top of page

Bel ve Boyun Fıtığında Masaj


Bel-ve-Boyun-Fıtığında-Masaj

Bel ve Boyun Fıtığı Masajı


Bel ve boyun fıtığı tedavisi adına masaj uygulanabilir. Fakat bu masaj vücudun, bedenin rahatlamasını sağlamak adına uygulanan masaj türlerine hiç benzemez. Normal uygulanan masajda kasların gevşemesi, rahatlaması sağlanırken, boyun ve bel fıtığı masajı uygulamasında direk sinirler hedef alınır. Yaklaşık olarak 10 seanslık bir masaj uygulanır. Bel ve boyun fıtığı masajı uzman kişiler aracılığı ile yapılmalıdır.

Bel fıtığı masajı, belin alt kısımlarına ve kalçanın üst kısımlarına uygulanmakta olan hafif baskılı bir masaj çeşididir. Bel fıtığı masajının asıl hedefi bel bölgesindeki kan damarlarında bulunan kan akışının hızlanmasını sağlamaktır. Bel fıtığı belli başlı masaj salonlarında ya da terapistler aracılığı ile yapılırken, aile ortamında da basit bir şekilde yapılabilir. Ancak uzman terapistler aracılığı ile yapılan bu masaj daha da etkili olmaktadır. Aile ortamında yapılacak olan bel masajları çok etkili olmayabilir ve vücuda kısmi olarak iyi gelmektedir. Uzman terapistler aracılığı ile yapılacak olan bel fıtığı masajı uygulaması sağlık açısından daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra bu masajı uygulayacak olan terapistin ya da masörün uzman, alanında deneyimli olmasına ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Bel fıtığı masajı çok basit bir masajdır, ancak yanlış uygulama yapılması durumunda belli başlı rahatsızlıklar da ortaya çıkarabilmektedir.


Bel fıtığı masaj uygulaması, bel fıtığı hastalarına belli başlı aralıklar ile uygulanması gerekir. Bel fıtığı masajı uygulamasında asıl önemli olan masajın devamlılığı, sürekliliğidir. Belli aralıklar ile uygulanan masajların vücuda daha çok etki ettiği de anlaşılmıştır. Boyun fıtığı masajı, sağlık uzmanlarının boyun fıtığı tedavisinde önerdikleri diğer bir yöntem masajdır. Düzenli olarak kol, boyun, sırt, eller ve hatta etkilenmiş ise bacaklar da dahil genel vücudu kapsayan masajlardır. Masaj sırasında çörek otu yapı, buğday yağı ve ceviz yağı da kullanılabilir ya da bu yağlar karıştırılarak masaj sırasında kullanılabilir. Bu yağlar yardımı ile yapılan masajlar ağrılara, uyuşmaya yararlıdır. Kaslar ve sinirlerin gevşeyip, rahatlamasını sağlar. Bel ve boyun fıtığı masaj uygulamasını sağlıklı olması ve daha ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkarmaması adına uzman, profesyonel terapistler aracılığı ile yapılması önerilmektedir.

Comments


bottom of page