top of page

Bebeklerde Enerji Akışını Arttıran Masaj


Bebeklerde-Enerji-Akışını-Arttıran-Masaj

Kış aylarında bebeklerde bizler gibi bazı üst solunum veya gaz ağrıları, öksürük, balgam gibi problemler yaşayabilirler. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bebeğinize dokunmanın gücüyle yapacağınız doğru teknikteki masaj uygulaması onun daha da rahatlamasına yardımcı olacaktır.


Bebeğimin Balgamını Çıkarmasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?


Masaj uygulamasının bağışıklık ve sindirim sistemine olan pozitif cevapları sayesinde bebeklerde balgam faktörünü en aza indirecek bir öneri. Küçük bebeğiniz de siz de balgamdan ve hırıltıdan şikyatçiyseniz bu teknik tam size göre.

  • Bebeğinizi yumuşak bir zemine ya da dizinizin üstüne yüz üstü duracak şekilde yatırınız

  • İki avucunuzu bükerek bir kavis şekli oluşturun ve eliniz üçgen gibi bir şekil alsın

  • Bebeğinizin bel bölgesinden başlayarak, kollarının hizasına kadar yavaş bir biçimde avuç içleri değmeyecek şekilde bebeğinize yavaş yavaş dokunun

  • Bir el öne doğru giderken diğer elde öndekini senkronize bir şekilde takip etmeli

  • Basınız ise canını acıtmayacak sertlikte ve orta olan bir hız ile vurmalısınız

  • Bu uygulamayı günde 3 kez bebeğinize uygulayabilirsiniz. Bu masaj uygulamasına başlarken bebeğiniz ne tam, ne de çok fazla tok olmalı.


Gaz Çıkarmaya Yarayan Mucize Masaj


Sanırım annelerin en çok muzdarip olduğu konulardan birisi de gaz sorunu. Bir annenin bebek bakımında da en çok zorlandığı konulardandır. Bebeğinize ne yaparsanız yapın, hangi gaz damlasını kullanırsanız kullanın bir türlü çıkmaz bazen o gaz. Bebek masajının en etkili tekniklerinden birisi de gaz masajı ve kolik sancılarını en aza indiren bu masaj yöntemidir. Bebeğinizin her gün gazı olduğunu ve çıkaramadığını görmek anneleri oldukça üzen bir durumdur. İşte bu bebek masajı tekniği tam da bebeğinize göre. Öncelikle işe karın bölgesine masaj uygulayarak başlamalısınız.Bebeğime Gaz Masajını Nasıl Uygularım?

  • Bu masajda bebeğin sakinlik durumu çok fazla önemlidir, keyifli olması ve çokta tok olmaması gerekir. Bebeğinizin masaj yaptırmak isteyeceği bir zaman dillimini belirlemelisiniz. Örneğin sabah uykusundan kalkmış olduğu zaman en ideal zamanlardan biridir. Bebeğinizi sırt üstü gelecek bir şekilde düz bir zemine yatırarak;

  • Hangi elinizi kullanıyorsanız o el ile göbek deliğinin bir parmak üstünden işaret ve orta parmağınız ile saat yönünde daireler çizerek başlayabilirsiniz

  • Daha sonra saat yönünde daireleri tam saat başlarında parmağınızı o yönde durdurarak sürdürmeye, devam edin. Yani göbek deliğinden başladığınızı varsayarsak saat 9 yönünde durun, ovmaya devam edin, saat 12 yönünde durun.

  • Devam edin saat 15 yönünde durun, derken tam bir günü bu şekilde bitirin. Bu masajı gazının çok olduğu zamanlarda her gün tekrarlayabilirsiniz.

Bebeklerde Enerji Akışını Arttıran Masaj


Bebekler her sabah uyandığında güne istediği gibi başlayamayabiliyor bazen. Örneğin, diş ağrısı, akşam çok fazla uyandığı için halsizlik, yenidoğan dönemindeyse dış dünyaya alışma, adaptasyon süreci ya da büyüme ağrıları gibi..

Anneler olarak bu duruma bebeği doyurarak ya da dış dışlayarak bir yere kadar gidebiliyoruz bazen. Bazen de ennelerin de pili bitebiliyor.


Bebeğinizin gelişim sürecinde ona en büyük desteği, ona masaj uygulayarak sağlayabilirsiniz. Gün içerinde uygulanan bebek masajı uygulamasının bebeğin büyümesinde oluşan ağrılara, fizyolojik ve motor becerilerine iyi geldiği de uzmanlar aracılığı ile kanıtlanmıştır. O halde bebeğin enerjisine kavuşması adına çok pratik bir tekniği anlatalım sizlere;


Bebeğinizi sırt üstü olacak şekilde yatırın ve işe ayaklarından başlayın. Parmak ucuna uygulanan bebek masajı bebeklere en çok kan akışını sağlayan alan, bölgedir.

Bebeğinizin küçük parmaklarını kendinize doğru her parmağı elleyecek bir şekilde çekin. Ayaklar ile devam edin, ayağın iç kısmı Çin tıbbına göre iç organları temsil eder. Bebeğinizin ayağının iç kısmına yumuşak bir dokunuş ile ileri geri ovma hareketini 3 ila 4 kere tekrarlayabilirsiniz.

Comments


bottom of page