top of page

Bebeklere Çok İyi Gelen Sakinleştirici Masaj


Bebeklere-Çok-İyi-Gelen-Sakinleştirici-Masaj

Bebeklerin doğumdan itibaren en gelişmiş olan duyguları dokunma duygusudur. Bebeklerde dokunma duygusunu geliştirmenin en iyi yolu ise ona masaj uygulamaktır. Peki, evde bebeğinizi sakinleştirmek adına nasıl masaj uygulanır? Bebekler için masajın faydalarını ve sakinleştirici bebek masajı uygulamanın püf noktalarını derledik.

Sakinleştirici Bebek Masajı Öncesi Hazırlıklar


Bebek masajı uygulamasına başlamadan önce oda ısısını biraz arttırarak 22 ila 26 derece civarında ayarlamalısınız. Aynı zamanda masaj uygulayacağınız ortamda hava akımı olmamasına da dikkat etmelisiniz. Masaj havlusu, alt açma örtüsü, masaj sonrası giyilecek kıyafetler, masaj yağı gibi malzemeleri el altında hazır bulundurmanız gerekir.


Başlamadan önce hafif, rahatlatıcı bir müzik ya da beyaz gürültüden faydalanabilirsiniz. Bebeğinizin aç olmadığından emin olun. Bunun için emzirmeden sonraki 1 ila 1,5 saat sonrası bebek masajı uygulamak için en uygun zaman dilimidir. Günün en sıcak saatinde, mümkünse ılık bir banyo sonrası, güzel bir masaj, daha sonra da kaliteli ve rahat bir uyku ile bebeğiniz için rutin oluşturabilirsiniz. Bu rutin, uyku eğitim sürecinizde de işinize çok yarayacaktır.


Sakinleştirici Bebek Masajı Nasıl Uygulanır?


Ellerinizi yağladıktan sonra masaj uygulamasına nazik dokunuşlar ile başlayabilirsiniz. Önce baş ve yüz kısımlarından masaja başlanması idealdir. Her iki elinizi simetrik şekilde kullanarak bebeğinizin alnından şakaklarına, burun köklerinden şakak kısmına ve çene kısmından şakaklarına doğru hafif dokunuşlar ile masaj uygulayabilirsiniz.Sonrasında omuz kısmından karnına kadar tekrardan simetrik hareketler ile kaymalısınız. Meme uçlarına dokunmadan çapraz hareketler ile bebeğin karnına avuç içlerinizi yerleştirin. Elinizin 2 - 3 parmağını karnın sağ alt bölgesinden başlayarak yukarı, aşağı ve sola doğru hareket ettirin. Parmak altından gaz baloncuklarının parçalandığını veya ilerlediğini de hissedeceksiniz.


I Love You (I.L.Y) Manevrası


Önce sağ eliniz ile karnın sol tarafında yukarıdan aşağıya bir I yapın. Sonra karnın üst kısmında sağdan sola, yukarıdan aşağı olacak şekilde ters bir L yapın, sonra sağ el ile sağ alttan yukarı, sola ve aşağıya doğru ters bir U yapın. Bunu uygularken de bebeğinize sık sık seni seviyorum gibi cümleler söyleyin. Bu masaj onun bağırsaklarının çalışmasını daha da hızlandıracak ve onu çok daha rahatlatacaktır.

Diz - Karın Manevrası


Bebeğinizin dizlerini güç uygulamadan bükerek karnına doğru hareket ettirin ve karnına baskı yapıp, 10 saniye kadar bekleyin. Yeniden eski haline getirin. Bu manevra anüsü açarak bebeğinizin gaita ve gaz çıkartmasını kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra bebeğinizin bacağını avuç içleriniz ile dizinden bileğine doğru yuvarlayarak, hafif hafif ovuşturun. Topuk kısmından başlayarak parmaklara doğru ayak tabanını C şekli yaparak ovalayın.


Bebeğinizin bacağını havaya doğru kaldırın ve iki eliniz ile kavrayın. Burma hareketine benzer bir hareket ile bileklerinizi kırarak ve ellerinizi bebeğinizin kalçasından bileğine doğru hareket ettirerek çevirin. Son olarak, sırtına avuç içlerinizi yerleştirip, omuzlardan poposuna kadar ellerinizi kaydırın. Ellerinizi bebeğinizin bel kısmına yerleştirin ve poposuna doğru sıvazlayın. Bebeğinize sarılın ve şakinleştirici bebek masajı uygulamasını sonlandırın.


Comentarios


bottom of page