top of page

Basit, Etkili ve En Yaygın Masaj Teknikleri


Basit-Etkili-ve-En-Yaygın-Masaj-Teknikleri

Masaj Nasıl Uygulanır?


Kas yapısını, insan vücudunu sarmalayan deriyi ve sinir yapısını etkileyen masaj uygulamasının faydaları saymak ile bitmiyor. İyi ve kaliteli bir masaj, vücut ağrılarını dindirmesi, kas kasılmalarını gevşetmesi ya da hem sinirleri yatıştırıyor olması nedeniyle yararlı olarak görülse de eğer uzman kişiler aracılığı ile uygulanmaz ise kötü tecrübeler yaşanmasına da yol açabilir. Masaj uygulamasında eller, parmaklar, dirsekler ya da bir alet yardımı ile masaj uygulanan kişinin derisine belirli bir ritimle temasta bulunulur.


Masaj uygulanan kısma göre dokunuşların sertlik derecesi ve hızı değişkenlik gösterebilir. Masaj uygulayan kişinin insan vücudunu ve anatomisini tanıması bu nedenle oldukça önem taşımaktadır. Vücudumuzun her kısmı, bölgesi aynı hassasiyet seviyesinde değildir. Bu nedenle, sırta uygulanan masaj ile boyun bölgesine uygulanan masajdaki dokunuşlar aynı şiddetle olmayacaktır.


En Yaygın Masaj Teknikleri


Masajın, masaj yapılacak kısma ve amacına göre değişen teknikleri bulunur. Masaj teknikleri ve masaj çeşitleri birbirinden ayrıdır. Masaj tekniklerinden bazıları medikal masaj teknikleri, bazıları ise rahatlatıcı masaj teknikleri olarak anılmaktadır. Öfloraj (Sıvazlama tekniği), Petrisaj (Yoğurma tekniği), Friksiyon (Dairesel baskı tekniği), Tapotman (Avuç içi darbe tekniği), Vibrasyon (Titretme tekniği) gibi teknikler, yaygın masaj teknikleri arasında yer alır.


Dünyanın her yerinde popülaritesi oldukça yüksek olan masajın bazı ülkelerde zaman içerisinde kültürel bir yeri dahi oluşmuştur. Rahatlatıcı masaj teknikleri herhangi bir kırık, çıkık ya da kasılma durumu olmaksızın, vücudu rahatlatmak, gevşetmek ve stresi yatıştırmak amacı ile uygulanan masaj çeşitlerini içerir.Refleksoloji: Geleneksel masaj teknikleri (Bali masajı, Thai masajı, Sıcak Taş masajı, Shiatsu masajı) gibi masaj terapi yöntemi olarak kullanılan masaj çeşitlerinin başında yer alıyor. Refleksoloji masajı, Isveç masajına nazaran biraz daha kısıtlı alanlarda geçerliliği olan bir masaj tekniğidir.


Genellikle ayaklara uygulanan refleksoloji masaj tekniğinin ellere veya kulaklara uygulanması da normal bir durumdur. Refleksoloji masajında asıl amaç vücudun refleks noktalarını uyarmaktır. Vücudun tüm sinir sistemi ayaklardan geçmiş olduğu için özellikle ayaklara uygulanan refleksoloji masaj uygulamasında sinir sistemi uyarılır.


Aromaterapi: Masaj teknikleri içerisinde adından da anlayabileceğiniz üzere bitkisel yağlar kullanılarak uygulanan doğal masaj yöntemlerinden birisidir. Çeşitli yağlar ile vücudun herhangi bir kısmında oluşan stresi azaltmak ve vücudu da rahatlatmak amacı ile yapılır.


Sporcu Masajı: Spor yapan bireylere veya profesyonel sporculara, kaslardaki zorlanmayı, zedelenmeyi veya sakatlanmaları iyileştirmek amacı ile uygulanır. Profesyoneller aracılığı ile uygulanması da önem taşır.


Yüz Masajı: Yüz kaslarını gevşetmek veya baş ağrılarını dindirmek amacı ile yüz kısmına uygulanan bir masaj çeşididir.


Sırt Masajı Nasıl Uygulanır?


Sırt bölgesinde hissedilen ağrıların nedeni romatizma veya kemik ile ilgili rahatsızlıkların yansıması olabileceği gibi aynı zamanda yorgunluğun, stresin yansıması dahi olabilir. Sırt bölgesindeki kasların ve iskelet yapısının gevşemesi sağlıklı bir omurga için oldukça önem taşır. Sırt kısmına genele klasik masaj uygulanır. Sırt kısmındaki kan dolaşımını hızlandıracak Isveç masajı, sırt masajı için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Kas yapısını esnetecek aromatik masaj da sırt masajı uygulamasında tercih edilebilir. Sırt masajı uygulanırken düz bir zemine uzanmak gereklidir.


Masajın Faydaları Nelerdir?


Masajın sayılamayacak kadar çok faydası bulunur. Başlıca faydalarını sayacak olursak, şöyle özetleyebiliriz;

  • Omurga ağrılarının giderilmesi,

  • Yorgunluğun giderilmesi,

  • Selülitlerin azaltılması,

  • Uyku problemlerinin çözülmesi,

  • Depresyon, panik atak ve anksiyete gibi duygu durumlarının çözülmesi,

  • Kemik ve kas hastalıklarının tedavi edilmesi,

  • Stresin yatıştırılması.


Comments


bottom of page