top of page

Bel Ağrısı İçin Doğru Masajı Almak


Bel Ağrısı İçin Doğru Masajı Almak

Masaj terapisi, birçok bel probleminde önemli ölçüde iyileşme ve ağrı kesici sağlayabilir. Spesifik olarak, bir sırt gerginliğinin neden olduğu ağrı için, doğru kas hedeflendiğinde, daha hızlı ve kalıcı rahatlama için ağrı kaynağında kontrol edilebilir.


Bel Ağrısı İçin Masaj Terapisi


İki ana kas – quadratus lumborum ve gluteus medius – belinizi ve kalçalarınızı stabilize etmede ve desteklemede önemli bir rol oynar. Gerilme veya yorgunluk nedeniyle bu kasların biyomekaniğinde bir değişiklik olduğunda, bel ağrısı, tutukluk veya hareket kısıtlılığı gibi çeşitli problemler ortaya çıkabilir.


Quadratus lumborum kası, beliniz boyunca uzanır ve birkaç katmandan oluşur. Bu kas, omurganın bir ekstansörüdür ve geriye doğru bükülmenizi sağlar. Kas ayrıca gövdenizi yana doğru bükmenize yardımcı olur. Quadratus lumborum kası, aşağıdakiler gibi belirli günlük aktiviteleri gerçekleştirdiğinizde yorgun, sert, gergin veya ağrılı hale gelebilir:

  • Bir şeye yaslanmayı gerektiren kaldırma,

  • Bulaşık yıkarken lavaboya eğilmek,

  • Bir sandalyede kambur pozisyonda oturmak,

  • Düzensiz kaldırımda koşmak vb.

Belinizdeki keskin, bıçaklayıcı, acil bir ağrı, hipertonik (sıkı) bir kuadratus lumborumunu gösterebilir. Bazen, bir dereceye kadar sertlik ile donuk, sürekli bir ağrı hissedebilirsiniz. Quadratus lumborum kası ayrıca ağrılı tetik nokta nodülleri geliştirebilir, sinirlerin lifleri içinde sıkışmasına neden olabilir veya doğrudan travmaya maruz kalarak bel ağrısına neden olabilir. Bel ağrısını azaltmak için kas terapistiniz tarafından aynı anda gerilmeli ve masaj yapılmalıdır.


Masaj

Bel Ağrısı İçin Ameliyatsız Tedaviler


Gluteus Medius Kas Masajı

Gluteus medius arka kalça (veya kalça) kasıdır. Bu kas bir kalça abdüktörüdür, örneğin bir arabadan çıkarken uyluğunuzu ve bacağınızı yana kaldırmanıza olanak tanır. Aynı zamanda tek ayak üzerinde dururken kalçalarınızı düz tutmaktan sorumludur (bu, yürürken yürüyüş döngünüzün ayrılmaz bir parçasıdır). Kalça ve omurganın biyomekaniği birbirine bağlıdır; Kalça kaslarınızdaki bir sorun belinizde ağrıya neden olabilir.


Gluteus medius kası, aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan dengesizlik veya zayıflık nedeniyle ağrılı hale gelebilir;

  • Yumuşak yüzeylerde çalışan kas formuna tekrarlayan travma,

  • Kalça kaçırma gerektiren egzersiz ekipmanlarının aşırı kullanımı,

  • Ani, yorucu fiziksel aktivite,

  • Önceki kas yaralanması,

  • Vurmaktan kaynaklanan künt travma.

Gluteus medius kas ağrısı esas olarak belinizi ve kalçalarınızı etkiler. Ağrı, uyluğunuzun arkasına da yönlendirilebilir. Belinizin hareketini veya yürüme kapasitenizi sınırlayan sertlik ve yorgunluk da yaygındır. Bel ağrısı için masaj tedavisine karar verdiğinizde terapistinizden quadratus lumborum ve gluteus medius kaslarına odaklanmasını isteyin. Alt sırt ve kalça kasları, düzgün çalışması için birbirine bağlıdır. Belirli bir kas doğrudan travmadan yaralanmadıkça, tüm kas grubunun yorgunluk, stres ve değişen işlevlerden etkilenmesi daha olasıdır.


Büyük olasılıkla, masaj terapistiniz sırt ağrısına neden olan kaslar konusunda bilgilidir. Ancak, ağrınızın kas disfonksiyonundan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, konuşmaktan çekinmeyin ve özellikle bu tür bir masaj talep edin.


bottom of page