top of page

Bebeklere Ayak Masajı İçin 7 Nokta


Bebeklere-Ayak-Masajı-İçin-7-Nokta

Refleksoloji Nedir? Ne İşe Yarar?


Refleksoloji, vücutta bulunan gerilimi azaltmak, ağrıları hafifletmek adına vücuttaki belirli basınç noktalarına uygulanan bir masaj tekniğidir. Bunun yanı sıra yetişkinlere nazaran bebeklerde çok daha etkilidir. Bunda miniklerin ayaklarındaki kasların ve bağların tam olarak gelişmemiş olmasının payı bulunur. Bu yazımızda bebeklerde ayak masajı uygulamasının yararlarına 7 adım ve bölgede değindik.

Bebek Ayak Masajının Yatıştırıcı Yararları


Nazik, dokunuşlar, bebeğinizin huysuzluğunu, gazını, ağlamasını genel rahatsızlığını ve karın ağrılarını anında hafifletme etkisine sahiptir. Hiçbir şey vücudu hafif bir masaj uygulamasından daha fazla rahatlatamaz ve bu bebekler için de geçerlidir. Aslında, bebekler özellikle karın problemleri, diş çıkarma ağrıları, kolik ve hastalık gibi yaygın rahatsızlıkları hafifletmenin de yanı sıra, gelişmelerine katkı da bulunan dokunuşlardan faydalanabilir.


Dahası, sevgi dolu bir bebek ayak masajı uygulamasında, bebeğiniz ile hayal bile edemeyeceğiniz şekillerde bağ kurmanıza da yardımcı olur. Bebeklere ayak masaj uygulaması, pelvik rahatsızlığı hafifletir, üst karın ve alt karın bölgesini rahatlatabilir, baş ve diş ağrılarını da hafifletebilir.


Bebeklerde Ayak Masajı Noktaları


Baş ve Diş


Bebekler sık sık diş ağrısı ve baş ağrısı çekebiliyorlar. Refleksolojiye göre ayak baş parmak uçları, bebeğinizin baş ve diş bölümlerine denk gelmektedir. Özellikle bebeğinizin diş çıkarma döneminde, belli noktalara hafif bir basınç ile masaj uygulayarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Bebeklere uyku masajı uygulamak için de parmak uçlarındaki hassasiyetin gücünden yararlanabilirsiniz. Siz bu bölgeye masaj uygularken o da mışıl mışıl uykulara dalacak.

Sinüsler


Sinüsler yetişkinler için de can sıkıcıyken, bebekler adına daha önce deneyimlemedikleri bir şey olmasından dolayı ızdırap verici olabilir. Eğer bebeğiniz durmadan burnunu çekiyorsa ya da dinmek bilmeyen bir burun akıntısı var ise bu bölge sihir gibi. Bebeğinizin sinüslerini rahatlatmak adına bebek ayak masajı uygulamasını, parmaklarının iç kısımlarına doğru yapın.Göğüs


Bebeklerde göğüs tıkanması enfeksiyondan ya da soğuk algınlığından kaynaklı olabiliyor. Sıradaki masajımız tam da bu problemlere göre. Eğer bebeğinizde tıkanıklık ya da öksürme gibi problem varsa, ayak parmaklarının hemen altında, ayaktaki kemer, yay kısmın hemen üstünde bulunan alana hafif bir şekilde basınç uygulayın. Masaj uygulamasını dairesel hareketler ile yapın. Akciğerlere karşılık gelen bu alan, bir nebze de olsa bebeğinizi rahatlatacak.


Karın Boşluğu


Spazmlar, tümörler, nefes alma ve sıkışma gibi problemlerden muzdarip çocuklar adına ayak parmaklarının kökünün biraz altı can alıcı noktadır. Bu kısım daha çok karın boşluğundaki rahatsızlıklar ile bağlantılıdır. Bebek ayak masajı noktalarını bilerek miniğinizin problemleri için nokta atışı yapabilirsiniz.


Üst Karın


Ayak tabanları, bağırsaklar ile bağlantılı olan bölgedir. Mide ekşimesi, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlar için bu bölgeye masaj uygulayarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.


Alt Karın


Bebeklerde gaz sancısı ayak masajı ile hafifletilebiliyor. Bebeklere gaz masajı dendiğin de aklınıza gelmesi gereken bölge, ayak topuğunun biraz üstünde kalan içe basık olan kısım. Eğer bebeğinizde gaz sancısı ve bağırsaklarında şişme gibi problemler var ise ayak tabanının alt kısımlarını ovuşturarak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Özellikle kalın bağırsağı harekete geçiren bu alan gaz sancılarında çok etkilidir. Karın ağrısı için bebek ayak masajı uygularken de bu bölgeyi ovalayabilirsiniz.

Pelvis


Bebeklerde ayak topuğu, pelvis alanına denk düşüyor. Eğer bebeğinizin karın ya da kalçasında ağrısı var ise ayak topuğuna hafif bir şekilde basınç uygulayarak masaj uygulayın.


Comments


bottom of page