top of page

Biofeedback Tedavisi – Alternatif Şifa Teknolojisi


Biofeedback – Alternatif Şifa Teknolojisi

Biofeedback Tedavisi Nedir?


Biofeedback tedavisi, normalde otomatik olarak gerçekleşen bir vücut fonksiyonunun elektronik olarak izlenmesini sağlar. Buradaki fikir, vücut fonksiyonlarınız hakkında belirli bilgiler toplamak, bu fonksiyonları ayarlamak ve kontrol etmek için gerekli olan fiziksel ve zihinsel davranışınızda değişiklikleri yapmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Bu yöntem, büyük ölçüde zihin ve vücudun fiziksel durumu arasındaki bağlantının gücüne olan inanca odaklanır.


Vücudunuzun tipik olarak kendi başına gerçekleştirdiği kalp atış hızı, kas gerginliği, kan basıncı vb. işlevleri, önce çeşitli zihinsel faaliyetler ve gevşeme teknikleri uygulayarak bu işlevleri düzenlemek için nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmeye yönelik bir yaklaşımdır.


Biofeedback Tedavisi Nasıl Uygulanır?


Biofeedback, kişinin vücuduna yerleştirilen ve vücudun farklı uyaranlara nasıl tepki verdiğine dair geri bildirim gösteren monitörlere bağlı çeşitli elektriksel sensörler aracılığıyla çalışır.


Bu sensörlerin amacı, bireyin vücudunun strese nasıl tepki verdiğini ölçmektir. Bir biofeedback terapisti, ele alınan soruna dayalı olarak bireyin denemesi için belirli egzersizler ve gevşeme teknikleri önerecektir. Bu, nefes alma teknikleri, meditasyon veya çeşitli kas sıkılaştırma ve gevşetme egzersizlerini içerebilir.


Terapist daha sonra bu egzersizin bireyin monitör okumalarını nasıl etkilediğini gözlemler ve vücudun tepkilerinde istenen değişikliği görene kadar egzersizleri değiştirebilir veya yenilerini deneyebilir.


Biofeedback Tedavi Türleri

  • Nöro Geribildirim

Bu yöntem, bir elektroensefalograf (EEG) kullanarak beyin dalgalarını izlemek için kişinin kafa derisine yerleştirilen sensörleri kullanır. En yaygın olarak bu yöntem bağımlılık, anksiyete, otizm, depresyon, şizofreni, epilepsi, uykusuzluk vb. gibi beyinle ilgili bir dizi durumu tedavi ederken incelenir.

  • Solunum Geribildirimi

Bu yöntem, bireylerin nefes alma modellerini ve solunum hızını izlemek için kişinin karnına ve göğsüne sensör bantlarının yerleştirilmesiyle uygulanır. Bu yöntem, panik bozuklukları ve astım gibi sorunları tedavi ederken daha iyi nefes alma alışkanlıkları kazandırır ve bu sayede genel kalp sağlığını iyileştirmede en başarılı olanıdır.

  • Nabız Geri Bildirimi

Bu seans sırasında, kişinin kalp atış hızını ve kalp atış hızı değişkenliğini ölçmek için fotopletismograf adı verilen bir cihaz kullanılır. Kan basıncı kontrolü, stres ve kaygı azaltma, bu ölçüm kullanılarak ele alınan en yaygın sorunlardan ikisidir.

  • Kas Gerginliği Geri Bildirimi

Bu teknik, kişinin iskelet kaslarının üzerine sensörler yerleştirmeyi ve kas kasılmasına neden olan elektriksel aktiviteyi izlemek için bir elektromiyograf (EMG) kullanmayı içerir. Bu yöntem genellikle epilepsi, hareket bozuklukları, migren, artrit veya stres gibi durumları tedavi etmek için kullanılır.

  • Ter Bezi Geri Bildirimi

Bu yöntem, kişinin ter bezlerinin aktivitesini ve cildindeki terleme miktarını ölçmek için kişinin parmaklarına, avuçlarına veya bileklerine takılan sensörlere sahip bir elektrodermograf (EDG) kullanır. Ter bezi geribildirimi en çok kaygı veya stres gibi durumları tedavi ederken faydalıdır.

  • Termal Geri Bildirim

Termal biofeedback sırasında sensörler parmaklara veya ayaklara takılır ve derilerine giden kan akışını ölçmek için kullanılır. Bir kişi stres altındayken sıcaklık genellikle düşer, belirli gevşeme tekniklerini uygulamak için iyi bir yöntemdir.Masaj


Biofeedback Tedavisinin Faydaları

Biofeedback seanslarının uzunluğu, tipik olarak 60-90 dakika arasında değişebilir. İlk seans terapistle yapılan bir konsültasyondur. Bu konsültasyon sırasında terapist ve hasta tedavi edilmesi gereken sorunları, olası egzersizleri, kullanılabilecek yöntemleri ve sonuçları vb. tartışacaktır.


Biofeedback, ele alınan sorun nedeniyle karşılaşabileceğiniz çeşitli semptomları nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. Semptomları tedavi etmek için daha önce gerekli olan ilaç miktarını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda, işe yaramayan ilaçlara alternatif ihtiyacı duyanlar veya herhangi bir nedenle ilaç almak istemeyenler için de harika bir seçenektir.


Bir kişinin biofeedback tedavisini denemeyi seçmesinin birçok nedeni vardır. Genellikle biofeedback tedavisi çeşitli fiziksel ve zihinsel sağlık durumlarının kontrol edilmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.


Bu tür terapinin en sık kullanıldığı sağlık koşullarından bazıları; Anksiyete ve stres, astım, baş ağrısı ve migren, çeşitli bağırsak sorunları ve yüksek tansiyondur.

Biofeedback tedavisi başarılı olursa, kişiye sağlığının sorumluluğunu alma hissi verebilir. Vücudunuzun kontrolünün sizde olduğunu hissetmek, stres ve kaygıyı azaltmak açısından harikalar yaratabilir.


Biofeedback tedavisi almak için mutlaka doktorunuzla bunun hakkında konuşun. Doktorunuz, bu tür bir tedavinin sizin için işe yarayıp yaramayacağını ve nasıl işe yarayacağını anlamanıza yardımcı olabilir.

Comments


bottom of page