top of page

Bebek Masajı Türleri ve Faydaları


Bebek-Masajı-Türleri-ve-Faydaları

Bebeklerde Masaj Ne Zaman Uygulanır?


Bebek masajı uygulamasının ne olduğu ve hangi şartlar altında uygulanması gerektiği öğrenildikten sonra bebeklerde masaj ne zaman uygulanır? Sorusu akıllara gelmektedir. Düzenli bir şekilde bebek masajı uygulamak pek çok açıdan yararlıdır. Bu nedenle bebek masajı, her gün uygulanmalıdır. Bebeğin aç olmadığı vakitlerde yapılmasına da dikkat edilmelidir. Özellikle bebeği besledikten bir ya da iki buçuk saat sonrasında uygulanmalıdır.


Bebeğin sakin ve huzurlu olduğu vakitler en uygun zaman dilimleri sayılır. Bebeğin stres altında olmamasına özen gösterilmelidir. Fiziksel bir ihtiyacı var ise karşılandığından ve ihmal edilmediğinden de emin olunmalıdır. Fiziksel bir teması karşılanmayan bir bebek için masaj uygulamak pek de faydalı olmayabilir. Bu nedenle ilk olarak ihtiyaçlarının ihmal edilmediği mesajı bebeğe verdikten sonra onun daha rahat bir ortamda var olabilmesi adına çabalandığının göstergesi olarak bebek masajı uygulanabilir.


Bebek Masajı Türleri Nelerdir?


Bebek masajı ya da yeni doğan bebek masajı çeşitleri farklı alanlara ayrılmaktadır. Hangi zamanlarda ne masajı yapacağınızı bilmek hedef odaklı gitmenize yardımcı da olacaktır. Kollar için, karın için, bacaklar için, sırt için ve yüz için olmak üzere beşe ayrılabilmektedir. Bebek masajı aşağıda yazıldığı şekilde yapılabilmektedir fakat bebeğinizin zarar görmemesi adına bebek masajı ya da yeni doğan masajının nasıl uygulandığını içeren bir eğitim almanız yararlı olacaktır.


Kol İçin Bebek Masajı


Bebeğin kolları teker teker bilekten omuza olacak bir şekilde sıvazlanır. Daha sonra bebeğin parmakları, avuç içi ve ellerinin üstü de sıvazlanır. Son olarak bebeğin kolları yukarıdan aşağı olacak şekilde dairesel hareketler ile ovalanır.

Bacak İçin Bebek Masajı


Bebeğin bacağı yukarı kaldırılarak tutulur ve kalçadan bileğe olacak bir şekilde ovalanır. Hareket bacakta yukarı aşağı olacak bir şekilde devam ettirilebilir. Bu masaj sayesinde bebeklerde kaka masajı da gerçekleştirilmiş sayılabilir.Karın İçin Bebek Masajı


Bebeklerde gaz masajı pek çok ailenin merak ettiği konulardandır çünkü bir çok aile bebeklerinin gazının olmasından çok şikayetçidir. Bebeklerde gaz masajı uygulaması için karın bölgesine masaj uygulanır. Öncelikle karın masajı bebeği sakinleştirmenin yanı sıra gaz sancıları ve kabızlığa da iyi gelir. Bebek karnından bacağına doğru sıvazlanır. Bebeğin bacakları havaya doğru kaldırılır. Dizleri bükülerek hafifçe karnına doğru baskı uygulanır. Parmak uçları ile bebeğin karnına soldan sağa hafifçe hareketler uygulanır.

Sırt İçin Bebek Masajı


Bebek rahat edeceği bir şekilde yüzüstü yatırılır. Bebeğin sırt aşağı yukarı ve sağa sola hareketler ile sıvazlanır. Daha sonra bebeğin sırtına parmak uçları ile küçük dairesel hareketler uygulanır. Son olarak bebeğin sırtı boyundan kalçaya doğru okşanır.


Yüz İçin Bebek Masajı


Parmaklar ile bebeğin alnından başlayarak şakak kısımlarına ve yanaklara doğru masaj uygulanır. Baş parmaklar ile bebeğin göz kapakları şakaklara doğru ovulur. Bebeğin burnu yanaklara doğru hafif bir şekilde ovulur. Son olarak çeneden kulak arkasına doğru hafifçe sıvazlanır.


Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?

  • Bebek masajı ya da yenidoğan masajının bebeklere bir çok alanda yardımı olmaktadır.

  • Gaz sancılarını azaltmaya ve geçirmeye katkı da bulunmaktadır. Bebeklerde gaz masajı için karın kısmına masaj uygulanabilir.

  • Kabızlığa iyi gelir. Bebeklerde kaka masajı için bacaklara masaj uygulanabilir.

  • Uyku problemlerini gidermeye katkı da bulunur.

  • Bağışıklığın güçlenmesinde etkilidir.

  • Motor - kas sisteminin gelişimine yararlı olmaktadır.

  • Ağrı ve krampları geçirmeye katkı da bulunur.

  • Gerginliği azaltıcı ve sakinleştirici etkisi bulunur.

  • Annelerde temas ile birlikte oksitosin hormonunu arttırarak doğum sonrası depresyonu önlemeye katkı da bulunur.

  • Bakım veren ve bebek arasında sağlıklı bir bağlanmanın gerçekleşmesine katkı da bulunabilir.


Comments


bottom of page