top of page

Bel Fıtığı Nedir?


Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir?


Bel fıtığı, bel bölgesindeki sinirlerin sıkışması sonucunda omurların arasındaki diskin zarar görerek ağrıya sebep olması anlamına gelir. Böyle bir durum ortaya çıktığında sıklıkla bel ağrısı ve bacak bölgesinde acı hissedilmesine neden olur. Fıtık, omurganın her bölgesinde ortaya çıkabilir.


Bazen ani olarak yapılan ters bir hareket, olduğundan fazla yük taşımak veya üşütmek bile bel fıtığına neden olabilir. Ancak bel fıtığının ortaya çıkmasındaki en önemli sebep, uzun süre yaşanan stres sonrasında kaslardaki aşırı gerilmeden kaynaklanmaktadır.


Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?


Bel fıtığındaki en belirgin özellik belden bacak kısmına doğru gelen ağrıdır. Fıtık problemi yaşayan insanlar genellikle bu problem sebebiyle doktora giderler. Her hastada aynı semptomlar görülmez. Bazen ağrı yaşanmayacağı gibi, bazen de sırt ve bel bölgesinde hafif ağrılar ortaya çıkabilir. Acı hissi genelde bacakların arka bölümü boyunca kalçaya, dize ve ayak ucuna doğru kendini gösterir. Öksürük, hapşırık ve tuvalet esnasında sıkışma gibi omurilikteki basıncı yükseltebilecek durumda acı hissi artabilir ve tutukluk yaşanabilir.


Tek veya her iki bacakta yaşanan acı, ağrı, hissizlik, ısınma, karıncalanma gibi semptomlar da bu sürecin bir parçasıdır. Bu semptomların sebebi fıtığın sinirlere yaptığı baskıdan kaynaklanmaktadır. Acılı ve ağrılı bir sinir baskısı durumunda kaslarda enerji kaybı, hareket etme zorluğu, mesane problemleri, iktidarsızlık gibi ileri seviyedeki nörolojik sıkıntılar görülür.


En yaygın şekilde bel fıtığı kendini sıklıkla kalçalarda, basenlerde, bacaklarda ve ayaklarda görülen rahatsızlıklar ile kendini belli eder. Kısaca aşağıdaki gözüken semptomlar bel fıtığıyla bağdaştırılabilir;


• Ayak bölgesinde veya bacaklarınızda uyuşmalar veya farklılıklar

• Kaslarda güç kaybı

• Hareketlerin kısıtlanması

• Cinsel güç kaybı

• Bel bölgesinde ağrı

• Bacak bölgesinde görülen ağrılar

• Çabuk enerji kaybı yorgunluk hissi

• İdrar tutma zorluğu

• Dengesizlik görülmesi

• Oturup kalkarken zorlanma belirtileriMasaj


Bel Fıtığı Tedavisi


Bel fıtığının tedavi edilmemesi durumunda bireylerin hayatında büyük sorunlara yol açabilir. İlerleyen dönemde yukarıda belirtilen semptomlar sebebiyle bireyin hayat kalitesi de zarar görmektedir.

Ciddi bir hastalık olan bel fıtığı önemsenmeli ve vücudumuzda ağrılar olduğunda mutlaka kontrol ettirilmelidir. Günümüzde gelişen tıp sayesinde mr ve tomografi ile bel fıtığının var olup olmadığına teşhis konulabilmektedir ve seviyesi belirlenerek iyileşme sürecine başlanılmaktadır.


Fıtık problemi yaşayan bir birey ağır yükleri kaldırmak, uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve kendini zorlayacak hareketlerde bulunmamalıdır. İlk etapta tedavide kişiye rahatlatıcı ilaçlar verilir, vücudunu zorlayıcı hareketler yapmaması ve sık sık dinlenmesi uygun görülür.


Fıtık problemi ileri düzeyde ise; verilen ilaçlar ve dinlenmelere rağmen ağrı kesilmeyecek boyuta ulaştığında manuel terapi (masaj) yöntemi önerilmektedir. Profesyoneller tarafından yapılan masaj tedavisi esnasında acı hissi ilk dönemde artış göstermektedir. Ve fizik tedaviye minimum 10-15 seans devam edilmesi önerilir.

Yapılan iyileştirme tedavileri sonrasında aynı düzeyde devam eden ağrılar olduğunda; cerrahi sürecin başlatılması zorunludur.Comments


bottom of page