top of page

Bebek Masajı Nedir?


Bebek Masajı

Bebek Masajı Nedir?


Masaj tüm canlılarda olduğu gibi bebeklerde de uygun şekilde yapıldığı zaman rahatlatıcı, ağrı giderici ve kan akışını arttırıcı özelliklere sahiptir. Mesela karın masajı yapılması bebeğinizin gaz sancılarının hafiflemesine, bağırsak hareketlerinin düzene girmesine ve tuvaletini daha rahat yapmaya yardımcı olacağı gibi bebeğinizle aranızda bir bağ oluşmasına, kendisini güvende hissetmesine ve rahatlamasına yardımcı olur.


Bebek masajı, bebeklerin gaz problemlerine iyi geldiği için birçok ebeveyn tarafından yapılmaktadır. Bebeğinizin kaslarının gevşemesi ve gerginliği ortadan kaldırarak rahat olması için yapılabilecek sırt ve karın masajı bebeğinizin rahat uyumasına da yardımcı olacaktır.


Bebek masajını düzenli olarak yapmaya başlamadan önce masajla tanıştırmalısınız. Günlük rutinde bebeğinizi uygun ortam sıcaklığı sağladıktan sonra kıyafetlerini çıkararak yumuşak bir zemine yatıp ve sizde yanında yüzünüz bebeğinize dönük olacak ve rahat edebileceğiniz bir pozisyonda olmalısınız. Bebeğinizle konuşarak sırtını ovalar gibi küçük hareketlerle başlayabilirsiniz. Sonrasında dairesel küçük hareketleri karın bölgesine de yaparak masaj yapılmasını kabullenmesini sağlayabilirsiniz. Bu dokunuşlar ilk başta huzursuz olduğunu hissettirecek tepkiler vermesine sebep olsa da zamanla alışacak ve eğlenceli bir hal alacaktır.


Bebeklerin masaja alışma süreci farklılık gösterebilir. Bazen birkaç gün bazen birkaç hafta sürebilir. Bu sürecin sonunda bebeğinizin bu masaj hareketlerinden keyif aldığını anlamaya başladığınızda düzenli masaj uygulamaya geçebilirsiniz.

Unutmayın ki masaj siz ve bebeğiniz arasında doğrudan iletişim kurmanın etkili yöntemlerinden biridir.


Masaj


Bebeklerde Karın Masajı


Bebeklerde karın masajı bebeğinizi rahatlatmasının yanı sıra sindirim sistemine de yardımcı olur. Gaz çıkartmasını kolaylaştırır ve kabızlık sorunun da çözülmesi açısından önemlidir. Bazı bebeklerde karın ağrısı probleminden dolayı huzursuzluk olduğunda karın masajı oldukça önemlidir.


Karın masajı saat yönünde dairesel hareketlerle yapılmalıdır. Bunun sebebi kalın bağırsak ve bağırsağın son çıkış kısmı olan rektumun içinde besin artıklarının dışkılama öncesi biriktirdiği hareket yönünü desteklemektir. Karın bölgesine hafif bir baskı ile yapılan saat yönünde dairesel kaydırma hareketleri besin artıklarının çıkışa doğru yönelmesini kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. Masaj sonrası bebeğinizin bağırsak hareketleri hızlanacak gaz ve kaka çıkışı kolaylaşacaktır.

.

Bebeklerde Sırt Masajı


Bebeklerde sırt masajına başlamadan önce oda sıcaklığının uygun olmasına ve rahat edebilmesi için yumuşak bir zemin hazırlayın. Bebeğinizi hazırladığınız yumuşak yere yüz üstü yatırın ve bebeğinizin sırt kısmına ellerinizi ileri ve geri hareket ettirin. Ellerinizi kürek kemiğinin alt kısmında ortada birleştirin yan ve alta doğru hafif baskı yaparak kayma hareketleri yapın. Aynı işlemi ellerinizi kaldırılmadan başladığınız yere geri dönebilirsiniz. Elleriniz birbirine paralel olacak şekilde boyundan poposuna kadar yavaşça hareket ettirebilirsiniz.


Elleriniz omurgaya dik olacak şekilde bebeğinizin sırtında kaydırarak hareket ettirebilirsiniz. Sırt masajında avucunuzun içiyle bebeğinizin gazını çıkartması sırasında yaptığınız baskıdan çok az daha sert olacak şekilde ovalayın ve son olarak parmak uçlarınızla bebeğinizin boynundan poposuna kadar olan kısımlarda dairesel hareketler yaparak masajınızı tamamlayabilirsiniz.

Comentarios


bottom of page