top of page

Bel ve Sırt Ağrınız Varsa Ne Yapmalısınız?


Bel ve Sırt Ağrınız Varsa Ne Yapmalısınız

Ne yazık ki, bel ve sırt ağrısının ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur, bazı insanlar birkaç günden birkaç haftaya kadar belde akut ağrı yaşarken, diğerleri aylarca veya yıllarca kronik ağrıdan muzdariptir.


Kronik ve Akut Bel Ağrısının Nedenleri


Yaşlandıkça, omurgamızdaki ve eklemlerimizdeki diskler zayıflayarak bizi ağrıya, sertliğe ve hareketsizliğe karşı daha duyarlı hale getirir. Aşırı kilo ayrıca eklemlere daha fazla yük bindirerek ağrıyı kötüleştirir, yürümeyi ve belirli aktiviteleri gerçekleştirmek daha zor hale getirir.


Özellikle iş yerinde çok fazla eğilme ve ağır kaldırma yapanlar, bel ağrısına karşı oldukça hassastır. İşe bağlı sırt ağrısı akut olabilir, sadece kısa bir süre devam edebilir; ancak aylar ve yıllar boyunca devam edip kötüleşebilir ve kronik hale gelebilir.


Kötü duruş, kas yaralanmaları, şiddetli depresyon ve anksiyete, alt sırtta akut ağrıya neden olabilir. Spinal artrit, dejeneratif disk hastalığı, siyatik ve belirli kanser türleri gibi ciddi yaralanmalar, hastalıklar ve durumlar da alt sırtta kronik ağrıya neden olabilir.


Bel ve Sırt Ağrınız Varsa Ne Yapmalısınız?


Sırtınızdaki ağrı, bir zamanlar zevk aldığınız işi veya fiziksel aktiviteleri kaçırmanıza neden oluyor, uykunuzu, hareketliliğinizi ve zihinsel sağlığınızı etkiliyor mu?

Rahatlamak zor ve imkansız görünebilir, ancak masaj terapisi, fitness ve yoga gibi doğal, bütünsel yaklaşımların bir kombinasyonu ile kalıcı bir rahatlama sağlayabilir ve yaşam kalitenizi geri kazanabilirsiniz.


Masaj Terapisi Bel Ağrısına Nasıl Yardımcı Olur?


Masajlar, kan dolaşımını iyileştirerek kasların iyileşmesini hızlandırır. Masaj, iyileşmekte olan kaslara kan ve oksijen verirken aynı anda ağrıyı giderir, vücudun endorfin seviyesini arttırır, rahatlamayı ve ruh halini iyileştirmeyi destekler.


Hem terapötik hem de tıbbi masajlar bel ağrısını hafifletebilir ancak bunların farklı teknikleri içeren ve farklı bel ağrısı türlerini hedefleyen iki farklı masaj terapisi stili olduğunu unutmamak önemlidir.


Terapötik bir masaj akut ağrıyı ve buna eşlik eden uykusuzluk, gerginlik ve depresyonu hafifletebilirken, tıbbi bir masaj belirli durumların ve hastalıkların neden olduğu şiddetli veya kronik ağrıları tedavi edebilir.


Disk fıtığı, siyatik, artrit şikayetiniz varsa veya yakın zamanda yaralandıysanız, doktorunuz burada tıbbi masaj tedavisini önerebilir. Ayrıca ağrı yaşayan ancak tıbbi bir durum veya hastalık teşhisi konmamış kişiler için terapötik masajlar sunulmaktadır.


Yoga ve Fitness

Mantıksız görünebilir, ancak aktif olmak ve egzersiz yapmak bel ağrısını önemli ölçüde azaltabilir. Fiziksel aktivite eklemlerdeki ve kaslardaki sertliği azaltır, kas dokusunu güçlendirir, kan dolaşımını iyileştirir ve genel iyileşmeyi destekler. Masaj terapisini fitness ile birleştirmek, aynı anda ağrıyı hafifleterek ve uzun vadede esnekliği arttırmayı sağlayabilir.


Fazla kilolu olmak eklemlere baskı yapar ve ağrıyı kötüleştirebilir. Neyse ki, kronik sırt ağrısı çekenler, kilo vererek ve sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı sürdürerek uzun süreli rahatlama sağlayabilirler.


Bel ve sırt ağrısı şiddetli gerginlik, keskin ağrılar, kas spazmları ve hareket etmede büyük zorluk yaşamanıza neden olsa bile, hafif aktivite ve yoga gibi esneme hareketleri yardımcı olabilir.


Masöz

Bel Ağrısını Gidermenin Diğer Yolları

Egzersiz ve masaj terapisine ek olarak, bel ve sırt ağrısı için bazı yararlı yaklaşımlar ve ipuçları;

  • Dehidrasyon; Günlük susuz kalmamak, eklemlerinizi ve omurganızı daha iyi yastıklamak için omurilik disklerinizi yeterli sıvı ile doldurabilir. Dehidrasyon ağrıyı şiddetlendirebilir.

  • Anti-inflamatuar Gıdalar Tüketin; Bazı gıdalar sırt ve boyundaki iltihabı azaltabilir. Daha fazla çilek, yeşil yapraklı sebzeler, somon, keten, chia tohumu, zencefil, acı ve tarçın tüketebilirsiniz.

  • Akupunktur Deneyin; Akupunktur masaj terapisini birçok yönden tamamlayabilir, ancak özellikle alt sırt için tetik noktaları hedeflemede ve merkezi sinir sistemini uyarmada faydalı olabilir.

  • Bol Dinlenin; Egzersiz yapmak ve aktif kalmak ağrıyı gidermek için gerekli olsa da, yeterince uyumak ve dinlenmek de önemlidir. Dinlenirken veya TV izlerken, bacaklarınızı kalp seviyesinin yukarısında tutun.

コメント


bottom of page