top of page

Bebek Masajı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Bebek-Masaji-Nedir-?-Nasil-Uygulanir-?

Bebek Masajı


Sağlıklı bir gelişim için büyük rol oynayan bebek masajı, bebeğinizi rahatlatan ve aranızda güçlü bir bağ kurmaya yarayan en büyük etkendir. Fakat iyi bir verim alınabilmesi için nasıl uygulandığını bilmeli, doğru şekilde yapıldığı takdirde çok olumlu sonuçlar ile karşılaşacağımızı bilmeliyiz. Bebek masajı, karın, sırt, bacak, kol ve yüz bölgelerine uygulanır.

Bu yazımızda, bebek masajı nasıl uygulanır? Nelere dikkat edilmelidir? Faydaları nelerdir? gibi merak edilen tüm soruları sizler için derledik.


Bebek Masajı Kaç Aydan İtibaren Yapılabilir?


Bebek masajı için belirli bir ay yoktur. Gelişim açısından oldukça önemli olan bebek masajı, hastaneden eve gelindiğinden itibaren başlanabilir. Yeni doğan bebek masajı için 10 dakika yeterli olacak bir süredir. Bebeğiniz büyüdükçe bu süre 20 dakikaya kadar uzayabilir. Emeklemeye başladıktan sonra bebekler daha fazla hareketleneceği için, rahatlaması amacıyla masaja daha çok ağırlık verilebilir.


Bebek Masajına Başlamadan Önce Neye Dikkat Edilmelidir?


 • En iyi verimi bebeğinizin banyo sonrasında yaptığınız masajdan alabilirsiniz.

 • Eğer bebeğinizde enfeksiyona bağlı hastalık söz konusuysa, masaj bu enfeksiyonun yayılımını arttırabilir bu süreçte yapılmamalıdır.

 • Eğer gergin ve sinirli iseniz, ellerinizde enfeksiyon ya da yara varsa yapmamalısınız. Unutmayalım ki bebeğiniz küçük olsa dahi sizin verdiğiniz tepkileri ve duygu anınızı hisseder. Bu sebepten iki tarafında keyif alabilmesi için sizin de ruhsal ve duygusal açıdan iyi olduğunuz zamanlar masaj için en uygun zamanlardır.

 • Masaj başlangıcı öncesinde oda sıcaklığının uygun ısıda olmasına dikkat edilmelidir.

 • Ellerin soğuk olmamasına, ılık olmasına dikkat edimelidir.

 • Masaj içeriği doğal olan bebek yağları ile yapılmalıdır.


Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?


 • Bebeklerde gaz ve bağırsak sancılarını gidererek rahatlamayı sağlar.

 • Bebeğin büyüme ve gelişimine büyük etki sağlayarak hızlandırır.

 • Besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

 • Kabızlık ve ishal problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

 • Prematüre bebeklerde kilo alımına katkıda bulunur

 • Bebeğin sizi daha iyi tanımasını ve güvende hissetmesini sağlar.

 • Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

 • Ağlama krizlerini azaltır ve kolik bebeklerde de olumlu etkisi vardır.

 • Masaj sonrası, bebeğinizin rahatlaması, gevşemesi daha kaliteli ve sağlıklı uykuya geçişini kolaylaştırır.


Bebek Masajı Nasıl Yapılır?


Bebek Gaz Masajı


Öncelikle ellerinizin soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer elleriniz soğuk ise sıcak suyla yıkayıp ısıyı yakalamalısınız. Avuçlarınızı birbirine sürterek ısıtıp, karnına doğru koymalısınız. Bu yöntem bebeğinizin gazını gidermeye ve sakinleşmesine etki edecektir.

Bebeğinizin dizlerini karnına doğru itip 10 saniye bekletebilir ve bunu 6 kere tekrar edebilirsiniz. Bu hareket hem gazının çıkması hem de bebeğinizin kas ve eklemlerinin gelişimine destek sağlar.

Bebeklerde gaz masajı onu rahatlatmaya ve bağırsak hareketlerinin düzene girmesine yol açar.

Gaz masajını beslenmeden 20 dakika sonrasında birkaç kez uygularsanız, gaz problemlerini büyük ölçüde azaldığını görürsünüz.


Bebek Ayak Masajı


Baş ve işaret parmaklarınızla ayak bileklerine dairesel hareketler uygulayın.

Her iki elinizle ayak bileğini tutun, ardından bebeğin topuğundan başlayarak parmak köklerine doğru 3 sefer basınç uygulayın

Bu uygulamalar, bebeğinizin rahatlayıp gevşemesine etki edecektir.


Bebek Bacak Masajı


Bir miktar bebek yağı alıp avucunuzda ısıtın. Bacağın kalça ile birleştiği noktadan iki elinizin işaret ve baş parmaklarınız ile birleştirip kavrayın. Sonrasında ellerinizle dairesel şekilde ters yönlere çevirerek dizine kadar gelin. Dizine geldiğinizde durun, çünkü ters yönde hareket uygulamanız eklemlerde sakıncalıdır. Diz kısmını atlayıp, hemen alt tarafından başlayarak ayak bileğine kadar aynı uygulamayı devam ettirebilirsiniz.


Bebek Kol Masajı


Bebeğinizin bacak kısmına uyguladığınız yöntemin aynısını kollarında da yapabilirsiniz. Bebeğinize yaptığınız kol masajı bağışıklık sistemini güçlendirir.


Bebek Göğüs Masajı


Ellerinizi bebeğinizin kaburgalarının ortasında birleşen kemiğin üzerine yerleştirin. Ardından o kısımdan başlayarak omuzlarına doğru devam yükselin.

Göğsünün yanlarından olacak şekilde, omuzlarından aşağı doğru başlangıç noktasına geri dönün. Bu hareketi birkaç kez uygulayın. Bu bebek masajı yöntemi ise bebeğinizin kaslarını güçlendirir ve akciğerin kapasitesini arttırır. Ayrıca prematüre doğan bebeklerde ise uygulanması oldukça faydalıdır.


Bebek Sırt Masajı


Parmak uçlarınızla bebeğinizin tüm sırtına yağmur yağıyormuş gibi küçük vuruşlar yapabilirsiniz. Buna ek olarak enseden topuğuna kadar olan kısımları sıvazlayabilirsiniz.


Bebek Yüz Masajı


İşaret ve orta parmağınızla bebeğinizin çene kısmına dairesel şekilde yumuşak hareketler yaparak uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin emzire sırasında yorulan çene ve dudak kasları yaptığınız bu bebek masajı sayesinde rahatlar.

Comentarios


bottom of page