top of page

Bebeklere Gaz ve Kolik Ağrıları İçin Özel Masaj


Bebeklere-Gaz-ve-Kolik-Ağrıları-İçin-Özel-Masaj

Anne ve babaların korkulu rüyasıdır gaz problemleri.. Bebeğinize ne yaparsanız yapın, hangi gaz damlasını kullanırsanız kullanın bir türlü çıkmaz bazen o gazlar. Bebek masajı uygulamasının en etkili tekniklerinden birisi de gaz masajı ve kolik sancılarını en aza indiren bu masaj yöntemi, tekniğidir.

Bebeğinizin her gün gazı olduğunu ve çıkaramayışını görmek anneleri çok üzen bir durum. İşte bu bebek masajı tekniği tam bebeğinize göre. Öncelikle işe karın bölgesine masaj uygulayarak başlamalısınız.


Bebek Masajı Uygularken


Masajda bebeğin sakinlik durumu çok önem taşımaktadır. Bebeğin keyifli olması ve çok fazla da tok olmaması gerekir. Bebeğinizin masaj yaptırmak isteyeceği keyifli bir zaman dilimi belirlemelisiniz. Örneğin, sabah uykusundan kalktığı zaman en ideal zamanlardan da birisidir. Bebeğinizi sırt üstü gelecek bir şekilde düz bir zemine yatırarak, hangi elinizi kullanıyorsanız o eliniz ile göbek deliğinin bir parmak üstünden işaret ve orta parmağınız ile saat yönünde olacak şekilde daireler çizerek başlayabilirsiniz. Daha sonrasında saat yönünde daireleri tam saat başlarında parmağınızı o yönde durdurarak devam etmelisiniz.


Yani göbek deliğinden başladınız, saat 9 da durun. Ovmaya devam edin. Saat 12 yönünde durun. Devam edin saat 15 yönünde durun, derken bir tam günü bu şekilde bitirin. Bu masajı gazının çok olduğu zamanlarda, dönemlerde tekrar edebilirsiniz.Bebeğinize Masaj İle Enerji Verin


Bebekler de bazen tıpkı biz yetişkinler gibi güne keyifli başlayamayabilirler. Örneğin, diş ağrısı, akşam çok uyandığı için oluşan halsizlik, yenidoğan döneminde ise dış dünyaya alışma ya da büyüme ağrıları yaşayabiliyorlar. Yetişkinler olarak bu duruma bebeği doyurarak ve pış pışlayarak bir yere kadar gidebiliyoruz bazen. Bazen biz ebeveynlerin de pili bitebiliyor. Bebeğimizin gelişim sürecinde en büyük desteği bebeklere masaj uygulayarak sağlayabiliriz.


Gün içerisinde uygulanan bebek masajı uygulamasının bebeğin büyümesindeki ağrılara, motor becerilerine ve fizyolojik duruma iyi geldiği uzmanlar aracılığı ile kanıtlanmıştır. O halde bebeğinizin enerjisine kavuşmak adına çok pratik bir tekniği sizlere anlatalım;


  • Bebeğinizi sırt üstü olacak şekilde yatırın ve işe ayak bölgelerinden başlayın. Parmak ucuna uygulanan masaj bebeklere en çok kan akışını sağlayan alanlar, bölgelerdir.

  • Bebeğinizin küçük parmaklarını kendinize doğru tek tek olacak şekilde çekin. Ayaklar ile devam edin, ayağın iç kısmı Çin tıbbına göre iç organları temsil etmektedir. Bebeğinizin ayağının iç kısmına yumuşak bir dokunuş ile ileri geri ovma hareketini 3 - 4 defa tekrarlayabilirsiniz.


Comments


bottom of page