilim tipi baş ağrıları olan çoğu insan, reçetesiz satılan bir ağrı kesici alır ve çalışmaya devam eder. Küme tipi baş ağrısı hastaları tedirgin olma eğilimindedir ve reçetesiz satılan ilaçlar genellikle etkili değildir.


Baş Ağrıları ve Migren Tedavisi

Masajlar gevşemeye neden olduğundan, birçok masaj türü migren ve baş ağrısı semptomlarını iyileştirmede işe yarayabilir. Bunlardan bazıları derin doku, miyofasyal gevşetme, nörofasyal sıfırlama ve kupa masajlarını içerir.


Çoğu baş ağrısı, İbuprofen, Naproksen, vb. gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar olarak bilinen yaygın ilaçlara yanıt verir. Diğer tedaviler, belirli baş ağrısı türlerine yöneliktir. İlaç kullanmak istemeyen kişiler masaj terapisini tercih etmektedir.

Baş ağrısı birçok insan için zor bir problemdir ve yaşam kalitesini düşürür. Baş ağrısı çekiyorsanız ve ihtiyacınız olan yardımı bulamıyorsanız, bir omurga ve ağrı yönetimi doktoruyla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.


Comments


bottom of page