top of page

Bilinmeyen Mucize: Kulak Masajı


Kulak Masajı

Kulak Masajı Nedir?


Vücudumuza güç veren enerji kanalları ve refleks noktalarının çoğu kulakta yer almaktadır. Kulak masajı gizli kalmış bir masaj harikasıdır. Söylenilenlere göre; kulağın duymaktan ziyade, vücudun ısısını, sağlığını ve işleyişini kontrol etme özelliği vardır.

Kulak masajı, kulaktaki akupunktur(tetik) noktaları üzerinde belli bir teknik ile uygulanan basınç, yoğurma ve çekme hareketlerinin tümünü kapsar.


Bilinen diğer refleksolojilerden (sinir uçlarına uygulanan baskı) örneğin el ve ayak masaj uygulamalarından daha üstün olması, kolay öğrenilebilmesi ve uygulanabilmesi dışında, herhangi özel bir doğal yağ kullanmadan, kolay ve sağlıklı olması sebebiyle her yerde uygulanabilir.


Bu masajın kökeninin Uzakdoğu olarak bilinse de kulak masajı binlerce yıldır bütün dünyada tıbbi bir uygulama olarak kullanılmaktadır. 1969 yılında Fransız bir hekim olan Paul Nogier tarafından tıp literatürüne giren kulak masajı günümüzde dünya üzerinde pek çok sağlık sisteminde de aktif olarak kullanılmaktadır.


Kulak Masajının Faydaları Nelerdir?


Kulak masajı fiziksel, zihinsel ve ruhsal durumlarda çok etkilidir. Ağrı tedavilerinde ve sistemsel sorunların iyileştirilmesinde önemli rol oynar.


Vücudumuzda oluşacak bütün ağrıları azaltma özelliği olan kulak masajında şaşırtıcı olan durum, ağrılara olan etkisinin 30 saniye ile 5 dakika arasında kendini belli etmesidir. Kısaca söylemek gerekirse vücuttaki ağrıların %95’ini tek bir hareket ile dindirmek ve azaltmak mümkündür.


Vücudumuzdaki kas, kemik, eklem ve organ ait tetik noktalara sahip olan kulağımıza uygulanacak doğru bir masaj iyileştirici etki göstermektedir.


Baş, boyun, omuz, kol, sırt, bel, kalça, bacak, diz ve ayak ağrılarından ve bunlar haricinde belirli dönemlerde oluşabilecek, regl sancısı, kabızlık, ishal, uykusuzluk, yorgunluk, stres ve konsantrasyon sorunları gibi problemler, 5 dakikalık bir kulak masajından sonra ortadan kalkmakta ve düzenli yapılan bu masaj uygulaması ile terapi edilebilmektedir.


Kulak Masajı Nasıl Uygulanır?


Her gün uygulanabilecek ve yaklaşık 3 ila 5 dakika süren bir kulak masajının faydaları inanılmaz boyutlardadır. Her iki kulak da aynı anda işaret ve başparmaklarıyla arasında yoğurulur. Kulak memesinden başlanarak tüm kulak boyunca hafif ve dairesel hareketler ile basınç uygulayarak masaj devam eder. Kulağın iç kısmına dış kısmına ve arka bölgesine hafif basınçlar ile masaj uygulayarak yorgunluklarınızdan, ağrılarınızdan ve stresinizden kurtulabilirsiniz.


Kulak masajının doğru uyguladığını anlamak için, masajın ardından vücudunuzda oluşan bir ısı artışı hissetmenizdir. Isınma etkisinin ardından vücudunuzda derin bir rahatlama hissi ortaya çıkacaktır.


Özellikle migren ve kronik baş ağrılarında, şişlik oluşan ve sertleşen kulak memesine yapılacak olan masaj, ağrıyı azaltır. Baş ağrısı sebebiyle ortaya çıkabilecek tansiyon artışında ise, kulağın üzerine uygulanacak buz kompresi de tansiyonun düşmesine yardımcı olur.


Uygulaması hem kolay hem pratik olan kulak masajı yaşam boyunca size yardımcı olacak bir terapi metodudur. Bu uygulama sayesinde bir çok probleminizden kolayca kurtulabilirsiniz.

Comments


bottom of page